Po mnoha letech se nyní vrací na „místo činu“. V sobotu 17. prosince se stane exkluzivním hostem charitativní módní přehlídky Hvězdy a móda. Řeč je o modelce Evě Čerešňákové. Ta spolu s dalšími populárními tvářemi a zástupci oděvních firem tak nezištně podpoří hradišťskou diakonii pečující o postižené děti.

Pocházíte z Uherského Hradiště. Jaký máte ke svému rodnému městu vztah?

K Uherskému Hradišti mám určitě užší vztah než k jakémukoliv jinému městu. Žila jsem v Hradišti devatenáct let, mám zde rodinu, přátele a hlavně je tu krásně. Příroda, tradice i samotné město je nádherně zrekonstruované. Velice ráda se do Hradiště vracím, nejraději v létě, kdy je krásně a můžu využívat všechny možnosti, které nabízí.

Jak často se tam dostanete?

Hodně to záleží na pracovní vytíženosti. Někdy se domů nedostanu i déle, jak dva měsíce, jindy se mi to podaří i dvakrát za měsíc. Strašně ráda jezdím za svými rodiči, kterým jsem vděčná za všechno, co mi dali do života, a podporovali mě ve všem. I ve chvílích, kdy jsem to třeba neměla vůbec jednoduché.

Jak se vám změnil život po získání titulu vicemiss?

Určitě nastalo hodně změn, ale možná jiných, než by si lidé mysleli. Nebylo to tak, že bych získala titul a s ním všechno; mnoho práce, mnoho peněz a nemusela se o nic snažit. Ten titul pomůže otevřít dveře k pracovním zakázkám, novým kontaktům, ale je to na každém, jak moc dokáže využít nabízených příležitostí a tu cestičku si pomalu musí budovat sám. Postupně mi to pomohlo osamostatnit se, naučit se jednat sama za sebe, být profesionální a současně umět jednat s lidmi diplomaticky. Stinnou stránkou je bulvár, který k takovému prostředí patří. Ze začátku jsem na to nebyla vůbec zvyklá a každý negativní článek založený na výmyslech nějaké redaktorky jsem doslova obrečela. Je to i nepříjemný zásah do soukromí, ale postupně jsem se naučila, jak s novináři jednat, o čem s nimi mluvit a naopak o čem se vůbec ani nezmiňovat. Soutěž Miss beru jako skvělou zkušenost, která mi pomohla dostat se tam, kde jsem dnes.

Eva Čerešňáková se narodila ve znamení raka 14. července 1986 a do svých 19 let vyrůstala v Uherském Hradišti. Vystudovala tamní gymnázium a v současné době se věnuje moderování, modelingu a činnosti PR. Pracuje na částečný úvazek v PR agentuře a současně studuje obor Mezinárodní obchod na VŠE v Praze. Vlastní několik titulů miss, nejprestižnějším je titul I. Česká vicemiss v soutěži Česká Miss 2007.

Máte čas i na nějaké koníčky?

Snažím se, abych ten čas měla. Ne vždycky je jednoduché začlenit mezi práci zábavu, ale snažím se třikrát týdně sportovat. Běhám, chodím na squash nebo tenis, plavu nebo si zajdu do dámské posilovny. Baví mě cizí jazyky, ale aby si je člověk udržel aktivní, musí je neustále procvičovat. Na cestách tak třeba čtu knížky v cizím jazyce. Mluvím plynule německy, anglicky, italsky i španělsky, tak je mi poměrně jedno, v jakém jazyce ta knížka je (smích). A pokud jsem doma a mám čas, velmi ráda vařím a peču. Nejraději zkouším různé exotické recepty, například indické, arabské, karibské, mexické, ale i italské a české kuchyně.

Proč jste se rozhodla podpořit přehlídku Hvězdy a móda?

Když mě organizátoři oslovili, měla jsem v daný den čas, to je samozřejmě klíčové, protože dobročinnou aktivitu podpořím vždy velmi ráda. Lidé nemohou žít jen pro sebe. Někdo dostal od Boha více, někdo méně, a právě proto musíme myslet na ty, kteří pomoc potřebují. V Uherském Hradišti jsem před mnoha a mnoha lety začínala a předváděla na pravidelných přehlídkách Klubu módy, tak je to pro mě po té dlouhé době i návrat na hradišťské molo a opravdu se těším.

Sama se věnujete charitativním projektům. Jaké to jsou?

Jsou dva klíčové projekty, kterými se snažím pomáhat a využít možností, které mám i díky titulu vicemiss. Jednou z aktivit je pravidelné bezpříspěvkové dárcovství krve. Sama jsem bezplatným dárcem, v průměru třikrát do roka daruji krev a snažím se tuto problematiku zviditelňovat. Spolu s kamarádem Tomášem Martínkem oslovujeme nejen modelky a missky, ale i herce, zpěváky, moderátory a další známé tváře, aby se přidali a krev darovali s námi. Po čtyřech letech této pravidelné aktivity mám informace, že celorepublikově se po průběžném poklesu opět začal zvyšovat počet bezplatných dárců krve a to je super. Krev může jednou potřebovat kdokoliv z nás, tak pomozme bezplatně těm, kteří ji potřebují nyní!

Ještě něčím se zabýváte?

Druhou aktivitou je můj vlastní projekt na pomoc dětem v Bangladéši. Před čtyřmi lety jsem se rozhodovala, kterým směrem bych své charitativní plány chtěla ubírat a byla jsem informována o situaci v Bangladéši. Sehnala jsem si lokální kontakt a sama se tam vypravila. Co oči nevidí, tomu neuvěří, ale byl to tak silný emocionální zážitek, že těm lidem nejde nepomoct. Založila jsem tedy projekt For You Too zaměřený na podporu vzdělání a výživy dětí v bangladéšské oblasti Mymensingh. Jednou za rok pořádám benefiční večer a pokud je možnost, tak třeba i menší aktivity v průběhu roku. Letos v listopadu se benefiční večer konal již potřetí a jsem ráda, že za tři roky se podařilo získat pro bengálské děti už skoro tři sta tisíc. Finance řeším přes Papežská misijní díla, takže s projektem nemám náklady na administraci a sto procent výtěžku pošleme přímo do Bangladéše.

Jak strávíte letošní vánoční svátky?

Zpočátku v klidu a pohodě s rodinou v Uherském Hradišti, abych si vychutnala jejich kouzlo a atmosféru, ale krátce po Štědrém dnu bohužel už studijně. V lednu mě čekají státnice na Vysoké škole ekonomické, obor mezinárodní obchod, a ráda bych školu po mnoha letech studia ukončila. Dávala jsem dlouhodobě přednost práci, ale nyní bude mít nějakou dobu prioritu škola, kterou bych si moc přála úspěšně ukončit.

Jaké jsou vaše nejbližší pracovní plány?

Věnuji se hlavně moderování a aktivitám Public Relations, takže průběžně spolupracuji s klienty. Občas moderuji večírek, společenskou událost nebo třeba i tiskové konference. Ještě v prosinci budu fotit i kampaň pro společnost dodávající na český trh luxusní kancelářské potřeby vyráběné ve Švédsku. Ve volných večerech budu studovat a ráda bych se i do budoucna posunula dopředu s moderováním. Chodím už delší dobu na rétoriku a lekce mluvení a mým snem zůstává dostat příležitost na televizní obrazovce.

HVĚZDY A MÓDA

Jedná se o druhý ročník výjimečné charitativní akce na podporu uherskohradišťské diakonie, která pečuje o postižené děti. Koná se v sobotu 17. prosince 2011 od 19 hodin v uherskohradišťském Klubu kultury. V rámci večera se uskuteční jedinečná módní show, na níž budou prezentovány přední módní firmy a společnosti našeho regionu. Stud odhodí a navzdory zcela jiným profesím na molo v roli modelek a modelů vystoupí herci Slováckého divadla, šéfredaktor, mladý podnikatel, divadelní režisér, šéf klubu kultury, fotbalistka a mnohé další známé osobnosti našeho města. Moderátorem večera bude umělecký vedoucí folklorního studia Kunovjan David Pavlíček. Přehlídky se mimo jiné zúčastní i návrhářka Marie Zelená z Ostrožské Nové Vsi, která obléká i účastnice soutěže krásy Česká Miss.

Petra Kučerová