Možná také proto se v hradišťském klubu Mír rozhodli netradiční a moderní oslavu Mezinárodního dne žen uspořádat. Potvrdil to jeden z pořadatelů David Huspenina.

„Náhoda tomu chtěla, že už dvanácté pokračování taneční party s názvem Bassta fidli připadla zrovna na svátek Mezinárodního dne žen. To vedlo organizátory k zamyšlení,“ uvedl Huspenina s tím, že se v Hradišti rozhodli zrušit diskriminaci žen za gramofony a mixpulty v klubu Mír.

Chcete vyjádřit svůj názor? Hlasujte v anketě vpravo nebo se zapojte do diskuze pod článekem.

Nad MDŽ vítězí Den matek

Na sobotní párty (8. března) pozvali zkušenou DJku z Rakouska, další ze sousedního Slovenska a tři DJky z naší republiky.

Hudbu doprovodí videoprojekce čtveřice dívek. „Ženy se tak na jeden večer stanou „pány“ klubového světa,“ doplnil Huspenina.

Kytičky, bonboniéry, malované obrázky a další drobnosti jednou ročně svým maminkám kromě manželů dávají i jejich děti. V základních školách i domech dětí a mládeže na Slovácku však souboj dvou svátků vyhrává spíše květnový Den matek.

Dům dětí a mládeže v Uherském Ostrohu zažívá v souvislosti s výrobou dárečků spíše odklon. Potvrdila to Nataša Kováčová. „Dříve jsme s dětmi vyráběly různé dárečky pro maminky častěji. Teď to dělají občas v kroužcích. Ale spíše tedy ke Dni matek,“ uvedla Kováčová, která sama slaví jak Mezinárodní den žen, tak Den matek. „Mamince vždy koupím kytičku nebo nějaký menší dáreček. Jsou to podle mě oba hezké svátky. Ne všechny tradice, i když jsou komunistické, musí zaniknout,“ míní Kováčová.

Podobný postoj má také učitel ze Základní školy Za Alejí Uherské Hradiště Jiří Hadaš. „Já s dětmi v hodinách výtvarné výchovy vyrábím různá přáníčka a dárečky. Také jim vždy vyprávím o historii Dne matek i Mezinárodního dne žen,“ uvedl Hadaš. Ten však Mezinárodní den žen doma neslaví. „Mamince dávám dárečky spíše ke Dni matek. Tak to učím i děti ve třídě, aby své maminky potěšily, koupily jim čokoládu nebo kytku,“ vysvětlil Hadaš.

MDŽ: Historie Dne žen, jak se mu dříve říkalo, začala v roce 1907, kdy se zrodila myšlenka, aby se ženy jednou ročně scházely a žádaly volební právo. Stejně tak je však Mezinárodní den žen spojován s výročím stávky newyorských švadlen v roce 1909 v USA. Od jeho vzniku tedy uplynulo jedno století. MDŽ se slaví po celé Evropě, Americe i Austrálii. Základní myšlenkou je snaha o odstranění diskriminace žen a o jejich rovná práva.
Den matek: První zprávy o předchůdci Svátku matek sahají do Anglie 16. století. Tehdy se tomu říkalo Mateřská neděle. V USA byl poprvé Den matek navržen v roce 1872. V roce 1914 byl Den matek prohlášen oficiálně za národní svátek – den veřejného vyjádření lásky a úcty matkám. Druhou květnovou neděli matky nepracovaly, nevařily ani neuklízely, vše dělaly děti.