Ani město, ani vesnici by za opak nikdo z nich neměnil. Tvrdí to i starostka nejmenší obce Zlínského kraje, Hostějova, Antonie Vaculíková.

„Podle mě je bydlení na vesnici jednak lepší a také levnější. Nejsou pro nás lákadlem ani nákupní centra, ani kina, divadla, a tak za ně částečně ušetříme. Je pro nás také dostupnější dřevo k topení, je tady menší provoz, čisté ovzduší, příroda i levnější pozemky. Nedokázala bych si představit žít v rušném městě v paneláku,“ prozradila Vaculíková. Stejný názor má i sucholožský starosta Petr Gazdík. „Názor, že na vesnici je kultura nulová, je podle mě přežitkem, také u nás bývá spoustu akcí, kde se lidé navíc znají. Výhodou vesnice je levnější topení, pozemky a přátelská atmosféra. Bezdomovcem se u nás nikdo nestane, protože jsou si tady lidé bližší a pomáhají si. Ve městě bych žít nechtěl, tam lidé jezdí i dva kilometry autem. To by tady bylo přinejmenším směšné a neúsporné,“ myslí si Gazdík.

Podle realitního makléře Víta Habáně z Uherského Hradiště je největší výhodou bydlení na vesnici levnější pozemek. „V Hradišti stojí metr čtvereční i dva tisíce korun. V obcích vzdálených patnáct až dvacet kilometrů od centra je to v řádu stokorun za metr čtvereční,“ uvedl Habáň. Například v Suché Lozi nyní rozprodávají pozemky o velikosti sedmi set metrů čtverečních za sto dvacet tisíc korun.

Podle finanční poradkyně Martiny Miškeříkové z Uherského Hradiště má každé bydlení svá pro i proti. Lidé mohou žít v menší obci v bytě a naopak ve městě ve velkém rodinném domě.

„Záleží také na povaze člověka. Na vesnici lidé více investují do údržby domů a pozemků, ve městě si lidé často kvůli lákadlům utrácí více za sport, kulturu a nákupy,“ míní Miškeříková.

Své bydliště si hájí také staroměstský starosta Josef Bazala. „Podle mě je také život na vesnici levnější. Bydlet bych tam však nechtěl. Jsem zvyklý na samozřejmou dostupnost všech úřadů, obchodů a služeb. Na vesnici lidé ušetří za pozemky, některé služby a topení, prodraží se jim však cesty k lékaři, na nákupy i do škol a do zaměstnání. Zase je pravda, že tam děti většinou vyrůstají na čerstvém vzduchu. Já bych ale neměnil,“ stojí si za svým Bazala.