„Budova byla v havarijním stavu už od roku 2000. Nyní se tak z části Uherského Brodu, ve které žije asi pětadvacet původních obyvatel, stane středisko turistického ruchu. To je právě naším cílem – oživit Maršov,“ potvrdil místostarosta Uherského Brodu Pavel Josefík.
Velké plány s místem má Dům dětí a mládeže Uherský Brod, který jej do roku 2000 využíval. „Chceme na Maršově pořádat soustředění, výlety, tábory a školy v přírodě. Využijí jej i členové našich kroužků, kteří tam budou pořádat výpravy,“ uvedla ředitelka domu dětí a mládeže Soňa Kunčarová. Ta dodala, že mají v plánu také uspořádat fašank na Maršově, který uvítají hlavně místní, nebo tam vytvořit přírodovědeckou stezku. Místo je prý také ideální k pěším výletům nebo v zimě k běžkaření.

Oprava staré budovy přijde celkem na patnáct milionů korun. „Město Uherský Brod na rekonstrukci získalo dotaci ve výši 10 400 000 korun,“ poznamenala Dagmar Braunerová z Odboru investic Městského úřadu Uherský Brod.

V říjnu roku 2007 začala kompletní přestavba školy. Zůstaly pouze obvodové zdi. Vyměnily se okna, kanalizace a osvětlení, nová střecha a instalovaly se také solární panely na ohřev vody. „Plánujeme také znovuzbudování stanové základny a chceme místo nabídnout k využití také ostatním školám či školským zařízením,“ dodala Kunčarová. V nové budově na Maršově bude také fungovat zbrusu nová kuchyně.

Historie Maršova je poznamenána několika sesuvy půdy. Potvrdil to jeden z původních obyvatel lokality Jan Blaha. „Poprvé v tomto století ujely svahy v roce 1911. Poté k tomu došlo v roce 1965, kdy se východní svah Maršova opět pohnul. O rok později se spolu se svahy sunuly už i rodinné domy a začaly se naklánět. Státní orgány nechaly proto postiženým postavit hrubé stavby v Uherském Brodě, jehož čtvrť obyvatelé pojmenovali jako Nový Maršov,“ vzpomenul při loňském čtyřicátém výročí vystěhování Maršova Blaha. celý článek ZDE

První zmínka o Maršově je z roku 1368. V roce 1834 tam obyvatelé postavili stylovou dřevěnou zvoničku, kterou obnovili v roce 2002.

Environmentální = trvale udržitelný. Cílem je vytvořit v dětech vztah k přírodě a umožnit jim poznat obnovitelné zdroje. Environmentální středisko je o určité udržitelnosti životního stylu. Jedná se ale i o podpoření návratu k přírodě a tradicím. V plánu je přírodovědecká stezka či uspořádání fašanku.

Související články:

Maršov: vyrůstá terénní základna

Maršov: uplynulo čtyřicet let od vystěhování obce