„Členství ve spolku Morrigan obnáší především zájem o danou tematiku a pravidelné šermířské i střelecké tréninky. Nejvíce času nám zabere asi práce na našem vybavení. Jezdíme totiž na větší akce zaměřené na období raného středověku po celé republice a také na trunaje v tradiční lukostřelbě,“ prozrazuje o své vášni Hořák. Ten stál jako jeden ze zakládajících členů u zrodu staroměstského spolku Morrigan v roce 1996. „Svůj koníček bych životním stylem nenazýval. V kostýmu z desátého století totiž do práce nechodím,“ směje se Hořák.

Nyní má spolek sedm stálých členů a neustále se měnící počet externistů. Dalším nadšencům jsou však dveře otevřené. „Nejlepší by bylo, kdyby se k nám přidali lidé starší osmnácti let, není to však podmínkou. Průměrný věk současných členů je od dvaceti do zhruba čtyřiceti let,“ dodává Hořák.

Spolek kromě účasti na řadě akcí, kde se konají především rekonstrukce bitev, pořádá také soutěž Chřibský krkavec v rámci takzvané moravské ligy. Na organizaci se podle Hořáka podílejí všichni členové i někteří externisté.

„Co se týče našich vystoupení, nacvičenými souboji, tedy scénikou, se nezabýváme prakticky vůbec. Spíše inklinujeme k takzvané living history neboli oživené historii. Tak by se dala nazvat snaha o ztvárnění života v určitém historickém období. Předvádíme boje, různá řemesla a také běžný život tehdejších lidí,“ popisuje Hořák.

Skupina Morrigan byla od svého počátku orientována především na období gotiky čtrnáctého a patnáctého století. Postupem času však začal převažovat spíše zájem o dobu raného středověku, který trvá do současnosti, kdy se zaměřují především na časové rozmezí desátého a jedenáctého století ve střední, východní a severní Evropě. Poměrně podstatným prvkem jejich činnosti je kromě tradiční lukostřelby také střelba z kuše.

Kostýmy, část zbroje a celkového vybavení si v rámci možností snaží členové vyrábět sami. Některé potřebné věci pak nakupují přímo na akcích, kterých se účastní. Například meče jim vyrábí jeden „moc šikovný mečíř“ z Jarošova.

Spolek Morrigan spolupracuje například s občanským sdružením Stribog ze Sudkova, střeleckou skupinou Sagittae Veloces z Bruntálu a Šermířským spolkem Zábřeh. S těmito kolegy se snaží pořádat sérii střeleckých turnajů na Moravě.

Související článek, video a fotogalerie:

Podhradí hostilo lukostřelce ve středověkých kostýmech

Lukostřelci bojovali pod hradem