Před několika dny totiž někdo květnovou ozdobu centra Starého Města bez varování skolil a vršek májky sebral. Podobně tomu bylo také v Mařaticích, Jarošově, Míkovicích, Boršicích, Šumicích či Záhorovicích.

„Je to zhruba týden, co se to stalo. Nejdříve jsme čekali, že se ozve někdo o výkupné. Nikdo však nedal vědět, proto ani nevíme, kdo byl viníkem,“ naznačil Pluhař, podle něhož patří krádež špičky vzrostlého smrku ve Starém Městě k událostem, opakujícím se s železnou pravidelností. Stejný osud měla také májka v Boršicích. „Přijeli dva kluci na motorce, vytáhli pilu a uřezali ji metr nad zemí. Když dopadla na zem, ulomili vršek, který si odvezli,“ objasnil okolnosti nečekaného pádu zhruba dvacetimetrového stromu boršický starosta Petr Matoušek. Ten rovněž dodal, že obdobný scénář se v jeho obci opakuje rok co rok. „První tři dny jsme máj hlídali a uhlídali. Pokud si ale na něj zloději políčí na konci května, už to za ostudu nepovažujeme,“ naznačil Matoušek.

Také dvaadvacetimetrový smrk tyčící se nedaleko hradu Buchlova v těchto dnech padl k zemi. V tomto případě však nešlo o dílo zlodějů, nýbrž o jakési preventivní opatření. „Máj jsem shodil sám. Prohnala se tudy totiž vichřice, která značně podmáčela půdu a hrozilo jeho vyvrácení,“ objasnil majitel restaurace Petr Špalek. Přiznal však, že má v plánu zanedlouho máj opět vztyčit. „Znovu ho postavíme, abychom mohli o prvním červnovém víkendu uspořádat oficiální kácení s posezením a poslechem country kapely,“ slibuje Špalek.

Policejní dohru mělo kácení máje v Šumicích. „Záhorovičtí podřezali Šumičanům májku a ti se jim následující noci vypravili čin oplatit. I jejich strom padl, ale místní si to nenechali líbit. Asi patnáct mladíků ze Záhorovic si vybilo zlost na své šumické sousedy železnou tyčí na jejich autě. Jeden z hochů utrpěl zranění,“ hovoří o incidentu mluvčí hradišťských policistů Aleš Mergental. Tento případ policie šetří jako přestupek. „Zkácení máje jako takové přestupkem není, pokud ovšem nedojde ke zranění osob či poškození cizí věci. Obecně ale platí pravidlo: kde není žalobce, není ani soudce,“ dodává Mergental.

Onecně je podřezání májů považováno za pohanu jejich stavitelů. „Generace mladých chlapců tak mezi sebou odjakživa soutěžily. Podřezávaly se celé stromy, ale největší potupou byla pochopitelně krádež vršku,“ upřesnila etnografka Slováckého muzea v Uherském Hradišti Marta Kondrová.