Potvrdila to vedoucí místní organizace Svazu neslyšících a nedoslýchavých Marta Kovaříková.

„Den sluchově postižených proběhne 19. března v Redutě. Na programu bude prezentace kompenzačních pomůcek pro postižené, poradenství pro uživatele sluchadel či přednáška foniatričky,“ uvedla Kovaříková, která je sama sluchově postižená.

Chceme zbourat bariéry

Cílem akce je nejen sdružovat neslyšící, ale také informovat veřejnost o tom, jak s těmito lidmi správně komunikovat a nevytvářet tak bariéry. „Běžně slyšícícím mnohdy nedojde, že na nás musí mluvit tak, abychom jim mohli odezírat z úst. S problémy se často setkáváme v dopravních prostředcích,“ dodala Kovaříková. Podle ní je v současné době na Slovácku okolo pěti tisíc lidí užívajících sluchadlo. Těch s potížemi sluchu však stále přibývá. A právě jim slouží poradenské centrum na Palackého náměstí v Uherském Hradišti. Lidé si tam mohou přijít pro radu, nechat vyčistit sluchadlo či se zapsat do kurzu znakové řeči. Poradenské centrum lidem zařídí i instalaci kompenzačních pomůcek.

Chcete vyjádřit svůj názor? Můžete hlasovat v anketě vpravo!

Jejich cena se pohybuje od tří až po čtyřicet tisíc korun. Většinou je z pětasedmdesáti procent hradí sociální služby. „Já je lidem instaluji v bytech a domech. Za rok jich je asi pětadvacet. Lidé jsou totiž zatím špatně informovaní a o existenci některé techniky neví,“ uvedl technik František Černý.