Místo senátora uvolnil loni zvolený Tomio Okamura, který uspěl se svým hnutím Úsvit přímé demokracie v letošních sněmovních volbách a stal se poslancem. Senátorský mandát mu tak zanikl.

Některé strany oznámily svého kandidáta už dříve. Lidovci vyšlou do senátních voleb starostu Uherského Brodu Patrika Kunčara a sociální demokraté krajskou zastupitelku Milenu Kovaříkovou z Brumova-Bylnice na Zlínsku. Ti se utkají s lékařem Pavlem Talašem z Napajedel, kandidátem hnutí Úsvit. Talaš, který je otcem Okamurovy přítelkyně, má slíbenou veřejnou podporu hnutí ANO 2011. Potvrdil to krajský šéf ANO 2011 Jiří Veselý.

Kandidovat chce i předsedkyně Sdružení místních samospráv ČR Jana Juřenčáková, která byla v barvách STAN senátorkou před Tomiem Okamurou. „Kandidovat budu a s velkou pravděpodobností za politický subjekt," řekla ve středu Jana Juřenčáková. Už dříve uvedla, že za STAN to tentokráte nebude. STAN i partnerská TOP 09 kandidáta hledají. Schváleného ho dosud nemají komunisté ani Strana práv občanů zemanovci.

Strana zelených podle krajského předsedy Viléma Jurka svého kandidáta podobně jako hnutí ANO pravděpodobně stavět nebude. „Asi vyjádříme podporu některému z kandidátů jiných stran. Rozhodujeme se mezi dvěma jmény," uvedl Vilém Jurek. Lhůta pro nominaci skončí v pondělí 25. listopadu.

Prvním senátorem v obvodě 80 byl v letech 1996 až 2006 nynější krajský předseda lidovců Jiří Stodůlka. Ve volbách v roce 2006 ho ale porazila Jana Juřenčáková. Loni se tam senátorem stal Tomio Okamura.

Nový senátor nebude zvolený na obvyklých šest let, ale pouze dokončí Okamurou započatý mandát. Bude tak senátorem do voleb v roce 2018, tedy čtyři roky.