Sčítací komisaři lidem předají formuláře a veškeré informace potřebné k události roku – Sčítání lidu, domů a bytů 2011 (SLDB 2011). Od 26. března do 14. dubna je budou vybírat zpět.

Letošní sčítání přinese několik novinek, například budou v terénu i pracovníci, kteří navštíví romské komunity, či se poprvé bude dělat sčítání lidí bez domova. „Novinkou jsou i romští sčítací asistenti. Mají za úkol vysvětlit, poradit a popřípadě i pomoct vyplnit sčítací formuláře v romských komunitách. V celém Zlínském kraji budou tři, a to v Kroměříži, Holešově a Vsetíně. V Hradišti to není třeba, protože ve městě žije jen malá komunita Romů,“ uvedl Vladimír Látal, statistik-komisař Zlínského kraje.

Na letáčku, který lidé najdou ve schránkách, jsou základní informace o sčítání lidu. Nechybí na něm ani jméno a číslo průkazu sčítacího komisaře, který formuláře přinese, a termín, kdy do domácnosti přijde předat formuláře. „Pokud vás komisař nezastihne doma, vhodí vám do schránky oznámení, kdy přijde podruhé. Na letáku bude znovu uvedené jeho jméno i číslo průkazu. Pokud by vám termín návštěvy nevyhovoval ani tentokrát, na bezplatné telefonní lince 800 87 97 02 si domluvíte jiný čas návštěvy,“ vysvětlil Ondřej Kubala, mluvčí projektu SLDB 2011.

Komisaři předají v každé domácnosti dotazníky pro všechny osoby, které tam žijí. Platí to i pro podnájemníky a návštěvy, které budou v době takzvaného rozhodného okamžiku v domácnosti. Byť jen přechodně. Rozhodným okamžikem je půlnoc z 25. na 26. března 2011.

Poté začne sběr formulářů. Už při jejich předávání se vás komisař zeptá, jak je budete chtít odevzdat. „Prvním způsobem je on-line vyplnění a odeslání na internetu, druhá možnost je osobní odevzdání komisaři. Pokud preferujete tuto cestu, komisař si s vámi hned domluví termín schůzky. Třetí varianta je zaslání poštou do P. O. boxu Českého statistického úřadu (ČSÚ),“ vyjmenoval Kubala. Zdůraznil, že komisaři lidem při nejasnostech zodpoví veškeré dotazy, poradí a pomohou.

„Například je-li někdo nevidomý či má zlomenou ruku, komisař vyplní formulář za něj,“ řekl dále mluvčí SLDB.

Vůbec poprvé v historii se ČSÚ pokusí získat základní informace o lidech bez domova. „Zatím obdobná data v České republice neexistovala. Předpokládáme, že alespoň osmdesát procent lidí navštěvuje azylové domy, domy na půli cesty, noclehárny či nízkoprahová denní centra. Na těchto místech bude jejich personál provádět sčítání právě těch lidí, kteří se momentálně ocitli na okraji společnosti,“ řekl Kubala.

K čemu se výsledky používají? „Informace budou důležité pro hasiče, policisty i záchranáře. Poskytují informace, kolik je v kterém domě bytů, z čeho jsou nosné zdi, z jakého materiálu jsou domy postaveny či jak je dům vysoký a kolik má pater. Zároveň jsou data důležitá při zpracování krizových a evakuačních plánů,“ popsal mluvčí.

Kromě nich se podle výsledků sčítání řeší i protipovodňová opatření, potřeba škol v jednotlivých lokalitách, objednávky očkovacích vakcín pro děti nebo například nabídka a poptávka pracovního trhu.

Co hrozí lidem, kteří formulář nevyplní nebo budou úmyslně lhát? Nejvyšší pokuta je deset tisíc korun, přičemž o skutečné sumě rozhoduje obec, které také následně náleží peníze ze sankce.

A kolik celé sčítání stojí? „Podle plánu to vychází na zhruba dvě stě padesát korun na osobu, což představuje zhruba dvě a půl miliardy,“ vypočítal Kubala.

Blanka Malušova, Martin Nevyjel