Naopak táboráky, hry, pěší túry nebo návštěva hradu děti příliš nelákají. Potvrdila to čerstvá zkušenost učitelky ze Základní školy v Šumicích Pavlíny Pappové.

„Tento týden jsem se na vlastní kůži přesvědčila, že na výlety, na které se jezdilo před deseti lety, žáci už moc jet nechtějí. Náš naplánovaný výlet na Lopeník, kde by byly na programu pěší túry, hry a vlastní program, jsem na základě jejich požadavků zrušila,“ svěřila se Pappová.

Zároveň dodala, že vloni se svou třídou absolvovala výlet do lanového centra v Brně. „Tam se dětem velice líbilo. Zjistila jsem, že pokud program výletu není po celou dobu akční, žáci se začnou nudit,“ dodala.

Na netradičních výletech byla se svými žáky také učitelka ze Základní školy U Pálenice v Kunovicích Růžena Hlůšková. „Byli jsme už ve Vizovicích, na Mariňáku, v Punkevních jeskyních, botanické zahradě nebo na exkurzi ve sklárnách,“ vzpomíná. Naopak výlety do blízkého okolí organizuje každoročně Základní škola Čtyřlístek Uherské Hradiště. „Místo výletu si většinou navrhují sami žáci, na třídních schůzkách jej pak schvalují rodiče. Výlety bývají jednodenní i dvoudenní a stojí do pěti set korun,“ uvedla ředitelka školy Věra Olšáková s tím, že s matematickým kroužkem se byli žáci podívat na tři dny do Prahy, což je vyšlo na osm set korun.

Poznávací výlety preferují zase v Základní škole Červená cesta Kunovice. „S žáky jezdíváme například do Olomouce nebo do Rožnova. Deváťáci míří již tradičně na tři dny do Prahy,“ poznamenal ředitel školy Ladislav Michek.

Skvělé zážitky si pokaždé ze školního výletu přiveze desetiletý Dominik Kupec z Uherského Hradiště. „Vloni jsme se třídou jeli do Lešné, tam se mi moc líbilo, protože je tam pokaždé něco nového. Výlet na Buchlov mě moc nebavil, protože jsem tam byl už mockrát,“ řekl Dominik.