S šestidenním předstihem před výstavou hodnotilo anonymní vzorky ze třiceti obcí jižní a východní Moravy pětapadesát degustátorů.

Šampionem v kategorii bílých vín se stal vzorek Hibernal, ledové víno ročníku 2008, od Aloise Tománka z Boršic. Vítězným vzorkem mezi červenými víny se stal kabinet Cabernetu Moravia z roku 2009 od břesteckého Čestmíra Daňhela.

„Mám radost z toho, že moje víno u degustátorů zabodovalo. Spokojený jsem i s víny z loňské sklizně hroznů, které v suchém a teplém podzimu dozrály do vysoké cukernatosti,“ řekl nadšeně Čestmír Daňhel. Uspokojení bylo patrné i z tváře boršického vinaře Aloise Tománka, jehož vínu Hibernal přiřkli porotci titul šampiona. „Hibernal je v současné době v naší republice velmi prosazovanou odrůdou, která je odolná proti zimním mrazům,“ potvrdil Tománek.

Oba vzorky šampionů a dvacet nejlépe hodnocených odrůdových vín bylo v sobotním podvečeru zařazeno do aukce. „V ní se za nejvyšší finanční částku, a to 1120 korun, podařilo vydražit Sauvignon od Františka Maňáska z Tupes. Výtěžek z aukce zamíří do naší základní školy,“ informoval jeden z organizátorů koštu vín a starosta Tupes Oldřich Vávra.

Podotkl, že majitelé vzorků vína, která byla hodnocena 18,5 body a výše, obdrželi od pořadatelů malované keramické džbánečky s individuálním nápisem odrůdy a bodového hodnocení. Vítězové odrůd zase dostali od tupeských vinařů malovanou keramickou plaketu.