VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ladislav Šupka: Během povodní jsem bydlel na radnici

Uherské Hradiště /ROZHOVOR/ - Když do Uherského Hradiště vtrhly před patnácti lety ničivé povodně, byl Ladislav Šupka už sedm let jeho starostou. „Je to už hodně dávno," říkal, když jsme si na toto téma domlouvali rozhovor.

14.7.2012
SDÍLEJ:

Ladislav Šupka. Starosta Hradiště v době povodní.Foto: DENÍK/Petra Kučerová

Přesto si ještě pamatuje mnohé z toho, co město a jeho obyvatelé v oněch krušných dnech prožívali. Navíc si přinesl i vlastní poznámky z této pohnuté doby.

Takové povodně, to nejde asi jen tak zapomenout…

Nezapomínají se, na druhé straně, když se setká v krátké době taková smršť událostí a situací, se kterými se člověk nikdy nesetkal, dochází k určité kumulaci těch vzpomínek, dojmů, které se pak třeba i hůře zařazují.

Vzpomínáte si na první okamžik, kdy jste se dozvěděl, že Uherskému Hradišti hrozí nebezpečí?

Samozřejmě, zrovna jsem se vracel s delegací města z Mayenu, a už předem jsme věděli, že tady hodně prší. Ale do povodní jsme pak vlétli rovnýma nohama, protože podle odborníků už v pondělí 7. července měla proběhnout v Rybárnách evakuace. Samozřejmě lidé nechtěli, nevěřili, že situace bude tak zlá, takže až ve středu došlo k evakuaci natvrdo. Situace v Jarošově byla taky problémová. Tu oblast zaplavila voda z Jarošovského potoka, zpětně vzdutá z Moravy přes nefunkční zpětnou klapku. Vytvořila se tam velká bezodtoková laguna, která se pak dlouho musela odčerpávat. Dodnes nevím, jak dopadlo dohadování mezi Povodím a Státní meliorační správou o tom, kdo je za tuto situaci odpovědný. A pak jsme čekali, co udělají hráze na Moravě. A pátek 11. července byl den, kdy Morava vtrhla do Hradiště. Už předtím jsme zjistili, shodou okolností právě v oblasti Jaktářů, že pod tenkou vrstvou drnu je těleso hráze úplně rozmočené.

Jak začaly fungovat záchranné práce? Co bylo v tu chvíli nejdůležitější?

Samozřejmě ochránit životy lidí. Jinak jsme toho moc nevěděli. Samozřejmě jsme se v první řadě obraceli na hasiče. Havarijní plány, které jsme zdědili po městském národním výboru - a je fakt, že od 90. roku jsme se jimi hříšně příliš nezabývali - nebyly k ničemu. Spíš bychom dokázali ochránit lidi před zbraněmi hromadného ničení, na to by se tam návody našly. Ale proti přírodním katastrofám, na to jsme připraveni nebyli. Okresní protipovodňová komise a okresní štáb civilní obrany na tom nebyl o moc lépe. Takže se vařilo z vody. A teď si vezměte; nebyly mobily, nebyly počítače, pojem internet byl neznámý. Z dnešního hlediska je to doba prehistorická. Byli jsme rádi, když nám spojaři natáhli po střechách dráty, aby občas fungoval telefon, elektřina nebyla… Nezapomenutelný dojem z první noci zatopeného Hradiště je pro mne tiché zaplavené náměstí, na němž jako jediné světýlko vydržel parkovací automat před radnicí. Ale už tu první noc se tady objevili záchranáři z nadace Graddo ze Zlína. Byli skutečně fundovaní a přišli se čluny, které v první fázi chyběly, profesionální hasiči měli asi jen jeden.

Kritická situace nastala například v nemocnici…

To šlo mimo nás, byla to záležitost okresního štábu. Samozřejmě jsme o to zájem měli, ale nemuseli jsme to akutně řešit. Evakuace byla náročná a dramatická, dohady, zda měla být provedena dřív, jsou dnes pasé. Samozřejmě zaplavením oblasti západně od železnice byl postižen i štáb civilní obrany, dnes je tam odbor dopravy MěÚ, který přesídlil až do opadnutí vody na radnici do Kunovic.

Podobně kritická situace nastala i v kasárnách, kde se utopila technika, a evakuace se taky provedla, až když tam byl skoro metr a půl vody. S tím jste měli něco do činění?

Naprosto ne, kasárna byl svět sám pro sebe, který měl svého velitele. Určitě se tam některé věci nechaly dojít daleko, ale jak se rádo mluvilo o těch tancích, těm se nestalo prakticky nic. Já jsem se zabýval tím, co bylo ve městě. Nefungovala kanalizace například, omezené bylo zásobování vodou, bylo nutno řešit problémy s odpady podléhajícími zkáze. Ale byla obrovská pomoc hasičů prakticky z celé republiky. Když voda opadla natolik, že bylo možno naplno čerpat, pracovalo až 70 čerpacích agregátů. V poznámkách mám, že na území, které bylo bezprostředně postiženo povodní, žilo 16 670 obyvatel. Byly totálně zničené sklepy a také 44 suterénních bytů, celkem bylo poškozeno tři sta dvacet bytů, ať už městských, nebo privátních. Mám tu i poznámku, že bylo vydáno sedm demoličních výměrů, ale pokud se pamatuji, byl zbourán jen jeden dům. Hradiště bylo po této stránce postiženo minimálně, ve Starém Městě padaly celé ulice, byly to domy z kotovic. Že byly postiženy veřejné budovy v centru města, to je jasné.

Jednou z vašich priorit coby starosty byla obnova památek. Ty asi taky dostaly pořádně na frak…

Samozřejmě, ale v té první fázi jsme tyto věci neřešili, to bylo až podstatně později. Možná že dnes už veřejnost ani neví, že vinou povodně se změnil celý projekt na rekonstrukci Reduty. V době, kdy sem vtrhla voda, v nádvoří zela velká jáma. Tam se podle původního projektu mělo vytvořit divácké zázemí. Po povodni se usoudilo, že by to bylo příliš riskantní, tak se ta jáma zasypala, stálo to o nějakých pár set tisíc víc, a sál je otočen o 180 stupňů. No a třeba Klášterní vinárna, která předtím fungovala pár měsíců, byla totálně zničená. Jen do odplísnění a vysoušení se daly stovky tisíc. A co teprv Galerie Slováckého muzea, jeho depozitář v klášteře a další budovy,

Určitě se na vás obracela spousta zoufalých lidí pro pomoc…

Toto ve spolupráci s okresním úřadem docela fungovalo. Samozřejmě bankomaty a peněžní ústavy napojené na počítače nefungovaly. Ale už asi 16. července jsme měli peníze, aby se mohly vyplácet dávky pro nejvíc postižené lidi. Nejdůležitější však byla městem a okresem organizovaná hmotná pomoc a evakuační centrum v základní škole na Větrné ulici. Všechno ostatní se řešilo potom, to už byla spíš záležitost pojišťoven.

Kde jste tehdy bydlel? Byla vaše rodina taky postižena povodní?

V té době jsem bydlel na radnici. No a jinak tam, jak doteď, Na Rybníku, kde jsme měli zatopené sklepy asi metr sedmdesát, nebylo to pěkné. Několik dnů jsem vůbec nevěděl, kde mám rodinu. Manželka mne informovala, že jako dbalá občanka vyklidila sklep a částečně vystěhovala byt do 1. patra k sousedům, a pak mi zmizela. A na Šafaříkově můj rodný dům byl postižen tak, že byla voda ve sklepích až po strop, který nasákl, a od toho se zkroutily parkety. Bydlí tam můj syn a říkám mu, nech to, je to škoda. Za několik ěsíců si sedly a tak na těch krásných starých dubových parketách bydlí dodnes. Dcera bydlela v paneláku ve druhém patře. Přes výzvy se až v noci brodili k přátelům se štěňátkem a půlroční holčičkou.
.. Až voda opadla, začal jsem uvažovat, kam jsem vlastně zaparkoval služební felícii. Nakonec jsem si vzpomněl, že jsem ji odvezl k bývalému židovskému hřbitovu. V tom mumraji jsem na to úplně zapomněl.

Viděl jste mezi lidmi solidaritu?

To ano. Obrovskou. Jak sousedskou, tak z širokého okolí, od měst a obcí, firem, spolků i jednotlivců. Přesto jsem do úvodu srpnového zpravodaje v souvislosti s utrpěnými ztrátami musel napsat (cituje ze svých poznámek), že „k tomuto druhu ztrát je bohužel nutno započíst i zklamání z charakterů některých z nás, které se nepokrytě projevily". Nelze zapomenout, jak někteří spoluobčané, jichž se povodeň nedotkla, stáli opakovaně ve frontě v Klubu kultury, aby „fasovali". Ale důležité je, že nenastaly žádné problémy s rabováním, nebyly ztráty na životech. Snad jen s některými neukázněnými a příliš zvědavými občany byly trochu problémy.

Myslíte, že dnes už je Hradiště před velkou vodou dostatečně ochráněno?

Před jak velkou vodou? Nerad odpovídám otázkou, ale tady ta je důležitá. Před 15 lety jsme si taky mysleli, že tak velká nebude. I když samozřejmě neúdržba správce povodí byla zřejmá. A dodnes například zůstalo nezodpovězeno, proč na plavební komoře na Zerzavici zůstaly zavřené všechny vrata. Když začala voda opadávat, celé to jezero, které držela tato vrata, mělo hladinu o metr vyšší, než byla hladina v Moravě. Což znamená, že v Rybárnách měli všichni stále zaplavené domy. Vrata se samozřejmě proti vodě nedala otevřít, tak se požadovalo, aby se odstřelila. A já jsem pak opakovaně přes přednostu žádal o vyjádření, proč tomu tak bylo. Pak kolem 20. července začalo znovu pršet a Morava se začala znovu zvedat. A tam to pořád drželo. A znovu tato oblast, která už mohla být pomalu vysoušena, byla znovu zaplavena. Až voda znovu opadla, byla tam z desítek hektarů naplavená vrstva shnilých žížal. A na to začalo svítit slunko. Něco úděsného. A neměli kam to odstranit, popeláři se tam nedostali… Mimochodem, to je důležitý moment, vyklízení a vyvážení odpadů. Speciálně ve starší zástavbě, v centru města, byly ulice prakticky zataraseny odpadem. Znáte to, jak se ve sklepech schovává všechno, co se bude kdy hodit. Dávno topíte plynem, ale máte ve sklepě ještě hromádku uhlí a podobně. Tehdy se po povodních vyvezlo tohoto odpadu, včetně zničeného nábytku a dalších trosek, dvanáct tisíc tun. V té době Hradiště vyprodukovalo v průměru devět tisíc tun komunálního odpadu za celý rok. Ale zpátky k vašemu dotazu…

Protipovodňová ochrana Hradiště dnes.

Já si myslím, že hodně pomohlo, že hráz od Jarošova až po divadlo je rozšířená, neboli přitížená, takže už by měla vydržet. Otázkou je samozřejmě výška koruny hráze, jestli je dostatečná. To ale jistě řeší úprava, která se začíná realizovat. Tato velká investice Povodí Moravy, podle mých kusých informací, zahrnuje ochranu Hradiště od Jarošova po Kunovský les, respektive čistírnu odpadních vod a na pravém břehu také ohrázování území nad Rybárnami. Mnoho se už udělalo. Ale teprve čas prověří, jestli dost.

Ing. Ladislav Šupka

• narozen v roce 1940 v Uherském Hradišti
• vystudoval provozně ekonomickou fakultu Vysoké školy zemědělské v Brně, postgraduální studium Výživa rostlin tamtéž
• pracoval například jako agronom, hlavní agronom, technik ochrany rostlin, vedoucí útvaru odborných služeb atd.
• v letech 1990 až 2002 byl starostou Uherského Hradiště
• je členem Rady města Uherské Hradiště a členem dozorčí rady společnosti SVAK, předsedou Muzejního spolku v Uherském Hradišti, čestný předseda Spolku přátel literatury a knihovny při Knihovně BBB
• je ženatý, má syna, dceru a čtyři vnučky

Autor: Petra Kučerová

Autor: Redakce

14.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Obchodní referent 22 000 Kč Obchodní referenti. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 28000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: zajišťování obchodní agendy společnosti, komunikace s obchod. partnery, přijímaní a vyřizování poptávek, tvorba obchod. nabídek, příprava podkladů pro obchod. smlouvy, navazování a rozvíjení obchod. vztahů, zajišťování realizace a evidence zakázek, znalost práce v ERP,schpnost písemné a ústní komunikace v AJ/NJ, ŘP "B", osobní kontakt možný po telef. domluvě. Pracoviště: C.s.o. spol. s r.o., Velehradská, č.p. 1953, 686 02 Staré Město u Uher.Hrad.1. Informace: Pavol Škultéty, +420 608 713 084. Obchod - Obchod Obchodní referent 18 000 Kč Odbytoví agenti ODĚVNÍ TECHNOLOG. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Komunikace se zákazníky, řízení a expedice objednávek, zadávání výroby (popis oděvního výrobku), kontrola výroby (měr jednotlivých částí oděvů, technologie zpracování, materiálů z výroby). SŠ vzdělání oděvní, odolnost proti stresu, organizační schopnosti, komunikativnost, znalost MS Office, AJ na mírně pokročilé úrovni výhodou, ŘP sk. "B" výhodou. Zvláštní prémie, stravenky, firemní akce.. Pracoviště: Rutex cz, s.r.o., Pořádí, č.p. 2283, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Olga Rapantová, +420 725 532 691. Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 33 000 Kč Řidiči tahačů řidič MKD. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 33000 kč, mzda max. 40000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: doprava zboží kamionem na Balkán (H, RO, BG, SRB) a zpět, ŘP "C,E", praxe min. 1 rok na MKD, spolehlivost, víkendy doma. Pracoviště: Transa variant s.r.o., Průmyslová, č.p. 1152, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Miroslav Szymurda, +420 572 540 164. Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 22 000 Kč Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení MECHANIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržba/uvádění výrobních zařízení do chodu, montáž a zapojení konstrukčních celků a zařízení, analýza chyb a příčin poruch na jednotlivých zařízeních, opravy mechanických nebo vzduchových částí, asistence u pravidelných kontrolních činností. Požadujeme: praxe alespoň 1 rok na pozici pracovníka údržby nebo mechanika seřizovače výhodou, základní znalosti práce v oblasti pneumatiky výhodou, kvalitně odvedenou práci, základní znalost MS Office (Word, Excel), ochotu pracovat ve 3-směnném 7,5-hodinovém provozu, střídání směn po týdnu, schopnost pracovat v týmu, komunikativnost. Možnost prodloužení PP na dobu neurčitou. V případě ukončeného vzdělání rádi poskytneme první pracovní příležitost. Zázemí nadnárodní společnosti: týden dovolené navíc, příspěvek na zdravotní prevenci ve výši 1000,- Kč měsíčně, věrnostní příplatek po roce zaměstnání ve výši 1000,- Kč měsíčně, 13. plat, příplatky i za odpolední směny, dotované obědy a večeře v podnikové jídelně, dotované občerstvení, společné akce, dárek při pracovním výročí, + zajišťujeme dopravu na každou směnu a z každé směny ze směru: Valašské Klobouky, Brumov-Bylnice, Nedašov, Návojná, Štítná nad Vláří, Jestřabí, Hostětín, Pitín, Záhorovice, Bojkovice, Šumice a nově i ze směru Popovice, Podolí, Veletiny, Hradčovice, Drslavice a směru Kunovice, Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Hluk, Vlčnov.. Pracoviště: Mann + hummel innenraumfilter (cz) s.r.o. - pracoviště, Nivnická, č.p. 2616, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Zuzana Koplová, +420 605 299 566.

Ceny města Uherského Hradiště za rok 2017 si přebrali ve Slováckém divadle historička Blanka Rašticová a muzikant Jan Maděrič.
AKTUALIZOVÁNO
11

Blanka Rašticová a Jan Maděrič převzali ceny Hradiště v divadle

Ilustrační foto

Emotivní peklo na fotbale v Nedachlebicích: inzultace, divadlo, výhrůžky

AKTUALIZOVÁNO

Kordula i Levý skončili. Slovácko proti Teplicím povede Vlachovský

Rozhodli se už v pondělí, ale kvůli trenéru Michalu Kordulovi, který byl na služební cestě v Africe, informaci zveřejnili až včera odpoledne. Vedení Slovácka se po několika jednáních a interních rozborech přece jenom odhodlalo ke změnám na sportovním úseku.

Starostům obcí došla s medvědem trpělivost

Potulný medvěd hnědý začíná lidem na Valašsku vadit čím dál víc. Trpělivost už došla starostům dědin, ve kterých se huňáč-turista objevil. Hromadně píší na krajský úřad žádosti o povolení k odchytu zvířete. Co bude pak, se ale neví, zlínská zoo medvěda nechce.

Velezrada se trestá – premiéra scénického čtení v Buchlovanově knihovně

Jedna z nejčtenějších současných českých autorek knih pro děti a mládež, Veronika Válková, potvrdila účast na oficiální premiéře scénického čtení její knihy s názvem Vznik ČSR 1918 – Velezrada se trestá.

Krev daruji zdarma ze solidarity s lidmi, kteří ji potřebují, říká Karel Smetka

Pětapadesátiletý Karel Smetka, výpravčí nádraží v Uherském Hradišti patří k velké armádě bezpříspěvkových dárců krve, životodárné tekutiny, která možná proudí v žilách i některého čtenáře Slováckého deníku.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT