I letos nabízí mezinárodní dětský folklorní festival Kunovské léto spoustu zábavy pro děti i dospělé.

Šestnáctý ročník vyhlášené folklorní akce pořádá občanské sdružení Kunovjan ve spolupráci se souměstím Kunovice, Uherské Hradiště, Staré Město od pondělí 15. do neděle 21. června. Osobní záštitu nad festivalem převzal hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák spolu s předsedou Trenčianského samosprávného kraje Pavolem Sedláčkem.

Festival započne příjezdem řezbářů do kunovického přírodního areálu, ve kterém si budou chystat materiál pro výrobu svých uměleckých děl. V úterý ráno pak bude na programu řezbářské sympozium. „Jedná se o osmý ročník této součásti festivalového programu. Zúčastní se ho pět řezbářských mistrů a tři učni. Letošním tématem sympozia je Život a úkolem každého účastníka bude vytvořit plastiku v životní velikosti,“ uvedl Libor Habarta z pořadatelského týmu.

Práce řezbářů však nezačíná se zahájením festivalu, ale daleko dříve. „Půl roku před zahájením sympozia pracuje lektor s vybranými řezbáři, kteří systematicky zpracovávají dané téma formou výtvarných návrhů pro předem určená místa a města na Uherskohradišťsku. Jejich návrhy jsou konzultovány s profesionálními sochaři, výtvarníky, architekty a místními samosprávami,“ osvětlil dlouhou přípravu uměleckých řemeslníků Habarta. Použitým materiálem má být dubová kulatina.

Od středy do pátku bude mít veřejnost možnost účastnit se v přírodním areálu sedmého ročníku řezbářské školy. Do ní se hlásí žáci, kteří se po jejím absolvování chtějí zabývat oborem řezbář. Partnerem školy je Střední odborná škola rybářská a lesnická v Bzenci. Na kunovickou řezbářskou školu se v současnosti připravuje dvacítka absolventů ve věkovém rozpětí patnáct až šedesát let.

Čtvrtečním festivalovým lákadlem by měl být odpolední průvod souborů Uherským Hradištěm spojený s vystoupením na Masarykově náměstí. Zúčastní se ho osm zahraničních a čtrnáct tuzemských dětských kolektivů. Defilé začíná ve tři hodiny odpoledne.

Zkrátka na Kunovském létě nepřijdou ani žáci základních škol v Hradišti a okolí. Právě pro ně jsou určeny páteční dopolední výchovné koncerty. „Na šest večer je pak přichystáno premiérové vystoupení souboru Děcka z Kunovic, které se uskuteční v hradišťském Klubu kultury,“ zve zájemce o lidové umění vedoucí souboru Romana Habartová. V osm večer pak své umění v kunovickém areálu předvede František Ringo Čech s kapelou Milana Schelingera.

Na Kunovském létě bude k vidění i tolik oblíbený verbuňk. V sobotu v deset hodin dopoledne vypukne na uherskohradišťském Mariánském náměstí Národní přehlídka dětského verbuňku. Populární mužský tanec se v roce 2005 zařadil na listinu nemateriálních památek UNESCO a v Uherském Hradišti jej předvedou dětští verbíři, kteří se utkají ve třech věkových kategoriích. Jednotliví vítězové si pak zatančí se svými dospělými kolegy na strážnickém folklorním festivalu. Pro všechny zábavychtivé je určen sobotní večer, kdy bude v kunovickém areálu vyhrávat k poslechu i tanci osvědčená kudlovická muzika Lúčka, kterou doplní Kanonýři, Rokaso a diskotéka. Připraven je i ohňostroj.

Nedělní ráno bude tradičně zasvěceno duchovní očistě a mši svaté v kunovickém kostele. Kunovské léto v neděli vyvrcholí závěrečným galavystoupením, které se uskuteční ve tři hodiny v kunovickém přírodním areálu.