Dlouhodobě je zakázáno koupání na všech třech novoveských těžebních jezerech. Informoval o tom František Hábl z těžební společnosti Dobet.

Zákaz lidé opomíjí padesát let

„Zákaz vstupu do vody platí na všech jezerech už padesát let. Lidé jej však stále porušují. Protože se však letos v létě těžba přesune tam, kde se každoročně vyskytuje nejvíce rekreantů, tedy na tabuli, museli jsme zpřísnit pravidla a jezera více hlídat,“ uvedl Hábl.

Opatření se však netýká tamního přírodního koupaliště Kámen. Potvrdil to novoveský místostarosta Pavel Botek. „Přírodní koupaliště Kámen s veškerým servisem bude fungovat, na letošní rok jsme již sepsali smlouvu. Co se však týče ostatních jezer, tam koupání nebylo a již ani nebude možné,“ oznámil Botek.

S problémy se potýká i přírodní koupaliště Uhliska, kde se zájem plavců za roky fungování prudce snížil. „Vzhledem k předešlým letům je návštěvnost poměrně malá. Zhruba před patnácti lety sem chodívalo až 500 lidí, nyní pouze 50 až 60 návštěvníků denně. Předpokládali jsme vyšší nárůst díky úpravám pláže, které jsme loni provedli,“ poznamenal starosta Babic Miloslav Maňásek.

Plavcům bude letos k dispozici také přírodní koupaliště Topolná. S přístupem k vodě je to tam ale obtížnější. „Obec se snaží o to, aby tam nebyl přímý vjezd auty, který je samozřejmě porušován a zhoršuje to okolní prostředí,“ zmínila Ludmila Gajdošíková z obecního úřadu v Topolné.

Ve Starém Městě sinice nehrozí

Mezi nedávno vybudované nádrže patří rybník Louky ve Starém Městě. „Jedná se spíše o takové veřejné pískoviště, které jsme nechali vybudovat přibližně před třemi lety. Není sice přímo určeno ke koupání, ale tato možnost tady na vlastní nebezpečí existuje. Postavili jsme tam také vyhlídkové molo, protože přístup do vody byl špatný a břeh bahnitý. Voda je však velice čistá, nikdy v minulosti neobsahovala sinice,“ uvedl staroměstský starosta Josef Bazala.

Přečtěte si také:

Koupaliště zůstane na sezónu zcela uzavřeno