„Cesta dětí do Koreje se uskutečnila v rámci projektu International Youth Culture Experiences 2008. Smlouvu o spolupráci s městem Pocheon jsme uzavřeli v loňském roce. Nyní jsme ji naplnili prostřednictvím výměnného pobytu dětí. Mladí Korejci u nás navštívili turistické zajímavosti Slovácka, naučili jsme je lidové tance a písničku Co sa to šupoce,“ prozradila kunovická místostarostka Ivana Majíčková, která připravila spolu s pracovnicí úřadu Janou Hastíkovou bohatý program pro děti z Koreje.

Širší setkání čekalo kunovickou omladinu v Koreji. Tam se zúčastnila festivalu Pocheon International Youth Culture Experiences 2008, a to společně s dvaadvaceti školáky z Číny, deseti z Japonska a dvaadvaceti z Thajska a osmašedesáti studenty z Jižní Koreje.

„Školáci byli rozděleni do smíšených pracovních skupin, které společně bez rozdílu národnosti celý týden plnily různé úkoly, sportovaly, malovaly a učily se korejským písním a tancům,“ doplnila Majíčková.

Kunovičtí návštěvníci museli v praxi používat angličtinu a díky ní se vzájemně poznávali. „Mně se v Koreji velice líbilo. Lidé jsou tam přátelští, mají také krásnou uklidňující hudbu a mohli jsme si vyzkoušet i jejich kroje,“ nechal se slyšet čtrnáctiletý Antonín Štěrba z Kunovic, který si v Asii našel také nové přátele. „Pomocí e-mailu si dopisuji s jedním Korejcem a s Thajkou. Nového kamaráda jsme pozvali do naší rodiny na příští léto,“ dodal.

Štěrba také poznamenal, že korejská jídla byla velice ostrá. „Ke snídani jsem dostal například studenou polévku a jedli jsme tam i hodně salátů, chobotničky nebo sushi. U nás zase Korejec ochutnal svíčkovou a vepřo–knedlo– –zelo. Naučili jsme jej také jíst příborem,“ doplnil Štěrba s tím, že s Korejci i dalšími studenty zvládal komunikovat anglicky a díky znalosti jazyka se dozvěděl zajímavosti i z historie Koreje.

Novou kamarádku si našla také čtrnáctiletá Barbora Gejdošová z Kunovic. „Píšu si e-mailem s dívkou z Thajska, se kterou jsem se v Koreji seznámila. Anglicky umím dobře, takže se perfektně domluvíme. V Koreji se mi líbilo, znovu bych tam však už nejspíš nejela,“ uvedla Gejdošová. Podle jejích zkušeností mají lidé na Slovácku zcela jinou povahu a zvyky. „Když byli Korejci u nás, vařili jsme jim často rýži nebo polévky. Já jsem u nich pro změnu dostala hned k snídani vepřový steak. Maso mám sice velice ráda, ale hned po ránu mě to překvapilo,“ zasmála se Gejdošová.

Děti se však shodly, že zájezd jim dal obrovskou životní zkušenost. „Jsem velmi spokojený s tím, jak rychle se nám daří naplňovat obsah smlouvy mezi městy Kunovice a Pocheon,“ poznamenal kunovický starosta Jiří Vařecha.

Související článek:

OBRAZEM: Do Kunovic přijeli mladí hosté z Koreje

Kunovice uzavřely partnerství s Koreou