Podruhé v historii kunovické jízdy králů byla její součástí také sobotní formanská jízda, což je slavnostní projížďka městem kočáry a povozy za doprovodu dechové hudby, cimbálové muziky a mužského sboru. Této jízdy se zúčastnily na dvě desítky povozů. Potvrdila to místostarostka Kunovic Ivana Majíčková.
„Letošní novinkou je také setkání všech účastníků dosavadních jízd králů v Kunovicích. Vloni se takto sešli všichni žijící králové, letos jsme přizvali i praporečníky, trubače nebo pážata,“ poznamenala Majíčková.

Letošní rok je kuriózní také v tom, že se jízda králů koná v Kunovicích, na následující víkend ji už připravují ve Vlčnově a o Dolňáckých slavnostech i v Hluku. Všichni králové se už měli možnost slavnostně setkat o víkendu 10.-11. května na Svatém Antonínku. Kunovičtí organizátoři se pro zpestření tradiční akce rozhodli v památkovém domku nabídnout lidem také teplé domácí škvarky, což je pro mnohé opravdová delikatesa. „V neděli se v domku podával zase obyčejný chléb se sádlem. Příchozí si také mohli vyzkoušet výrobu papírových růžiček,“ podotkla místostarostka. Zpívání v památkovém domku v neděli po poledni zažila také jízda králů premiérově.

Jedenáctiletý král Miroslav Duda si celou dobu slavnostní jízdy užíval v čele průvodu, ale spíše se těšil, až bude mít svůj velký den za sebou a bude na něj moct vzpomínat.

Související články:

VIDEO: Jízdu králů zpestřili formani

Kunovická jízda králů: přijedou i praporečníci a pážata z minulých let

Letos vyjedou tři jízdy králů