Už 7. ledna jej v premiéře uvede Slovácké divadlo s Josefem Kubáníkem a Květou Fialovou v hlavních rolích. Pro představitele Oskara je to jedna z nejtěžších divadelních zkušeností. Zasáhla jednoho z jeho nejbližších synovce Kryštofa (na snímku dole).

„Kryštof onemocněl, když mu bylo dva a půl roku. Byly to nejstrašnější chvíle v mém životě. Vidět bezmocné dítě, jeho zoufalé rodiče a pozorovat i nás ostatní, kteří jsme nevěděli, co bude druhý den,“ popisuje situaci Josef Kubáník. Léčba trvala dva roky. Dnes je Kryštofovi sedm, chodí do první třídy, ale drastická léčba chemoterapií na něm zanechala následky. „Občas se zadýchá, někdy se mu těžko chodí. Ale jinak je to rošťák,,“ říká Kubáník.

Když se před několika měsíci dozvěděl, že byl obsazený do postavy desetiletého Oskara trpícího stejnou nemocí jako jeho synovec, věděl, že to nemůže zůstat jen tak. „Ta moje osobní zkušenost je moc silná. Musel jsem a chtěl jsem pomoct,“ vzpomíná na chvíle, kdy se spojil s týmem okolo profesora Mihála z dětského onkologického oddělení Fakultní nemocnice Olomouc.

„Následně jsem oslovil kolegy u nás v divadle a ti se velmi rádi zapojili do registru dárců kostní dřeně. Mohou tak zachránit kohokoliv s leukemií na světě,“ vysvětluje představitel Oskara. „Kdyby v lednu padaly trakaře a naše hra se stokrát nepovedla, tak kvůli tomuto to celé mělo smysl,“ uzavírá a slibuje, že v aktivitách bude pokračovat.

Zároveň prozrazuje jedno tajemství. „Chtěl jsem, aby nápis na divadelní plakát napsal právě Kryštof. Je to symbolické a dává to naději všem, že nikdy nic není ztraceno.“ A jak se synovci daří teď? „Je plný života a síly, všechno dělá naplno,“ prozrazuje maminka Petra. „Ale když jsme minulý týden procházeli po náměstí, kde je právě předvánoční zvon splněných přání, Kryštůfek na něj zazvonil a jeho přání nám vyrazilo dech. Nechtěl stavebnice ani auto. Nahlas si přál, aby byl už konečně zdravý.“ (kaj)