VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Krojový ples v Nedakonicích ozdobila Česká beseda

Nedakonice /FOTOGALERIE/ – Opravdové kulturní lahůdky se v sobotu večer dočkali příznivci tance a slováckého fokloru z Nedakonic a širokého okolí.

15.2.2011
SDÍLEJ:

Členky nedakonického ženského sboru odměnily tanečníky z obce sladkostmi.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Pod dvou letech se do tamního kulturního obnoveného domu vrátil tradiční krojový ples, který přilákal pět stovek tancechtivých, z nichž sto čtyřicet jich bylo v krojích.

„Pořadatelem jeho šestnáctého ročníku je ženský sbor, taneční skupina ženáči, hodová chasa a Obecní úřad Nedakonice,“ informovala Jarmila Sošková, jedna z pořadatelek krojového bálu. Jeho lákavou nabídkou a velkolepou podívanou na pestrobarevné slovácké kroje byl tanec s všeslibujícím názvem Česká beseda. „Letos to vyšlo na ni, ale jinak se na našich krojových plesech vždy po roce střídá s Moravskou besedou., která podle dochovaných dokumentů vznikla v roce 1892,“ dala k dobru Sošková.

Tanec Česká beseda se stal ze salonního tance, jak byl původně zamýšlen, tancem lidovým a přetrval prakticky nezměněn do dnešní doby. Tancuje se dodnes po celé republice. „V Nedakonicích se o založení krojových plesů zasloužili v roce 1994 místní zahrádkáři. O dva roky později převzal jejich pomyslnou štafetu nedakonický mužský pěvecký sbor a letos jej poprvé pořádá ženský pěvecký sbor, ženáči, hodová chasa a obecní úřad,“ vrátila se stručně do historie krojových plesů v Nedakonicích Ludmila Tlachová, předsedkyně tamního muzejního spolku a spoluautorka publikace Nedakonice, dějiny obce.

Bezmála čtyři stovky bálových hostů se úderem jednadvacáté hodiny sobotní dočkalo bezesporu největšího taháku večera, České besedy. Na tanečním parketu ji zatancovalo čtyřicet krojovaných párů z Nedakonic, Babic, Vracova a Mutěnic. „Počítali jsme s tím, že besedu budou s námi tancovat také podlužáčtí krojovaní z Moravské Nové Vsi, ale ti se nakonec omluvili. Všem osmdesáti krojovaným, kteří se o zatancování České besedy zasloužili, patří od pořadatelů dík. Nácviku besedy se v Nedakonicích nás ujala umělecká vedoucí zdejšího ženského sboru Miluše Němcová, která na zkoušky dojížděla z Uhreského Ostrohu,“ Sošková.

Ani letos, několik minut po předtančení České besedy, nechyběl za velkého potlesku návštěvníků nástup krojovaných. „Byla to nádherná podívaná na krojované šohaje a děvčice, kteří si diváky podmanili tancem, zpěvem, šarmem i mimořádným charizmatem,“ nechali se slyšet Jiřina a Václav Kroutilovi z Vracova, kteří doprovázeli na plese vnučku, tančící Českou besedu. Nad zažloutlými fotografiemi si zavzpomínali na to, když oni tančívali Českou besedu. Pohledem na staré fotografie se potěšili i spolusedící u jejich stolu.

„Jsem velice rád, že po dvouleté odmlce, jejíž příčinou byla rozsáhlá rekonstrukce kulturního domu za 28 milionů korun, byl krojový ples opět obnoven. Obdivoval jsem, s jakým nadšením, odhodláním a odpovědností jej náš ženský pěvecký sbor, ženáči a hodová chasa připravovali,“ byla znát ze slov místostarosty Nedakonic Jaromíra Klečky radost z vydařeného krojového bálu.

Autor: Zdeněk Skalička

15.2.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Co říkáte na výsledky voleb? Hlasujte

Kvůli srážce dvou osobních aut s traktorem na silnici E50 procházející Chřiby museli hasiči vyprošťovat dva muže a jednu dívku hydraulických zařízením.FOTO: HZS Zlínského kraje
5

V Chřibech se srazila dvě auta s traktorem

Po patnácti letech končí v Poslanecké sněmovně Antonín Seďa

Propast České strany sociální demokracie (ČSSD), která v letošních volbách do poslanecké sněmovny získala pouze něco málo přes sedm procent hlasů, odneslo několik stálic české politické reprezentace. Jednou z nich byl od roku 2002 také sedmapadesátiletý Antonín Seďa.

Stanislav Blaha: Starostou budu minimálně do komunálních voleb

ROZHOVOR / FOTOGALERIE / Poslanecký mandát hned při své první kandidatuře do Poslanecké sněmovny získal lídr Občanské demokratické strany (ODS) ve Zlínském kraji a také starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha. 

AKTUALIZOVÁNO

Na Slovácku zvítězilo ANO, druhé KDU-ČSL a třetí SPD

VIDEA / FOTOGALERIE/ Ve Zlínském kraji už je sečteno. Voliči našeho regionu si vybrali do čela hnutí ANO 2011, které získalo v kraji 28,76 % hlasů. Druhá skončila SPD Tomio Okamury (12,90 %), následovaná KDU-ČSL(11,41 %).

ODS zapíjela poslanecký mandát Stanislava Blahy šampaňským

FOTOGALERIE / Nejprve vládla poklidná atmosféra v přítmí projektoru, který na zeď uherskohradišťské komunitní kavárny Cafe 21 vysílal první čísla volebních výsledků. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení