Ti se na festivalech pod širým nebem typu Kopaničářských či Horňáckých slavností musí vyvarovat kdejakých nástrah. Metlou doslova vražedného kalibru pak pro ně podle lékařů může být zejména tradiční konzumace slivovice.

„Dodržovat pitný režim v parnech je, obzvlášť pro lidi oblečené do krojů, dvojnásob nutné,“ míní hradišťský gastroenterolog Josef Daněk. Ti by však podle něj měli velmi uvážlivě popíjet zejména alkoholické nápoje. „V současných povětrnostních podmínkách zcela vylučuji konzumaci slivovice či jiného tvrdého alkoholu, neboť ten dehydratuje. Za únosné ale považuji například osvěžení lehkým vinným střikem,“ radí lékařský specialista, jenž k uhašení žízně členům souborů neodpírá ani pivo. K němu však má několik výhrad.

„Pivo? Proč ne. U něj však hrozí nebezpečí zvýšené potivosti jeho konzumentů a otázkou je, do jaké míry jsou následné účinky zlatavého moku schopni přežít jak folkloristé, tak jejich kroje,“ usmívá se Daněk.


Pořadatelé i účastníci folklorních festivalů na Slovácku se v pití alkoholu raději mírní. Potvrzují to slova spoluorganizátora Horňáckých slavností Antonína Vrby. „Když je vedro, snažíme se pití slivovice omezit. Nechceme si udělat trapas na jevišti. V zimě můžeme pít i celý den. Nyní pijeme o polovinu méně. V krojích je obrovské vedro, a tak ten alkohol člověku rychle stoupne do hlavy,“ naznačuje Vrba.

Podobný pohled na požívání alkoholu má také vedoucí souboru Světlovan z Bojkovic, jenž o víkendu vystoupil na Kopaničářských slavnostech ve Starém Hrozenkově. „Samozřejmě se necítíme v krojích dobře, naštěstí jsme vystupovali až večer, kdy na pódium nesvítilo slunce. Alkoholu jsme se raději vyhýbali, jen víno jsme si vzali s sebou na jeviště, protože bylo součástí našeho programu pro diváky,“ prozradila Jana Kahounová ze souboru Světlovan.