Přišlo jí proto trochu líto, že panenka nijak nevynikne a nemůže vlastně nikoho potěšit. Markovou napadlo, že určitě také další obyvatelé Tupes by mohli mít doma nějaké krojované panenky nebo šohaje. Tak vznikla myšlenka uspořádání Výstavy krojových panenek a šohajů, kterou Tupeští zahájili v neděli 22. března v přízemí tamního obecního úřadu. Vystavené exponáty si mohou zájemci přijít prohlédnout až do neděle 29. března .

V Tupesích je na výstavě k vidění celkem dvaačtyřicet figurek v krojích z různých regionů. K vidění je tam samozřejmě i kroj místní, tedy tupeský, dále kunovický, kyjovský, vlčnovský, březolupský, boršický či břestecký. Mezi zajímavosti patří také kroj z jižních Čech, selský kroj nebo tradiční oděv ze Slovinska.

„Jsem ráda, že se lidé zapojili do organizace expozice, hodně pomohl i místní ženský pěvecký sbor, který se pro myšlenku nadchl. Některé vystavované panenky jsou staré i čtyřicet let,“ prozradila hlavní organizátorka výstavy Gabriela Marková.

Výstava byla zahájena uplynoulou neděli, kdy sál v přízemí obecního úřadu zaplnily desítky návštěvníků. Na začátku zazpívaly Tupeské parádnice, které celou výstavu také naaranžovaly a připravily.

„Líbí se mi, že se právě takováto výstava v naší obci koná. Takovou malou raritou je jedna panenka, která je do nejmenších detailů vyřezaná ze dřeva, a to včetně spodnic a tkaniček od bot. Přitom neměří více než dvacet centimetrů,“ poznamenal starosta Tupes Oldřich Vávra.

Velkou většinu krojovaných postaviček obšily tupeské tetičky a babičky. Kromě panenek a šohajů však můžete v Tupesích vidět také několik krojových součástí. Tupeskou specialitou, která se nosí pouze tam, jsou bílé „bubínkové“ punčocháče, vyšívání pánské i pro děvčata, včetně několika kousků ze začátku dvacátého století. „Pokud dospělé návštěvníky doprovodí na výstavu jejich ratolesti, máme pro ně připravený takový malý doprovodný program – vyšívání a omalovánky velikonočních motivů,“ doplnila Marková.

Výstavu lze shlédnout ještě poslední tři dny. V neděli od čtrnácti hodin se v muzeu tupeské keramiky uskuteční program pro děti i dospělé, který má celou expozici ukončit. „K vidění i k vyzkoušení bude u nás pletení pomlázek, ukázka výroby takzvaných vybíjených řemenů, výroba krojových výšivek a mnoho dalšího. Ve čtrnáct hodin začne také vystoupení Tupeských parádnic a dětského souboru Čutora s pořadem vynášení Mařeny,“ dodal starosta.