Jako kouzelník už reprezentoval Českou republiku i na mistrovství světa.

V rodině Jiřího Hadaše má kouzlení dlouhou tradici. „Tatínek založil v Uherském Hradišti Klub moderní a komické magie. Kouzelníci se v něm jednou za čas setkávají, povykládají si. Pořádal například Večer iluzí s Arabelou. Přijel německý kouzelník a nechal objevit Arabelu, herečku Janu Nagyovou, v prázdné dřevěné bedně. Představení bylo ve Slováckém divadle pětkrát denně vyprodáno!“ zavzpomínal kouzelník.

Největší kouzlo? Bratr-dvojče

Jiří Hadaš začal čarovat už jako předškolák se svým stejně starým bráškou. „To bylo největší kouzlo mého tatínka. Vykouzlil si dvojčata. Učil nás od školky od tří čtyř let. Pomáhali jsme mu jako asistenti. Například jsme drželi desku. Táta vystřelil z pistole a najednou se na ní objevila kovová kolečka. V první a druhé třídě jsme už kouzlili s provázky, šátky, ale i králíky a hrdličkami. Vzpomínám si, že můj první honorář byl dvacet korun,“ usmál se iluzionista.

Králíci zmizeli za komínem

Kouzlení se zvířaty bylo často problematické. Někdy se záhadně ztratila ještě před odjezdem na vystoupení.

„Měli jsme bílého a černého králíka. Vyjížděli jsme ráno z domu na Interfestival do Bratislavy a králíci utekli za komín. Vytahovali jsme je palicemi. Černý nebyl vůbec vidět a bílý byl za chviličku černý a také nešel vidět. Naštěstí jsme je vyštrachali. Umyli je a vyrazili,“ popsal kuriozní příhodu kouzelník.

Těžký život měl i s hrdličkami. „Měli jsme je v pokojíku. To bylo k zbláznění. Pořád vrkaly. V noci, přes den, pořád jenom vrků, vrků,“ popsal. Kouzelnické trable zažil i s perským kocourem Zrzkem. „Nachystali jsme pro něho rekvizitu, kostku, ve které měl být schovaný. On s ní ale všude lítal. Kocouři se těžce trénují,“ povzdechl si.

Na jevišti se rozpadla bedna

Kuriózních příhod zažil Jiří Hadaš v učednických letech celou řadu. S bratrem se mu například při školním vystoupení v Luhačovicích rozpadla rekvizita – bedna určená k propichování.

„Tenkrát jsme ještě používali papírové krabice. Od praček a televizí. Jedna musela vydržet i deset vystoupení. Šetřili jsme. V Luhačovicích byla papírová bedna už značně probodaná a rozpadlá. Bráchovi jsem nasadil pouta, on si do ní vlezl, já píchl mečem a… krabice se rozpadla!“ zasmál se kouzelník. „Brácha uvnitř jen zatřepal nohama. Bylo po kouzlu.“

Iluzionista v současnosti dokáže bavit svými kousky předškoláky, školáky i dospělé publikum. „V Kouzelné školce Jirky Hadaše učím kouzlit nejmenší děti. Mám je nejraději, protože jsou nejvděčnější, ale zároveň i nejnáročnější. Nejde přijít na pódium a říct: Dobré odpoledne, děvčátka a kluci, teď si zakouzlíme. Člověk tam musí vtrhnout: Nazdar, holky, nazdar, kluci, a začít s nimi blbnout. Pořádám i dvouhodinové dětské karnevaly,“ představil kouzelník své aktivity.

Do Zlína přijel i Harry Potter

Jiří Hadaš se kromě kouzlení každý rok podílí i na organizaci Mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež. „Na filmovém festivalu ve Zlíně moderuji a kouzlím už pátým rokem. Do Zlína jsem například pozval Harryho Pottera, šikovného kolegu z Opavy. Vypadá jako opravdový hlavní hrdina z Bradavic. Děti se s ním velmi rády fotily. Radil jsem mu, že dokud vypadá jako Harry Potter, ať dělá Harryho co nejdéle,“ prozradil.

Partnerka létá nad svíčkami

Při představeních pro dospělé nabízí Hadaš klasické iluze. „Například zavřu partnerku do bedny, propíchám ji kordy, část bedny vysunu do boku, nechám diváky podívat se skrz, zase ji spojím, otevřu a partnerka vyskočí oblečená do jiného kostýmu,“ popsal průběh show. Jindy ukazuje, jak se lze vysvobodit z pout, řetězů a svěrací kazajky.

Na pódiu ale s partnerkou i létá. „Jde o klasickou levitaci. Partnerku uspím, položím na tři svíčky, dvě z nich oddělám a ona leží na jedné svíčce,“ pokračoval iluzionista.

Během představení se iluzionisté rádi převlékají do výstředních kostýmů. „Pro děti mám ušitý kouzelnický plášť s kouzelnickým kloboukem. Pro dospělé máme zase jiné. Při escapology Domina a její otrok je partnerka v latexu, já mám oblečené kožené kalhoty a tričko. Partnerka se při dalším čísle převléká i za Růžového pantera. Já mám zase černé kalhoty a košili,“ popisuje. „Kostýmy musejí být, protože to iluzi přidá na originalitě a více ji oživí,“ zdůrazňuje iluzionista.

Extra vystoupení viděli jen tři lidé

Show Jiřího Hadaše si většinou vychutnávají davy lidí. Někdy ale kouzlí i pro malé skupinky V. I. P. hostů.

„Ve Zlíně jsem třeba dělal v jedné firmě exkluzivní vystoupení pro ministra průmyslu. Spolu s ním seděli u stolu jen majitel firmy a člověk z produkce. Kouzlil jsem jen pro tři lidi. Bylo to zajímavé,“ zavzpomínal.

Jiří Hadaš se zúčastnil se svým tatínkem i kouzelnického mistrovství světa v německých Drážďanech. Divákům a porotcům se představili s originálním komickým číslem 2 Ogars. „Je to kouzelnická groteska. Ve stylu Slovácko sa nesůdí. Máme i lidové kroje. Táta je jako bohatý sedlák a já jeho pohůnek. Sedlák mě nutí pracovat, ale já raději sedím a popíjím slivovici. Vzápětí mi nabídne peníze, abych vlezl do bedny, a když do ní vlezu, propíchá ji kosami. Já ale stále žiji. Když bednu otevře, diváci vidí, že v ní zase piji slivovici,“ představil kouzelník moravský trik. „On mě potom chce udusit dýmovnicí, ale já, chytrý pohůnek, vyskočím s plynovou maskou, která má na sobě ornamenty,“ doplnil. Číslo doprovází originálně sestříhaná muzika Jožky Černého, Moravanky, P. I. Čajkovského a rockenrolových kapel. „I když číslo bylo na soutěži úspěšné, museli nás diskvalifikovat, protože v Německu to brali jako reklamu na slivovici,“ posteskl si kouzelník.

Mág chce dívku přeříznout pilou

Většina kouzelníků svá vystoupení neustále zlepšuje a zdokonaluje. Také iluzionista Jiří Hadaš připravuje nové číslo.

„Chystáme Buzz saw – pilu. Partnerka si lehne na stůl a já ji prostě přeříznu velikánskou motorovou pilou. Divákům se bude tajit dech. Partnerka totiž nebude v žádné bedně, nebude nijak zakrytá. Bude to náramná podívaná,“ představil kouzelník novinku, při které ho mají doprovázet i dvě tanečnice-baletky.

Inspiraci pro svá čísla nachází iluzionista většinou na internetu.

„Já tomu říkám, že šmejdím na netu. Princip iluzí je většinou postavený na zmizení, objevení, přeřezání či probodnutí. Udivují mě ale nápady okolo. Hlavně Američanů. S čím přicházejí a jak iluzi předvedou. Dívám se a žasnu, co všechno vymyslí. Když jsem například viděl, jak se kouzelnice nechala provrtat ropným vrtem, obří vrták jí projel břichem a ještě se s tím točila, tak mně spadla brada úžasem,“ kroutil hlavou nad originálním nápadem.

Koníčky? 21 dětí a Svatopluk

Jiří Hadaš je civilní profesí učitel v Základní škole Za Alejí v Uherském Hradišti. Učí prvňáčky.

„Úplně stejně jako jsem blázen na kouzelnickém pódiu, jsem blázen i v práci. Nejsem typický učitel, který by řekl: Otevřete si sešity a pište. Snažím se dětem školu zpříjemnit,“ vysvětluje učitel.

„Před nedávnem jsme si třeba prožili Jablíčkový týden. Sešlo se nám čtrnáct buchet a musím pochválit hlavně maminky, které se skvěle zapojily. Měli jsme i Hallo- ween pro dvě stě dětí v kostýmech. Vytvořili jsme shromaždiště různých duchů a strašidel. Chystal jsem pro prvňáčky také listopadový Lístečkový týden,“ prozradil kouzelník některé z jeho školních aktivit.

Jeho dalším koníčkem je zpěv. „Zpívám v pěveckém sboru Svatopluk. Před nedávnem jsme měli velikánský koncert se zlínskou filharmonií. Byl to zážitek. Ve Svatopluku je bezvadná parta. Jezdíme i do zahraničí. Byli jsme v Dánsku, ve Finsku, třikrát i ve Francii. Rád poznávám jiné země,“ doplnil Hadaš.