Předváděl je tam třicetiletý Pavel Štěrba z Lipůvky u Brna, který je vyrábí už dvanáct let.

„Jako dítě jsem viděl svého otce bojovat s mečem, protože byl členem skupiny historického šermu, a moc mě to zaujalo. Já osobně jsem se potom několik let této zálibě věnoval,“ prozrazuje Pavel Štěrba.

V době, kdy byl ještě ve škole, napadlo jeho otce vyzkoušet výrobu starodávných přileb. Tehdy se přilby a historické nástroje podle Štěrby moc nevyráběly, a tak se doma rozhodli to sami vyzkoušet. Neměli s tím však žádné zkušenosti a ani nikoho, kdo by jim s výrobním postupem poradil nebo pomohl. Při pokusech zjistili, že se vlastně jedná o zámečnickou práci.

„Veškerý výrobní proces probíhá za studena. Vytváříme různé typy historických přileb. Například žebrové s nánosníkem, které se používaly do počátku desátého století nebo také přímo gladiátorské helmy. Výroba jednoho kusu trvá odhadem asi patnáct hodin,“ podotkl Štěrba, který přilby zhotovuje na etapy ve svém volném čase.

Vyrábí je pro sebe a pro své přátele z různých skupin historického šermu v celé České republice. Další přilby, které v jeho rukou vznikají, mohou být například vojenské. Ty on vezme a přetvoří na jiné. Nebo může také k výrobě použít neutrální korpus, který speciálně vytlačí na soustruhu. Některé přilby vyrábí přímo z plechových plátů.

Štěrba se snaží, aby se jeho díla co nejvíce podobala originálům, proto i jejich váha je s nimi téměř shodná. „Nejlehčí jsou asi ty s kroužkovým zářezem (na snímku), které váží asi kilo nebo kilo a půl. Nejvíce těžké jsou helmy gladiátorské, které stejně jako ty původní mají čtyři nebo skoro pět kilo. Věnuji se také výrobě nástrojů z raného středověku a renesančních přileb ze sedmnáctého století,“ vyjmenovává.

Pavel Štěrba kromě přileb vyrábí také koženou zbroj, štíty, poklice a různé meče. Kostýmy na bitvy mu šije babička nebo maminka. „Jediné, co jsem si koupil, jsou boty. Dokonce jsem si sám dokázal vyrobit i stan,“ směje se Štěrba.

Ten si v létě od svého koníčku neodpočine. Každý víkend s přáteli navštěvuje řadu festivalů a akcí zaměřených na historii nebo šerm. Jezdí také do Polska na festival vikingsko-slovanské kultury. Jinak se účastní bitev a festivalů po celé České republice. V zimních měsících odpočívá on i jeho nástroje.
„Na každém festivalu si mohou lidé zbroj i přilby prohlédnout a popřípadě vyzkoušet. Když však přijde školní zájezd a každý si chce nástroje zkusit, čistím je po nich i několik dní,“ uvádí na závěr Štěrba.

Přečtěte si také:

Košt medu a medoviny nabídl čtyřicítku vzorků