„Je velmi lahodná s nasládlou, řekl bych až s výraznou chutí oskoruší,“ zhodnotil jedenáctku Jaroslav Andrýsek z Nedakonic na sedmém ročníku tradičního koštu oskorušových a ovocných pálenek s názvem Slavnost oskoruší ve Tvarožné Lhotě. Letos se prý vyznačoval nezvykle kvalitními vzorky. Těch se podařilo organizátorům nasbírat sto dva. Zaplněný sál tamního Společenského domu potvrdil zájem o vzácné a chutné ovoce. Svědčí o tom i fakt, že během půl hodiny se prodalo dvě stě mladých stromů této dřeviny. Sjeli se návštěvníci z různých koutů republiky, ale i sousedního Slovenska.

„Přípravy začali už na podzim. Posbírat vzorky je trochu problém, protože u oskorušových pálenek je méně výrobců než těch běžných, kterých jsme sehnali pět set šedesát,“ uvedl člen pořádajícího Mužského pěveckého sboru z Tvarožné Lhoty a moderátor Martin Šimša.

Milovníci destilátů měli možnost ochutnat pálenky především ze Slovácka a jeden vzorek přišel dokonce až z Chrudimi. Celkem bohatě se prezentovalo Uherskobrodsko, okolí Radějova, Strážnice, obce kolem Uherského Hradiště a Velkých Pavlovic.

„Nutno poznamenat, že tento ročník je náročnější oproti předchozím, už jen díky návštěvnosti, která převyšuje kapacitu zdejšího sálu. Dosud jsme neměli ani takové množství vzorků oskeruše,“ poznamenal vedoucí Mužského pěveckého sboru Josef Durna.

Sál provoněla, krom pálenek, také domácí zabijačka, marmelády a pečené buchty z oskoruší, jablek či hrušek. Návštěvníci mohli také přispět dobré věci. „Pokoušíme se oskeruši přihlásit do soutěže Evropského parlamentu o titul strom Evropy také díky hlasům, které zde mohou lidé odevzdat. Mimo jiné mohou hlasovat i na webu tvaroznalhota@nextra.cz,“ konstatoval Josef Durna. Večer byl pak ve znamení pasování Nositelů oskorušové tradice, kteří o stromy pečují, vysazují je, roubují a starají se o osvětu.

„Když chci mít kvalitní oskorušovici, pracuji s ovocem s láskou. Každý plod vezmu do ruky a zkusím, jak je zralý,“ prozradil tajemství výroby lahodného moku šampion celé výstavy Josef Klimeš z Hodonína.

První místo získal Mužský sbor z Tvarožné Lhoty, druhý se umístnil Luboš Mikič z Radimova a třetí cenu převzal místní Josef Špiruda.