Na slavnostní premiéře filmu Probudím se včera v uherskohradišťském kině Hvězda nemá chybět ani představitelka jedné z hlavních rolí, Vlčnovjanka Eva Josefíková. Ta má za sebou už roli čertovy nevěsty ve stejnojmenné Troškově pohádce. Setkal jste se už s Evou Josefíkovou?

Setkal, naposled právě na hradišťské premiéře Čertovy nevěsty v květnu 2011 v Redutě (uvádíme ji ale v neděli 18. 3. také!) a samozřejmě i předtím různě ve městě, kde studovala jak střední školu, tak také navštěvovala dramatický obor na ZUŠ pod vedením Hanky Nemravové. Eva je příjemná, přirozená mladá dáma a od minulého roku se objevila vedle snímku Probudím se včera také v nedávném hitu Signál. A ještě lépe než s Evou se znám s její maminkou, která vyrábí ve Vlčnově skvělé koláčky. Asi nejlepší, co znám…

Jaký míváte pocit, když se na filmovém plátně v nějaké významnější roli objeví náš krajan, či nedejbože krásná krajanka? Do jaké míry se ve vás probudí hrdý lokální patriot?

Samozřejmě patriotské pocity zažívám a vzpomenu si okamžitě na setkání, která jsem s oním krajanem měl. A jsem hrdý, když onen herec nebo herečka na místo svého původu a zrání nezapomíná a současně je pořád normálním člověkem, který nezpychne a nezblázní se z filmové slávy. Nedávno jsem takový hluboký okamžik sounáležitosti zažíval, když Josef Somr, rodák z Vracova a hlavní herec „hradišťského“ Žertu, přebíral Českého lva za celoživotní mistrovství. Josef Somr byl u nás v roce 2007, když kino Hvězda slavilo 40 let, a mám na ty okamžiky krásné vzpomínky.

Bývá moc složité dostat do kina na premiéru tuzemského filmu jeho hlavní hvězdy spolu s režisérem a popřípadě s producentem? Jaké nároky je třeba takové návštěvě splnit? Musíte jim platit nocleh v hotelu a večeři se snídaní, nebo vás tito hosté nic nestojí, protože jejich přítomnost souvisí s reklamní podporou snímku?

Je to film od filmu a produkce od produkce zcela jiné a proměnlivé. Většinou ale opravdu jedou spíše na otočku, popřípadě zvládnou i dvě města za den, takže nároky nebývají velké. My jsme samozřejmě rádi, když delegace zůstane a můžeme je vzít třeba do vinného sklípku, ale všichni toho mají moc a už se vidí doma, nejčastěji v Praze, popřípadě v divadle nebo na jiném natáčení. A s rozvojem multikin také zájem delegací o okresní města poněkud ubyl, to musím říci.

Čím je podle vás film Probudím se včera zajímavý jak byste na něj nalákal diváky?

Tato nová česká retro sci-fi komedie může oslovit mnoho diváků svým zajímavým námětem. Tématika cestování či přenášení se v čase sice není nic nového, přesto stále láká diváky všech věkových kategorií. Lákavé je i herecké obsazení filmu: krom postav ústředních hrdinů (Jiří Mádl, Eva Josefíková, Filip Blažek) se to známými a osvědčenými jmény jen hemží…

Koncerty kapel pořádáte tradičně v sousedním klubu Mír, který má svoje limity co se velikosti i typu prostředí týká. Jak snadno či složitě se vám shánějí hudební seskupení, kterým je Mír šitý doslova jako na míru?

Klub Mír vyhovuje určitému typu publika. Dramaturgicky sem zasazujeme vystoupení kapel nejrůznějších žánrů určené většinou mladším a alternativněji založeným diváků. Sehnat skupiny, které by do Míru „seděly“, určitě problém není. Problém je spíše v návštěvnosti koncertů. Právě v oblasti alternativní a hodnotné kultury je odliv návštěv koncertů směrem k pohodlnějšímu internetu a televizi nejmarkantnější. Ale to je celosvětový jev…

Pro kterou skupinu posluchačů je určen koncert kapel Midi Lidi a PPE? Čím byste na tato seskupení poutal pozornost veřejnosti?

Koncert Midi Lidi a slovenských PPE je pro ty, které neurazí moderní elektronická poučená hudba. Skupina Midi Lidi produkuje minimalistickou, přesto však docela melodickou hudbu i s použitím klasických nástrojů. České texty a výtečné videoprojekce jsou bonus k tomu. Má za sebou tři dobře přijaté desky i filmovou hudbu k Protektorovi a má tedy už jméno. Opět ne náhodu je hudebním fanouškům už dobře známá taky stylově příbuzná předkapela Puding Pani Elvisovej (PPE) ze Slovenska.

Dubnovou lahůdkou má být ve Hvězdě koncert Michala Prokopa s Framus Five a Petrem Skoumalem. Když zmíním, že v sestavě Framus Five navíc nalezneme Luboše Andršta a houslistu Jana Hrubého, přiznám se, že takovou koncentraci těchto rockových legend na jednom pódiu jsem už dlouho nezažil. Čemu vděčíme za jejich zastavení v Uherském Hradišti a proč jste pro jejich koncert upřednostnili komornější prostředí kinosálu před syrovějším klubem Mír?

Odpověď na první otázku je jasná tvorba všech výše zmíněných pánů je pro mne natolik zásadní a vítaná, že domluvu s agenturou jsme vedli už skoro rok, a když se naskytl termín, že by přijel také Petr Skoumal, tak to už bylo jako výběr z hroznů… A proč Hvězda? Přiznám se, že já u muziky nedokážu moc sedět, takže osobně bych byl také raději pro Mír, ale smyslem rekonstrukce kina Hvězda (mimochodem dle mého akusticky, i co se týká amfiteátrového posezení, nejlepší sál ve městě) bylo také vytvořit z něj multikulturní centrum pro nefilmové pořady: konference, koncerty, divadla, společenské pořady aj. Tomu také odpovídá dobudování zázemí či technického parku kina v rekonstrukci. A bylo by škoda jej nevyužít a současně tímto i ukázat jiným pořadatelům možnosti a vhodnost tohoto sálu.