Hrozenkovský Starosta Milan Vaculík tvrdí, že slavnosti jsou stále hlavně milou příležitostí společného setkání obou národů.

Jedná se o 49. ročník, akce má tedy poměrně dlouhou tradici.
První slavnosti na moravsko-slovenském pomezí se uskutečnily 30. dubna 1922, kdy byla na místě uherského hraničního kamene zasazena „Lípa bratrství“. Pod kořeny této lípy byly vloženy ve skleněných pouzdrech pamětní spisy.

Pořádaly se Kopaničářské slavnosti každoročně?
Další slavnosti se uskutečňovaly nepravidelně. Byly označovány různě, nejčastěji jako společné dožínky.

K prvním oficiálním Kopaničárským slavnostem dochází v roce 1956. Na podnět odboru kultury KNV v Bratislavě a okresů Trenčín, Trnava, Piešťany, Uherský Brod, Valašské Klobouky bylo vybráno místo pro pořádání společných Kopaničárských slavností. Tímto místem je dnešní přírodní amfiteátr ve Starém Hrozenkově.

Od 80. let do roku 1990 se oficiálně započítával každý druhý rok konání slavností. Bylo nařízeno střídání slavností s Velkou Javořinou, i když slavnosti probíhaly každoročně. Od roku 1990 se obce Starý Hrozenkov a Drietoma staly výlučnými organizátory Kopaničárských slavností. Zároveň bylo rozhodnuto o jejich každoročním konání.

Ovlivnil nějak slavnosti rozpad republiky v roce 1993?
Rozdělení republiky nám nepatrně zkomplikovalo organizační stránku, ale vstupem do EU a hlavně Schengenského prostoru se to urovnalo. Po rozdělení republik pozorujeme větší nárůst návštěvnosti, v poslední době především ze Slovenska. Ale atmosféra slavností je i po rozdělení republik spontánní a nadále upřímná.

Hrozenkov není na rozdíl třeba od Velké nad Veličkou čistě folklorní akcí. Jsou tam i dechovky, kapely nebo baviči.
Kopaničárské slavnosti nemají čistě folklorní nádech. Obzvlášť sobotní večery jsou rámcově různorodé. Bylo to tak od prvopočátku slavností a tento trend byl potvrzen výborem Kopaničárských slavností před čtyřmi lety jako specifický pro společné slavnosti.

Sice je ještě brzy, ale přece jen se nezadržitelně blíží jubilejní padesátý ročník. Bude něčím speciální?
Při přípravě letošního ročníku slavností se již diskutovalo o pořadech na příští rok. Některé kulturní pořady se projednávají již v těchto dnech. V každém případě nabídne jubilejní ročník bohatší program a bude se konat v nově renovovaném přírodním amfiteátru, který bude připraven i na mokrou variantu.

Život na Kopanicích býval tvrdý. Myslíte si, že s příchodem moderní doby se zjednodušil?
Život na Kopanicích je opravdu tvrdý, je to dáno také horským terénem. Jestli je jednodušší v moderní době? V něčem ano a v něčem ne. Kopanice jsou v každém případě díky silnicím a automobilům dostupnější. Nejhorší je to ovšem v zimním období. Co vám pomohou komunikace, které se nedají udržet ve sjízdném stavu. Musíte se na tyto ztížené podmínky připravit dopředu a hlavně se spolehnout na vlastní nohy.

Nehrozí, že se Kopanice v blízké budoucnosti vylidní?
Starý Hrozenkov je v počtu obyvatel stabilizován. V roce 1990 měl osm set obyvatel a v dnešní době jich má necelých devět stovek. Přes všechny negativní prognózy se stav zlepšuje. Další vesnice Kopanic jsou na tom hůře, ale nepředpokládáme, že by se Kopanice v dohledné době vylidnily.

V oblasti působí muziky, sbory. Mají své pokračovatele v dětských řadách?
V obci působí folklorní soubor Kopaničár, Kopaničárek, dále Ženský sbor Čečera, Mužský sbor z Vápenic, dvě dechové hudby, jedna dětská a jedna dospělá moderní skupina, The Plagiators a RAIWA. Uvedené soubory, sbory a kapely mají určitě své pokračovatele v dětských řadách díky mnoha místním nadšencům.

Akce je slavností Čechů a Slováků. V čem vidíte výhody družby těchto dvou národů?
Celé Kopaničárské slavnosti jsou o družbě dvou národů, o vzájemném přátelském setkání přátel z moravsko-slovenského pomezí. Tato oblast i v minulosti před rozdělením republiky velmi dobře spolupracovala a je zde i mnoho rodinných vazeb, což je zajisté výhoda.

Akci pořádá Hrozenkov a Drietoma, ale vše se odehraje v Hrozenkově. Nevadí to slovenské straně?
Kopaničárské slavnosti se od samého začátku v roce 1956 pořádají ve Starém Hrozenkově, a to na základě výběru společné komise, která byla k tomu tehdy ustanovena. Javořina zase bývá na slovenské straně a určitě to našincům nevadí. Nesetkal jsem se s nějakou negativní reakcí. Do rozdělení republiky se ze slovenské strany zapojovalo více složek, včetně armády, policie, sanitek. Po rozdělení republiky již nejsou některé věci z právních a legislativních důvodů možné, proto je většina starostí spočívajících v zabezpečení celé akce na našich bedrech. Slovenská strana zabezpečuje financování většiny slovenských souborů včetně dopravy. Starý Hrozenkov financuje české soubory, hlavní program, občerstvení souborů a hostů, ohňostroj, propagaci, ozvučení, provoz a úklid celého amfiteátru včetně zabezpečení pořadatelské služby. V samotném programu Kopaničarských slavností se snažíme o vyváženost, polovina vystupujících je z ČR, polovina ze SR.

Jak to bude v případě nepříznivého počasí?
Počasí nás trápí nejvíc. Místní kulturní zařízení nepojme všechny návštěvníky slavností, protože nemá dostatečnou kapacitu. Za těch mnoho let, co se podílím na přípravách a organizování Kopaničárských slavností, byl program z důvodu nepříznivého počasí přesunut do kulturního domu pouze jednou. Starý Hrozenkov má šestým rokem fungující novou sportovní halu, a tak v případě vytrvalého deště by se část programu přesunula do sportovní haly. K příštímu 50. ročníku Kopaničárských slavností chceme vybudovat zastřešení bočního jeviště a hlediště pro diváky, takže i v případě deštivého počasí se bude program odehrávat v přírodním amfiteátru.

Michael Lapčík, Jitka Cilečková

Čtěte více: Související články