Více než stovka tanečníků, hudců a zpěváků, členů souborů Kopaničár, Kopaničárek, Gajdoši z Kopanic, ženského sboru Čečera, mužského sboru z Vápenic i další desítka lidových výrobců zaplní prostor kolem kopaničářských chalup, aby předvedli výseky ze života na Kopanicích: kosení, hrabání sena, lámání a česání konopí, zvaní na svatbu a průběh svatby včetně zaplétání nevěsty, požehnání rodičů a svatebního veselí. Nebudou chybět děti při svých hrách, ale také kupříkladu ochutnávka svatebních jídel a samozřejmě ukázky řemeslné a rukodělné výroby – tkaní, vyšívání, zhotovování metel atd.

„Pokud se podaří v plném rozsahu ten pořad uskutečnit, tak to bude vysoká laťka pro Muzeum vivum. Dokonce bych řekl, že to bude bomba,“ prohlásil na adresu záměru etnograf Mgr. Martin Šimša z Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, iniciátor a hlavní organizátor pořadu, v němž se každý rok představuje jiný národopisný region.

„Kopanice mají naději ukázat tradice, kterými žijí, ale které na rozdíl od jiných regionů nestavějí na odiv a nedělají z nich krám. Z toho, že se sešli pamětníci společně s mladší generací a že mají chuť ukázat světu, že stále ještě mají srdce, z toho jsem měl radost. Kopanice byly vždycky trochu odstrčené, a proto to, co zůstává, je neobyčejně ryzí,“ dodává spoluautor pořadu, publicista Jiří Jilík. Na schůzce byly přítomny dnes již legendy kopaničářského folkloru – primáš Jenda Rapant, hudec a dnes pokračovatel lebánkovské folklorní tradice Josef Kubáník (mimochodem starosta Vápenic, který byl na obecním úřadě vzorným hostitelem), kopaničářský slavíček Ladislav Gabrhel, folkloristka Eliška Křižková, manželé Gabrhelovi ze Starého Hrozenkova, kteří v kraji obnovili gajdošskou tradici, cimbalistka a muzikoložka Marcela Trtková, z mužského vápenického sboru Ladislav Gorčík a Pavel Zapletal a z mladší generace Terezia Gabrhelová ze Starého Hrozenkova, studentka etnografie na Masarykově univerzitě. „Těším se na ten pořad. Když se na Kopanicích sejdou zpěváci, tanečníci, hudci a vypravěči, tak je to vždycky mimořádný zážitek. Věřím, že takový bude i ten letošní červnový ve Strážnici,“ uvedla po schůzce Anna Maděričová, která v přípravné skupině působí jako odborný poradce.

Miroslav Potyka