Organizátoři mysleli také na ostatní obyvatele Komně, ti mohli zaplnit zbývající volná místa a zároveň podpořit své „umělce". Všichni byli rovněž pozváni na prohlídku prostor Senátu, který sídlí ve Valdštejnském paláci. Nejenže si historické prostory Komňané prohlédli, ale zasedli na chvíli i do senátorských lavic, kde jim senátorka Jana Juřenčáková vysvětlila nejen principy fungování Senátu, ale i to, co ji osobně vedlo k tomu, aby se dala na politiku.

Pak si muzikanti nachystali nástroje a začali vyhrávat zaplněné Valdštejnské zahradě. Program vtipně komentoval kapelník Štěpán Urbánek, zpěvák i muzikant zároveň. Zlatým hřebem programu byla ukázka fašankového tance skakúnů se šavlemi v tradičních černých rekrutských „uniformách" s kloboučky a „turečáky" okolo pasu. Ti ale nepředvedli jen komeňský fašankový tanec. Protože jsou na Slovácku jen tři dědiny, kde se tyto tance se šavlemi zachovaly, kluci z Komně vzali za své, že zastupují i tyto dědiny, a zatancovali i verzi ze Strání a bystřickou, už ale v komeňském kroji, protože černé regrutské šaty jsou jen pro fašank v Komni.

Specialitou každé malé dědiny je, že „každý je v každém spolku", to se ukázalo i tady, protože náhlý úprk muzikantů znamenal, že se i oni na chvíli stanou tanečníky a zase se musejí rychle vrátit na muzikantské místo. Navíc pak ještě vystřihnout v následující písničce sólo na trubku, jako třeba jeden z bratrů Dolinových.

Všechno natáčel neúnavný komeňský dokumentarista a ředitel divadelního spolku Bohuslav Staník. Kromě komeňských rodáků nadchli Komňané také náhodné turisty a ostatní diváky, kteří se přišli podívat a poslechnout si je.

Závěrem starosta obce Karel Navrátil poděkoval senátorce Janě Juřenčákové za pozvání a také za to, že se jezdí podívat za lidmi do obcí a vyslechne jejich názory. Pro Komňu byl pátek pomyslnou odměnou za získání titulu Vesnice roku 2011, cenu Folklorního sdružení pro oba zmiňované soubory a Evropskou cenu v soutěži o obnovu vesnice za výjimečné výsledky ve více oblastech rozvoje.

Autor: Ladislava Kotačková