Strach panuje například v Uherskohradišťské nemocnici. Po chodbách se totiž šeptá, že o své místo má přijít několik desítek lidí. Jistotu nemají údržbáři, ošetřovatelé ani zdravotní sestry. „Slyšela jsem, že lidem, kterým teď končila smlouva, ji už neprodloužili. Měli snad už podepsat i nějaké lejstro,“ uvedl Slováckému deníku zdroj, který si nepřál být jmenován. Vedení nemocnice ale odmítlo případné propouštění komentovat.

„V Uherskohradišťské nemocnici v současné době pracuje 166 lékařů, 555 zdravotních sester, 359 členů ostatního zdravotního personálu a 245 osob nezdravotnického personálu. Celkově tedy 1325 zaměstnanců,“ uvedl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Karásek. Pokud k propouštění skutečně dojde, nebude se zdravotníkům hledat práce snadno. „V evidenci Úřadu práce ve Zlínském kraji se volná místa pro zdravotní sestry a ošetřovatele objevují pouze výjimečně,“ informoval ředitel krajské pobočky Petr Janíček s tím, že v současné době evidují v registru zhruba 250 uchazečů o zaměstnání, kteří uvedli jako svůj obor zdravotnictví. V celém kraji pro ně mají nabídku 9 míst, nejvíce ve Zlíně a ve Vsetíně.

Problémy se sháněním práce na konci roku mají ale také lidé z jiných oborů. Nejhůře jsou na tom lidé, kteří by chtěli vykonávat pomocné práce. Těch úřady evidují okolo dvaceti procent. Mizivý zájem mezi zaměstnavateli je také o prodavačky, administrativní pracovníky nebo řidiče. Existují ovšem i obory, v nichž se naopak nedostává pracovníků a poptávka je relativně velká. „Jedná se o profese svářeč, obsluha obráběcích strojů, řidič, obchodní zástupce,” sdělil Janíček. Právě s koncem roku očekávají na Úřadech práce příliv nových žadatelů. Od ledna se totiž podle slov Janíčka zpřísní podmínky pro získání podpory v nezaměstnanosti.

V současné době se nezaměstnanost na Uherskohradišťsku pohybuje okolo 8,47 procenta, číslo za celý Zlínský kraj je ještě o čtyři setiny vyšší.

Blanka Malušová, Pavel Bohun