Kniha vznikala v průběhu letošního roku a podíleli se na ní tři autoři – MUDr. Igor Stancl, potomek rodu, který v tomto domě žil od poloviny 19. století, spisovatel PaedDr. Jiří Jilík a PhDr. Jana Spathová, odbornice památkové péče.

Není to kniha pouze o samotné stavbě, i když jde o objekt velice pozoruhodný, který sahá svými kořeny až kamsi do gotických časů města, je to také kniha o lidech, kteří v tomto domě žili. Lékárna je spjata zejména s životem lékárníka Josefa Stancla (1851-1924), prvního českého starosty města. K okruhu lidí kolem něho patřili lékárník Viktor Nečas nebo malíř Joža Uprka.

V jeho blízkosti se pohybovali také profesor a národopisec Josef Klvaňa či sběratel František Kretz, osobnosti, které uskutečňováním svých představ významně ovlivnily život Slovácka. Také o nich je tato kniha, stejně jako o potomcích Josefa a Antonie Stanclových.

„Součástí knihy je samozřejmě i stať o stavebním vývoji objektu a jeho umělecké a architektonické hodnotě,“ říká jeden z autorů Jiří Jilík, který text doplnil výběrem zpráv z dobového tisku – Moravské Slovače a Slováckých novin. Nová publikace obsahuje také četné fotografické přílohy, a to jak archivní fotografie ze soukromého archivu Stancla, tak barevné fotografie autorů Petra Titze a Milana Zámečníka.

Na křtu nové knížky, která je jistě významným příspěvkem k poznání dějin Uherského Hradiště v roce jeho 750. výročí založení, zazní recitace v podání člena hereckého souboru Slováckého divadla Vladimíra Doskočila. U této slavnostní příležitosti zahraje také cimbálová muzika Pondělníci s primášem Františkem Hamadou.