„A včíl babo raď,“ jak říkal náš staříček. Tak jsem se zamyslel, kam bych asi dal dceru já, kdybych ji teda měl. U kluků je to jasné, ty mám, ale na ty se taky nikdo neptal.

No, nabízí se několik variant. Pokud bych ji chtěl mít pod dohledem a pěkně v Hradišti, tak mi první ze sportů pro děvčata přišel na mysl volejbal. Ptáte se proč volejbal? Jedním z důvodů je jistě to, že jak jsem si všiml, volejbalistky mají nejpěknější postavy. Volejbal se navíc dá hrát téměř všude a v každém pohyblivém věku. Také vím, že s mládeží to ve Slovácké Slavii dělají velice dobře. A pokud by to bylo děvče nadějné, tak si může zahrát i nějakou tu ligu, aniž by opustila náš region.

Líbil by se mi ale také například šerm. To je sport, ve kterém, pokud je člověk ambiciózní, se dá mnohem snadněji prosadit do české špičky než v kolektivních sportech. Velkou výhodou je jistě zkušenost místních trenérů. Vždyť přece jména jako Franta, Trubačík, Pavlíček či Honsová jsou se svými šermířskými úspěchy zárukou kvality. Já totiž příliš nevěřím těm trenérským a fukcionářským přeběhlíků od jednoho sportu k druhému, ve kterých chtějí rozdávat rady, a přitom sami nemají často ani tušení, „vo co gou“.

Ale sportů pro děvčata se nabízí daleko víc. Opomenout nemůžu ani házenou. Také v té jsou v Hradišti trenéři více než zkušení. Často sice ti nejlepší také přebíhají, ale naštěstí jen mezi Kunovicemi, Veselím a Zlínem. Pod jejich vedením však u nás vyrostly nejen dobré hráčky, ale také mnozí výborní trenéři. Proto kdybych měl dceru, tak i házená by byla jedním ze sportů, které bych jí doporučil.

Pokud by však byla vyloženě fotbalovým typem, vůbec bych jí nebránil zkusit štěstí v tomto sportu. Pod vedením nejlepší české trenérky Jitky Klimkové by se jistě mnohému naučila. A když by byla vážně dobrá, tak by se snad i někdy v dresu 1. FC Slovácko mohla radovat z mistrovského titulu. Jenže to by asi musela Sparta nejdříve odhlásit své mužstvo ze soutěže.

Krásný areál, skvělá parta a také druholigová soutěž, to jsou zase přednosti softbalu Snailsu Kunovice. Ani tam bych neměl obavy o sportovní vyžití své ratolesti. Pro děvčata jsou tu ale i například pohybová studia, gymnastika, judo, karate, tenis, aikido, krasobruslení, veslování či kanoistika. Myslím si však, že ze všeho nejdříve by rodiče se svými ratolestmi měli hned od prvních krůčků začít chodit cvičit třeba do Sokola. Inu výběr je hodně velký.
Důležité je však nejen aby sportovat chtělo vaše dítě, ale aby jste tento zájem podporovali také vy. Znám totiž spoustu rodičů, kteří byli přesvědčeni, že jsou v práci, v hospodě, na zahrádce či například u televizní obrazovky nepostradatelní, a zatím jejich děti, ač možná talentované děti, byly nuceny vysedávat doma nebo jen lítat kolem baráku. A až tito rodičové k rozumu přišli, tak většinou již bylo pozdě něco napravovat. A tak to někdy vskutku chodí.

Vojtěch Johaník