„Ve chvíli, kdy je řeka plná opravdu velkých bobrů, bych se neodvážil jít do vody,“ kroutí hlavou provozovatel přístaviště U Jezu František Ondruš.
Podle něj se problematika těchto zvířat na úseku Rohatec–Hodonín a dál směrem na Slovensko každý rok zhoršuje.

„Myslím si, že by se s tím mělo začít něco dělat. Na Baťově kanálu s nimi byl také problém, ale jejich počet se reguloval, a stejně by se to mělo řešit i na řece Moravě. Může se stát, že člověk zakotví a všude kolem budou bobři,“ upozornil Ondruš.

Ředitelství středního pomoraví v Uherském Hradišti však vidí situaci bobrů jako stabilizovanou. „Máme nahlášené bobří kolonie. Víme, že se můžou vyskytovat problémy, ale v tomto období nevíme o žádném vážnějším,“ informoval ředitel závodu David Fína.

Také součty bobrů, které provádí občanské sdružení Děti země potvrdilo normální stav výskytu. „Počet se pohybuje mezi osmdesáti až sto kusy. Situace by měla být optimální. Je ale možné, že se vytvořily nové kolonie, protože mláďata nezůstávají ve svých rodištích,“ řekl Petr Havlík z občanského sdružení Děti země.

Pokud by se bobr přemnožil, museli by jej odborníci odchytit. Další možností je, že by jej myslivci mohli střílet. Toho se však Havlík obává. „Jestli by se bobři stříleli, tak by mohlo dojít k jejich vyhubení. Lepší možnost je samozřejmě odchyt, ale to není snadné, protože bobr je opravdu chytré zvíře,“ uzavřel.