Sám ale měl nejblíže k divadlu a právě na prknech naší první scény se s ním potkala i herečka Slováckého divadla Jitka Josková. Režisér J. A. Pitínský ji obsadil do jedné z postav v dramatu Zvony, které uvedl na scéně pražského Národního divadla loni na jaře. Josef Vinklář hrál ve hře také.

„Stát na jevišti vedle takové legendy je pro mě zážitek na celý život. Stačilo se jen dívat, jak pracuje. Bylo vidět, že pan Vinklář divadlem žije. Pořád se na něco ptal, stále jej něco zajímalo,“ vypráví herečka. „Zvláštní třeba bylo, že i když nebyl na scéně, neodcházel do šatny jako ostatní, posedával na své židličce těsně za jevištěm a poslouchal, co se na něm děje,“ vzpomíná Jitka Josková.

Když se Josef Vinklář dozvěděl, že jeho milovaný režisér Pitínský bude ve Slováckém divadle zkoušet Divou Báru a jeho oblíbená Jitka bude hrát titulní roli, měl velkou radost. „Hned, jak jsem přijela na Zvony, pan Vinklář se mě ptal, jak jde zkoušení. Myslím, že se těšil, že inscenaci uvidí,“ vypráví herečka.

„Když měla Divá Bára premiéru, pan Vinklář na nás na všechny myslel. Dokonce si ve zlatých stránkách našel číslo do divadla a před představením nám zavolal, aby nám popřál zlom vaz! Bylo to dojemné.“ Jitka Josková si přála Divou Báru Josefu Vinklářovi s kolegy zahrát. Když Slovácké divadlo uvádělo inscenaci na festivalu Dítě v Dlouhé, herec byl už nemocný. „Doufala jsem, že se podívá aspoň na záznam v České televizi plánovaný na konec roku. Dotočili jsme jej v úterý ve tři odpoledne. Za dvě hodiny pan Vinklář zemřel,“ říká smutně herečka.