Podrobnosti o kunovické jízdě králů prozradila tamní místostarostka Ivana Majíčková.

„Zatímco před dvěma lety jsme uspořádali setkání všech kunovických králů, letos jsme se rozhodli pro setkání všech účastníků jízd králů v Kunovicích. Měli by se sejít tedy i praporečníci, trubači nebo pážata, a to od roku 1944. Rozeslali jsme asi dvě stovky pozvánek, tak uvidíme, jaký bude konečný počet,“ poznamenala Majíčková.

Kunovice zvou na chleba se sádlem a oškvarky

Velkou slávu slibuje také sobotní formanská jízda, která začne ve čtrnáct hodin. „Jedná se o slavnostní projížďku městem kočáry a povozy. Zajímavostí jistě je, že se jí zúčastní dvacet povozů za doprovodu dechové hudby, cimbálovky a mužského sboru,“ dodala Majíčková. U té příležitosti se organizátoři ještě rozhodli v památkovém domku nabídnout lidem teplé domácí oškvarky, což je pro mnohé opravdová delikatesa.

„V neděli se bude v domku podávat zase obyčejný chléb se sádlem, což bude také zajímavé. Příchozí si také budou moct vyzkoušet výrobu papírových růžiček,“ podotkla místostarostka. Zpívání v památkovém domku v neděli po poledni zažije také jízda králů premiérově.

A jak se na slavnost těší ta nejdůležitější osoba? Miroslav Duda věnuje v poslední době spoustu času koním. Jezdit uměl sice už dříve, ale nyní se učí i koně sám osedlat a čistit. „Jízda se už blíží, a po pravdě řečeno mám z nedělního hlavního programu trošku strach,“ přiznal král.

Rodina se chystá od Vánoc

Maminka krále Monika Dudová prozradila, že starostí má rodina až nad hlavu. „Synův kroj jsme začali dolaďovat už od Vánoc, nyní řešíme cukroví, jídlo pro chasu, kroj pro malou dcerku a také vlastní oblečení. Manžel půjde určitě v civilu a já se možná v kroji ukážu, pokud to stihnu,“ pousmála se Dudová s tím, že by už celou akci měla nejraději za sebou a mohla jen vzpomínat na slavnostní jízdu syna.

Program jízdy králů v Kunovicích

PÁTEK 16. KVĚTNA:
16.30 – Městský úřad: přijetí královské družiny, hraje cimbálová muzika Lintava.
17.30 – Městský úřad: zahájení výstavy obrazů Františka Kubiny, hrají Hudci Pondělníci.
20.00 – kulturní zařízení Pálenice: setkání účastníků všech jízd králů, hraje cimbálová muzika Kunovjané.

SOBOTA 17. KVĚTNA:
10.00 – kulturní zařízení Pálenice: závěrečná konference projektu Hyjé – koně Zlínského kraje za osobní účasti hejtmana Libora Lukáše.
14.00 – formanská jízda městem, hraje dechová hudba, cimbálová muzika a zpívá mužský pěvecký sbor.
17.30 – Na krála, matičko, na krála: vystoupí místní folklorní soubory, Old Stars Hradišťanu, ženský sbor z Kunovic, Vlčnovjan, Pentla, Klebetnice, hraje cimbálová muzika Linda a cimbálová muzika Tomáše Zubra, představí se král a jeho družina.
21.00 – královská noc: sokolské hřiště: koncert skupiny Labyrinth, cimbálová muzika Tomáše Zubra a diskotéka.

NEDĚLE 18. KVĚTNA:
8.00 – budíček dechové hudby Sadanka – Na rynku.
9.00–17.00 – jarmark vína a folklorní vystoupení.
9.00 – řazení koní na panském dvoře.
9.30 – žádání o krále.
10.30 – žádání starosty o povolení jízdy.
11.00 – jízda králů s vyvoláváním.
13.00–15.00 – zpívání v památkovém domku, výroba růží.
13.00 – náměstí Svobody: regionální kolo soutěže dětského verbuňku.
15.00–17.00 – náměstí: odpolední koncert dechové hudby Javorina.
17.30 – Pálenice: odevzdání krále.
19.00 – Pálenice: dozvuky.