Už zítra se do své rodné vsi vrátí, aby zde opět po třech letech představila své modely v rámci exkluzivní módní přehlídky.

Pocházíte z Ostrožské Nové Vsi. Jaký vztah máte k rodnému Slovácku?

Velice silný. Byl to taky jeden z důvodů, proč jsem se pustila do projektu Návraty k hodnotám. Protože člověk by se měl vracet na místa, kde se narodil, do svého rodného kraje, kde má rodinu a zázemí, protože z toho vychází jeho podstata a povaha. Myslím si, že člověk se může hodně měnit a učit, ale ta základní povaha, která v něm je a která pramení právě z toho daného místa, zůstává.

V rámci projektu Návraty k hodnotám jste před pár lety vytvořila i originální šaty pro Uherské Hradiště a Ostrožskou Novou Ves?

První šaty jsem vytvořila v roce 2007, kdy se slavilo 750 let od založení Uherského Hradiště. Pak jsem ale pro Hradiště vytvořila ještě jedny šaty, na kterých jsem použila barvy vlajek a městské znaky, což není jen tak. Na každé použití znaku musíte mít povolení města. Pak přišly na řadu šaty pro Ostrožskou Novou Ves, následovalo Brno, Přerov. Ale asi nejkrásnější šaty jsou pro hlavní město Prahu, protože se nabízí, že Praha je stověžatá a to je úžasná a nekonečná inspirace. I ty budou k vidění na módní přehlídce v Ostrožské Nové Vsi.

Co vás k nápadu vytvoření šatů pro města inspirovalo?

Spolupracovala jsem s prvním ročníkem České Miss. A když pak dívky jedou na nějakou zahraniční soutěž, tak většinou dostanou zadání šaty v národních barvách. A když jsem tedy měla vytvořit šaty pro jednu finalistku, Evu Čerešňákovou z Uherského Hradiště na Miss Earth, nechtěla jsem dělat nic extravagantního. Naopak jsem měla představu velmi vznešených šatů a použila jsem tam poprvé státní znak, lipové ratolesti a barvy naší vlajky. Ale tak, aby to vše bylo důstojné. Od té doby jsem již vytvořila 4 různé šaty v národních barvách, které hodně reprezentují ČR v zahraničí.

Jaká byla spolupráce s Českou Miss? Je to víc práce, nebo radosti?

Začala jsem se soutěží spolupracovat ve chvíli, kdy Michaela Maláčová vyhlásila první ročník. Napoprvé to byl pro všechny risk. Bylo jasné, že když budu jednou spolupracovat s Českou Miss, už nikdy nebudu pracovat pro Miss České republiky. Ale pro mě to byla obrovská výzva. Dělala jsem tehdy dva modely, Perla v lastuře a Vodopád. A těšilo mě, že lidé si je ještě dlouho pamatovali, protože byly velmi extravagantní a zaujaly. Myslím, že se to podařilo, protože s Českou Miss jsem pak spolupracovala ještě další dva roky.

Kde berete inspiraci pro své modely?

Inspirace je hodně, ale občas je to dlouhá cesta. Třeba teď jsem vytvořila šaty k oslavě svatého Václava, které taky představím v Ostrožské Nové Vsi. Ale dlouho jsem cítila, že to není ono, nebylo to podle mě dokonalé, mockrát jsem styl i materiály měnila.Při tvorbě modelů mám třeba základní nápad, který vyústí z historie nebo z krásné písně, z hudby na přehlídku nebo i konkrétní modelky, která šaty ponese. Z životní situace, kterou prožívám já, nebo někdo kolem mě. Od toho se odvine ten zbytek.

Co je pro vás při tvorbě nejdůležitější?

Vždy mám představu jak to bude vypadat, kdo ty šaty ponese a jaká na to bude hudba. Když jsou takové důležité šaty, jako třeba pro města, tak i hudbu musím do celkového dojmu zakomponovat. Když jsem dělala pražské šaty, věděla jsem, že budou na Vltavu nebo Vyšehrad. Miluju hudbu Bedřicha Smetany, takže v Praze celkem často chodím k jeho hrobu, i to je třeba inspirace. A snažila jsem se, aby souznění jeho hudby a mých šatů bylo krásné. Hodně věcí řeším s dcerou. Mám nějaký nápad a řeknu jí: Pojď, mám nápad, co na to říkáš? A různě na ní omotávám látky. Občas vznikne něco úplně jiného, než byla původní myšlenka.

Už jsme zmiňovali velkou přehlídku v Ostrožské Nové Vsi, která se uskuteční už zítra. Na co se návštěvníci mohou těšit?

Bude úplně jiná, než ta v roce 2008. Je z velké části sestavena z projektu Návraty k hodnotám. Vzácným hostem bude virtuos Jaroslav Svěcený, hlavními modelkami budou česká Miss 2008 Eliška Bučková a Martina Hrnčířová Zelená, která je tváří projektu. Diváci uvidí a uslyší nádherný vzkaz od herečkyKvětyFialové. Moderovat bude Jožka Kubáník. Bude to takový průřez mou tvorbou a tímto projektem. Speciálně bude připraveno téma rodina, velká projekce o Uherském Hradišti, Ostrožské Nové Vsi a mikroregionu Ostrožsko nebo velká projekce o Praze. A představím naše poslední národní šaty, pražské i svatováclavské, dále šaty pro asociaci pekařů a cukrářů, šaty k oslavě chrámu sv. Víta, nebo svatební, večerní a malé společenské.

Už teď je vaše večerní přehlídka téměř vyprodána. Mají zájemci ještě šanci ji vidět?

Jsem velmi překvapena a potěšena zároveň, protože i když ještě nebyly plakáty, lístky na vystoupení v 19 hodin byly zamluvené skoro na celou kapacitu haly. Ale to samé vystoupení se uskuteční ještě odpoledne v 15.30. Mým přáním je, aby na ně přišli také například senioři z pečovatelských domovů, nebo lidé se zdravotním postižením, kteří dříve rádi chodili za kulturou a dnes už tu možnost nemají. Byla bych moc ráda, kdyby jim bylo umožněno, aby se i s doprovodem přijeli podívat a zůstal jim krásný zážitek.Pro ně bude vstupné zdarma jako dárek je však nutné, aby byli předem nahlášení a účast potvrzen. I to je důvod, proč dělám projekt Návraty k hodnotám. Jednou z jeho částí je nehmotné obdarování. To znamená, že člověk může dát druhému dárek, který nemusí nic stát, a to je právě zážitek. Proto se taky jako modelky představí dívky z dětských domovů v Uherském Hradišti a Uherském Ostrohu. Budou krásně učesané, nalíčené, budou mít krásné šaty, boty. Věřím, že to bude důležité pro ně i lidi kolem nich. Chci jim splnit sen, přeji si, aby nabyly pocit vlastní hodnoty a zvýšily si sebevědomí.

Petra Kučerová