Ta v sobotu nabídla návštěvníkům bohatý jarmareční i kulturní program plný zážitků a zábavy. Kantorka zlechovské školy Šárka Hrabalová přiblížila lidem bohatou historii vzdělávacího ústavu, který byl slavnostně vysvěcen 1. září 1901. „Výstavba čtyřtřídní školy s dvoupokojovým bytem a kuchyní pro jejího správce, bytem pro učitele a dalším příslušenstvím přišla tenkrát na 38 tisíc korun. Vyučování v nové škole začalo pro 255 žáků 15. září 2011,“ vzpomenula Hrabalová, jak se začala psát historie zlechovské školy, která byla postupně rozšiřována a omlazována.

„Máme opravdu krásnou školu, jejíž rekonstrukce jenom v uplynulých jedenácti letech spolykala bezmála dvanáct milionů korun. Poslední změnu zaznamenala školní družina, která byla od letošního září rozšířena o další oddělení,“ řekla ředitelka školy Marie Polášková. Kdyby se dnes sešli všichni žáci, kteří za těch 110 let opustili její škamna, muselo by se na to vyklidit jedno město.

U příležitosti významného jubilea školy uspořádali její učitelé a žáci předvánoční jarmark. Ještě než mohli jeho návštěvníci zhlédnout bohatý kulturním program, obdivovat v učebnách a školní družině dovedné ruce tvůrců rukodělných předmětů a nějaký dárek si koupit pro své blízké pod stromeček, požehnal vzdělávacímu ústavu zlechovský kněz P. Rudolf Chmelař.

„Každý z návštěvníků jarmarku si na něm našel to své. Právě tím byl krásný,“ mnul si ruce starosta ze sousedních Tupes Oldřich Vávra. K jarmarku patřilo například vystoupení předškoláků a školáků, dětí z kroužku s názvem Hra na hudební nástroj, vyhodnocení výtvarné soutěže Maminčina pochoutka či vánoční písně a koledy pěveckého sboru Tupeské parádnice.