A tak o třetím srpnovém víkendu se obyvatelé Jankovic a jejich hosté slováckých hodů s právem, v pořadí už dvanáctých, dočkali. Za teplého a slunečného počasí se mohli nechat unášet pestrobarevnou krásou krojů na šohajích a děvčicích, kteří se ze strategického místa v centru vesnice vydali za doprovodu Staroměstské kapely pro své hodové vládce. Nejprve pro ty mladší, Rudolfa Kutálka a Mirku Vaňkovou, pak pro ty starší, Jana Silného a Darinu Čajkovou.

Stárky představily přihlížející veřejnosti atributy hodů – práva – a pak je svěřily svým stárkovským protějškům, aby je i s chasou chránili po dobu konání hodů jako oko v hlavě. Poté vládci hodů, krojované děvčice a chlapci, zamířili pro povolení za starostou, aby mohly být hody v jankovické obci. „O povolení hodů vás, pane starosto, prosíme, zato vám slušné chování slíbíme. Abychom si v hody užili všeho dobrého a nikomu aby nechybělo džbánu plného," vyvolával starší stárek před radnicí, kde chasu starosta i s místostarostou očekávali.

„Všecí sa v kroji slušně chovajte, hodové právo dobře hlédejte a jankovickým hodům tak čest dělajte. S muzikú běžte dědinu obejít, zpívajte a tančete vesele od srdce, šak hody sú naša největší tradice," sdělil první muž Jankovic hodové chase. Pak jí ke konání hodů povolení vydal a doporučil jí, aby se o hodové právo letos postarala zase a hlídala ho dobře velice. Kdyby jí ho přespolní ukradli, bylo by po hodové muzice.

„Už před třemi lety jsme si plánovali, že půjdeme za stárky. Loni na hody jsme to chase přislíbili, že letos budeme stárkovat. Slib jsme splnili," znělo unisono vyznání mladších stárků Mirky Vaňkové a Rudolfa Kutálka. To Darina Čajková se roli starší stárky upsala na začátku letošního roku, zatímco Jan Silný chase slíbil, že bude vládcem hodů teprve před týdnem. „Pořád nebylo jasné, zda mně na hody uvolní fotbalový klub, u něhož jsem před čtrnácti dny nastoupil. A tak jsem šel na hostování do Otrokovic a volno na hody jsem dostal," řekl s pousmáním jankovický starší stárek.

Jeho otec, Václav Silný, se pochlubil, že předloni v obci stárkovala jeho dcera Kateřina. Když to ale loni vypadalo, že se hody vyhnou Janovicím obloukem, protože se chase nepodařilo sehnat stárky, se vší odpovědností se Katka ujala hodových práv a povinností se svým přítelem Zdeňkem Uherkou.

„Pravděpodobně nejstarší žijící stárkou je moje kmotřena, devětasedmdesátiletá Ludmila Buksová, která stárkovala v Jankovicích před jednašedesáti lety," pootevřel dveře do hodové minulosti třiačtyřicetiletý Václav Silný.