VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Více se ke mně hodí psi zabijáci

Život policejního psovoda představuje svět povelů a příkazů, obrany a útoků, nebezpečí, ale také možnost zachránit život či pomoci vyřešit zločin. Je to také láska k plemeni německého ovčáka, i když má psovod s jedním zvířetem vymezených jen osm společných let.

2.1.2008
SDÍLEJ:

Richard Šůstek se svým šestiletým ovčákem.Foto: DENÏK/Filip Mach

Přestože ovčáky Richard Šůstek považuje za všestranně nadané, nejraději má ty, kterým nechybí bojovnost a srdnatost.

Práce v kanceláři mi neseděla, šel jsem na psovoda

Psy míval Richard Šůstek i dříve, ale prvního německého ovčáka si pořídil až před dvaceti lety. Od té doby jim propadl, i když mezi chovatele se nezařadil. Jak sám říká, učarovala mu jejich všestrannost a inteligence. „Prvního ovčáka jsem měl asi od roku 1987. Tehdy už jsem pár let pracoval u policie v kanceláři jako řadový policista a tamní psy jsem bral spíš jako zábavu. Jejich výcvik byla totiž práce navíc, na úkor času s rodinou,“ začíná s vyprávěním.

Psovodem se stal až v roce 1995, i když často dělal také figuranta. Tehdy dostal i svého prvního parťáka. Psa, který každého pokousal. Pokud totiž pán nemohl, o zvíře se neměl kdo postarat a krmilo se jen přes pletivo. „Nešel totiž po žrádle, ale po ruce. A já když jsem nastupoval, měl jsem ho nakrmit. Vůbec jsem netušil, jaký je. Ale když jsem přišel do kotce, tak pes na mě jen hleděl. I když můj budoucí nadřízený nechápal, jaktože mě nekousl, zároveň si oddychl. Konečně si totiž mohl vzít dovolenou,“ zavzpomínal.

Psi se dělí podle toho, jak umějí zachytit pach

Život psovoda se pojí s budoucím svěřencem už v devíti měsících věku zvířete. Použitelný je ale pes až tak ve třech letech, vrcholnou formu má v pěti. Cvičit se však musí neustále. „V osmi letech odchází pes do důchodu, často si je berou psovodi domů nebo končí jako hlídači v bazarech. Během služby se ale zvířata dělí do několika kategorií, podle toho, co umějí. R znamená, že je rozpracovaný, H1 a H2 značí hlídkového psa a P1 a P2 pátracího. Důležité je, za jak dlouhou dobu je schopný zachytit pach,“ vysvětluje označení, které ale platí v ideálním terénu, jako je třeba tráva s minimem stop. Podle něj do hodiny udělá stopu každý pes, a patří tak do kategorie H1, do dvou a více hodin patří k H2. U štěněte je to zhruba půl hodiny, průměr je jedna až dvě hodiny, u kvalitních jedinců to může být až pět hodin.

Vliv na výsledek stopování ale má třeba i teplota. Se psem se totiž dá pracovat jen do minus pěti stupňů. Čichající pes je totiž podle jeho slov jako vysavač. „Kdyby musel hledat stopu třeba při minus patnácti, tak protože mi bude chtít udělat radost, půjde po stopě i za cenu, že si spálí sliznici. Když můj pes opravdu čichá, je jak vysavač. Hledali jsme třeba v místě, kde byla posečená tráva a on ji doslova nasál,“ usmívá se při porovnání.
A na co se zaměřuje, když hledá nového svěřence? Podle svých slov měl totiž vždy raději zabijáky, prý se k němu více hodí. „Nejdůležitější je, aby si zvíře vybralo mě. Když si vezmu štěně k sobě a ono proti mně nastaví packy, tak i když se mi bude líbit, nevezmu si ho. Musíme si sednout hned na začátku. Vzájemný kontakt je nejdůležitější. Pak už i při sebevětší snaze psa nejde dobře vycvičit,“ líčí smutně, protože sám prý tohle teď se současným psem Murnicem nezažil.

Více se ke mně hodí psi bojovní

Bohužel se neubránil ani tomu, aby jej nesrovnával se svým prvním zvířetem, které mu dokonce zachránilo život. „Murnic je i v šesti letech hravý mazel. I když díky tomu je ideální stopař a obrovsky učenlivý a vnímavý. Ale při zásahu by mi asi nepomohl tak jako můj bývalý pes. Ten jednou na mou obranu zle pokousal mladého agresivního násilníka,“ zavzpomínal na hrůzostrašnou historku s tím, že dodnes má z tohoto setkání trauma.

Povolání psovoda rozhodně není stereotypní a odehrává se hlavně v terénu. Při práci se psem je ale třeba být důsledný, trvat na splnění příkazu. A také se umět ovládat. „Nikdy nevím, kam mě pošlou. Při zásazích proti agresivním fanouškům a na různých demonstracích nás staví do první linie. Když se totiž pes postaví na zadní a začne štěkat, tak radši couvnou, i když jsem dva metry za ním,“ popisuje horší stránku své práce. Jeho běžná dvanáctihodinová směna se však skládá z péče o svěřence. Musí jej vyvenčit, poklidit, připravit žrádlo a stále cvičit, aby povely nezapomněl. A také se pes nesmí v pánovi nikdy zklamat.

Se psem jsme zachránili život sebevrahovi

Nasazení na místo činu při pátracích akcích patří k těm lepším stránkám jeho povolání. Tam se totiž psovodovi do práce nezasahuje. Sám si určí, jak pes bude stopovat a zda jej vůbec nasadí. Pokud totiž udělá chybu, zvíře si zkazí a výcvik musí začít znovu. Společně s Murnicem už ale zachránili lidský život. „Loni jsme našli sebevraha, který chtěl skočit pod vlak. Naštěstí byl silně opilý, takže záměr neuskutečnil a skončil vedle kolejí. I když kolem něj chodili lidé, nešel vidět. A byla zima, takže by jinak umrzl. Šli jsme směrem, kterým nám ukázaly svědkyně a asi po dvou stech metrech mi pes označil vršek od vodky. Takže jsem věděl, že jdeme správně,“ vylíčil zážitek.

Mění se výcvik, pachatelé jsou agresivnější

Kynologie se vyvíjí, mění se metody výcviku. Už se neužívá rukávce, psi se učí, aby kousli do celého těla. K tomu slouží speciální oblek. „Říká se mu ringo. Musíme naučit psa kousnout všude, ne jen do ruky. Dnes už by se tím pes neubránil. Agresivita pachatelů totiž roste. A zvíře mě musí chránit. Jinak samo nekousne, jen na můj rozkaz. A i když třeba jen scvakne ruku, neprokousne ji,“ vysvětluje s tím, že pes se kousnutí do živého bojí. Pokud tak ale učiní, tak už to pak dělá pořád. Nejlepší je tak při napadení zachovat klid.

Základním předpokladem psovoda je absolutní kontakt se svým svěřencem. K tomu slouží takzvaná avizace, kdy se udělá stopa a hledaný se někam ukryje. Z chování zvířete pak musí být zřejmé, kde osoba je. „Musím stoprocentně poznat jeho náladu a signály. Jednou jsme takhle hledali chlapíka, který se ukryl do rýhy v zemi a přikryl se senem. Mnozí po něm dokonce přešli a nenašli ho. Pes přitom ze stop pozná i to, kterým směrem hledaný člověk šel,“ přiblížil další ze zážitků. Nejčastěji ale řeší stopování a vloupání do chat nebo do aut, hledají pohřešované osoby. A častý je také takzvaný revír, kdy pes vyštěká osobu v objektu. Fenky se prý zase častěji používají na vyhledávání výbušnin a drog, jsou totiž klidnější.

RICHARD ŠŮSTEK
- je mu 44 let a je ze Zlína
- u policie pracuje přes dvacet let, jako profesionální psovod dvanáct
-nyní má šestiletého ovčáka Murnica

 

2.1.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Vedoucí provozu 30 000 Kč

Vedoucí provozu v ubytování, stravování a pohostinství (kromě školních jídelen a menz) PROVOZNÍ. Požadované vzdělání: úsv. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajištění chodu restaurace. Více informací osobně.. Pracoviště: Masařík, s.r.o. - restaurant masaro, Mánesova, č.p. 266, 687 71 Bojkovice. Informace: Martin Masařík, +420 777 583 930.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 16 500 Kč

Mechanici a opraváři elektronických přístrojů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností prodloužení, sestavování, opravy, zkoušení, seřizování a oživování elektronických strojů a zařízení mechan. strojů a přístrojů, regulační, měřící a výpočetní techniky ve výrobě nebo opravárenských dílnách, zhotovování funkčních vzorků a prototypů výše uvedených přístrojů a zařízení, SOU/SŠ vzdělání elektrotech. zaměření, praxe v oboru vítána, orientace ve výkres. dokumentaci, schopnost rychle se učit novým věcem, samostatnost, zodpovědnost, čas. flexibilita, aktivita, os. přístup, pečlivost, 5 týdnů dovolené, příspěvek na stravování, kontakt pouze e-mailem.. Pracoviště: Mesit asd, s.r.o., Sokolovská, č.p. 573, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Petra Lakosilová, +420 572 522 811.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Pomocní pracovníci v dopravě a 500 Kč

Pomocní pracovníci v dopravě a skladování Výpomoc při zásobování, manipulace s koberci a pomocné práce Uherský Brod. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 500 kč, mzda max. 1000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Slovácké nám.2066, Uherský Brod. , Kontaktní osoba: pí Stuchlíková, Datinská, tel. 572630991. Vhodné pouze pro fyzicky zdatné uchazeče, neboť se jedná o manipulaci s koberci a dalším zbožím při závozu prodejny, 110,-Kč/h, doba dle potřeby. Bližší informace přímo na prodejně KOBERCE TREND Uherský Brod. Pracoviště: Limex čr, s.r.o. - 061 - koberce trend uherský brod, Slovácké nám., č.p. 2034, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: -, .

Obchod - Obchod Obsluha čerpacích stanic a mycích linek 120 Kč

Obsluha čerpacích stanic a mycích linek dopravních prostředků OBSLUHA MYCÍ LINKY A ČIŠTĚNÍ VOZIDEL. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč, mzda max. 150 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha mycí linky a čištění vozidel, údržba vozidel, chystání vozidel. ŘP sk. "B". Zaměstnanecké výhody: mytí a čištění vlastních vozidel. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Martin bujáček s.r.o., Vlčnovská, č.p. 1936, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Martin Bujáček, +420 777 552 193.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Slovácké muzeum připravuje speciální prohlídky, náplní má být povídání i tvoření
9

Slovácké muzeum připravuje speciální prohlídky

Pro aktivní a tvořivé děti, které mají rády hry a kamarády, ale nemají chuť přespávat mimo domov,  byl ideální volbou ve třetím červencovém týdnu premiérový příměstský tábor v Muzeu keramiky Tupesy.
11

Přes den se děti zabavily v muzeu keramiky, na noc byly doma

Na sezonu jsme dobře připravení, věří záložník Havlík

Závěr minulé sezony vynechal kvůli poranění třísel, proto ještě na začátku letní přípravy plnil individuální tréninkový plán. Nyní je záložník Slovácka Marek Havlík zdravotně stoprocentně v pořádku a společně s týmem se chystá na úvodní souboj s pražskými Bohemians 1905.

Málo místa, hodně soubojů. Slovácko startuje sezonu v Ďolíčku

Čeká je jubilejní desátá sezona po návratu do nejvyšší soutěže. A nejen pro fotbalisty Slovácka bude nadcházející ročník ve FORTUNA:LIZE náročný, revoluční a hlavně s největším počtem zápasů v historii.

Chybějící síly v podnicích na Slovácku kompenzují automatizovaná pracoviště

Jednou z možností, jak v době nízké nezaměstnanosti nahradit lidskou sílu, jsou automatizace a digitalizace výroby, čímž lze zvýšit produktivitu práce a konkurenceschopnost. Tímto způsobem se mimo jiné snaží řešit nedostatek zaměstnanců také podniky na Slovácku.

V Kovozoo unesli žabáka Goliáše

Necelé čtyři roky strávil žabák Goliáš ve staroměstské Kovozoo, než se jej prozatím neznámý pachatel rozhodl ukrást. Jeden ze zvířecích exemplářů vyrobený z kovového odpadu tak od minulého víkendu chybí na svém piedestalu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT