Dnes má třicetiletá Monika P. z Uherského Brodu (redakce má celé jméno k dispozici pozn. aut.) dvě děti, manžela a je spokojená. Počet žen, které se každoročně rozhodnou podstoupit umělé přerušení těhotenství, v rámci republiky klesá. V Uherskohradišťské nemocnici se v posledních letech pochybuje okolo sto dvaceti případů za rok, loni jich bylo 128. Podle ankety na webu Slováckého deníku se lehce nadpoloviční většina rozhodla odpovědět na otázku interrupce ano, či ne pro ano. Ne si vybralo z 93 respondentů 24 procent. „Je to těžké rozhodnutí a ovlivní váš další život. Je tam riziko, že děti už nebudete mít nikdy. Já jsem si v té době ale říkala, že jsem moc mladá na to, abych zvládla postarat se o dítě. Nemělo by to zázemí, jako mají moje děti dnes," přispěla se svým názorem Monika P.

Co by se stalo, kdyby si ho nechala, myslí ale ještě dnes. O tom, kdo má právo na konečné rozhodnutí a zda vůbec interrupci podstoupit, se na webu Slováckého deníku rozhořela debata. Čtenář pod přezdívkou Maratak s potratem souhlasí, ale samotné rozhodnutí by nechal na ženě.

Zatímco podle čtenáře zemekf jsou k tomu potřeba dva. „Já jsem rozhodně proti. Ženská si má vážit toho, co má. Pak se něco pokazí při zákroku a v dalších letech, až by toho prcka chtěla, tak by ho nemusela mít," řekla své mínění čtenářka Martina s tím, že dnes už existuje spousta možností, jak se proti nechtěnému otěhotnění bránit. Když už k tomu ale dojde, musí se žena do 12. týdne rozhodnout, zda si dítě chce nechat, nebo ne.

„Umělé přerušení gravidity stojí do osmého týdne dva tisíce, od osmého do dvanáctého tři tisíce korun," uvedla mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. Samotnému zákroku pak předchází vyšetření u gynekologa, diagnostika těhotenství, určení týdne těhotenství, sepsání žádosti a pak předoperační vyšetření u praktického lékaře, eventuálně u dalšího odborného lékaře, vyžaduje-li to zdravotní stav žadatelky. Pokud nenastanou komplikace, je žena v ranějším stadiu propuštěna z nemocnice ještě v den zákroku, v pokročilejším stadiu na druhý den dopoledne.

Může se však stát, že o interrupci žena uvažuje ze závažnějších důvodů, zdravotních. A právě těchto případů přibývá. „Loni požádalo o umělé přerušení těhotenství ze zdravotních důvodů dvacet osm žen, předloni šestnáct," sdělila Dana Lipovská.

Hlavní důvody jsou podle jejích slov věk ženy nad 40 let, stav po dvou a více porodech císařským řezem, selhání nitroděložní antikoncepce či vývojová vada plodu. V těchto případech lze provést zákrok až 24. týdne těhotenství a hradí ho pojišťovna.

Nejvyšší číslo, co se potratů týče, zaznamenala Uherskohradišťská nemocnice za posledních patnáct let v roce 2001. Bylo to 233 případů, o rok později jich lékaři provedli 222. Pro srovnání Fakultní nemocnice v Brně loni přerušila těhotenství přibližně stodvacetkrát, ze zdravotních důvodů podstoupilo tento zákrok ale až dvě stě žen.