Půl roku se totiž se čtyřmi kamarády toulala po jihoamerickém kontinentě. O své zážitky z cesty se v úterý podělila v knihovně v Mařaticích v Uherském Hradišti. Zároveň tam stylově bolivijskou čokoládou pokřtila svou knihu Ola Lama (v překladu Ahoj, lamo pozn. red.). V říjnu minulého roku se Eva vydala na cestu s batohem na zádech ve společnosti tří kluků a jedné dívky. „Jižní Ameriku jsme začali objevovat od severu od státu Ekvádor. Trochu mě překvapilo, jak jsou Ekvádorci uzavření. Vůbec si vás nevšímají,“ vzpomíná mladá cestovatelka. Udivilo ji také to, že zvířata se v celé Jižní Americe dají fotit z bezprostřední blízkosti.

„Nebojí se vás. S člověkem se často nesetkávají, takže ho nepovažují za nebezpečí,“ ví Palátová. Jak na besedě v Uherském Hradišti často poznamenává, měli štěstí. Setkali se například z bezprostřední blízkosti z pásovcem a naopak se jim za celého půl roku nepřihodilo nic horšího než výšková nemoc (stav podobný silné kocovině pozn. red.).

Na cestách zabloudili také na turisty vyhledávané souostroví Galapágy. „Dlouho jsme přemýšleli, jestli se tam vydat, pobyt je totiž tak finančně náročný jako tři měsíce kdekoli jinde v Jižní Americe,“ usmívá se Palátová. Nakonec však neodolali a vydali se tam. Návštěvníci besedy se dověděli mnoho zajímavostí ze života tamních indiánů. „Věděli jste, že jako domácí zvířata chovají hroznýše? Bylo nám řečeno, že prý dobře přilnou k dětem,“ vtipkovala cestovatelka. Záhada tkví v tom, že hroznýš si své území brání a nepustí tam žádného jiného jedovatého hada, a pokud ho nikdo nevyprovokuje, tak nezaútočí.

Největším problémem na takových cestách je hygiena stravování. „Jednou jsme si lovili sami večeři. Piraně. Po hodině chytání jsme ale stále neměli nic. Domorodec nám pak vysvětlil, co děláme špatně,“ přiznává Palátová. Při lovu piraní totiž prý musíte dělat hluk, aby si vás ryba všimla a objevila se. Nakonec úspěch zaznamenala i skupinka českých turistů.

Putování přes pohoří, které se Amerikou vine, bylo místy dost náročné. „Většinu času jsme se pohybovali ve výšce několika tisíc metrů nad mořem. Oblečené jsme měli často vše, co bylo po ruce, a i to bylo málo,“ říká Češka.

Jedním z nejzajímavějších míst, kam se dostali, byl Salar největší solná pláň na světě. Nachází se na jihu Bolívie v blízkosti hřebenu And v nadmořské výšce 3650 metrů nad mořem. Pro toto místo jsou typické různé anomálie, například tam nefunguje kompas. „Můžete si tam ale vyzkoušet třeba i bydlení v solném hotelu,“ zve na návštěvu Bolívie Palátová.

Skupinka se dostala až na samotný jih Ameriky do Ohňové země. „Měla jsem sen, že bychom se podívali až na Antarktidu. Cesta tam ale stojí několik tisíc dolarů, takže jsme to vzdali,“ prozrazuje v civilním životě degustátorka čokolády. Cesta do Ameriky ale nebyla jejím prvním výjezdem. S partnerem Tomášem Palečkem před časem procestovali celý svět za 800 dní. Na základě toho pak vznikla první kniha Evy Palátové - Ata Uma. Určitě také nebyla posledním výletem za hranice. „Za čtrnáct dní odlétám na Nový Zéland,“ potvrzuje mladá cestovatelka s úsměvem.