Mnozí diváci, jak jsem zaslechla, přitom vůbec netušili, kdeže ona malebná víska vlastně leží. Tento „malý zázrak" objasnil hned na úvod ředitel Domu kultury Jaroslav Mikulík: „Moravou se už pár let šíří virus, který napadá lidské bránice a je tak nakažlivý, že už ho máme i v Brodě. Ten virus nese název Hroznolhotské etudy." Vedoucí souboru Jitka Pavlicová, která hry sama píše, čerpá náměty z běžného života své vesnice i ze společenských a politických událostí, které hýbou Českem. Herci pohotově reagují i na nejnovější „aktuality" a neváhají je dodatečně do představení „propašovat".

Hroznolhotské etudy spatřily světlo světa v roce 2006, jejich předzvěstí byly Opožděné Silvestry, zábavné scénky, které už v roce 1994 začali připravovat lidé z hroznolhotské farnosti. Letošní etuda s názvem Koníčky už má za sebou pětadvacet repríz!

Uherskobrodští diváci se výkonům jedenácti herců smáli od prvního obrazu až po děkovačku, potlesk na otevřené scéně nebyl výjimkou. Tohle totiž bylo pravé, nefalšované „Slovácko sa súdí", jen z jedenadvacátého století. A do Hroznové Lhoty se sluší vzkázat bravo!

Autor: Markéta Švehlíková