Tuto šanci od letošního roku nabízí novela školského zákona. Od 1. ledna 2012 mají zřizovatelé škol možnost vypsat výběrové řízení na pozici ředitele, jež v ní působí déle než šest let. Dosud byli vedoucí pracovníci na svá místa jmenovaní na dobu neurčitou. Hradišťská radnice vysvětlila, proč k tomuto kroku přistoupila. „Jedná se nám o větší konkurenceschopnost. Současní ředitelé se do výběrového řízení mohou samozřejmě přihlásit také,“ sdělil mluvčí hradišťské radnice Jan Pášma.

Uherské Hradiště přistoupilo na tuto variantu, i když Ministerstvo školství sdělilo, že se nejedná o povinnost. Pokud podle jejich slov konkurz v konkrétní škole nenavrhla Česká školní inspekce nebo daná školská rada, záleží rozhodnutí plně na zřizovateli.

V Uherském Hradišti by se případná změna měla dotknout pěti škol. Konkrétně se jedná o Základní školu Za Alejí, Základní a mateřskou školu Větrná, Základní školu T. G. Masaryka, Základní školu UNESCO a Mateřskou školu Svatováclavská. Vedení těchto škol by mělo svůj pracovní poměr ukončit k 31. červenci letošního roku.

„Zatím jsem se nerozhodla, jestli se do výběrového řízení přihlásím, ještě je čas,“ nemá zatím jasno současná ředitelka Základní školy T. G. Masaryka Jana Uherková. Podobně je na tom také ředitelka Mateřské školy Svatováclavská. „Musíme se s kolegy poradit. Zatím jsme o tom nemluvili,“ nechala se slyšet Ilona Močičková. Zmínila, že kvůli novele školského zákona měli speciální školení s právníkem. Tam prý padl názor, že podepisovat s řediteli smlouvu pouze šest let je do jisté míry diskriminační. Ve všech jiných oborech má totiž člověk nárok po určité době na smlouvu na dobu neurčitou. „Člověku to pak může zkomplikovat i osobní život,“ dodala Ilona Močičková.

V klidu mohou být ředitelé středních škol na Uherskohradišťsku. „Rada Zlínského kraje se zatím rozhodla výběrová řízení na ředitele středních škol nevyhlašovat, ke konečnému rozhodnutí je čas do konce dubna,“ řekla Helena Mráčková z tiskového oddělení Zlínského kraje.