Této variantě se nebrání autoškoly na Slovácku ani uherskohradišťská dopravní policie.

„Takový systém funguje již několik let v mnoha evropských státech. Policie s tímto krokem jedině souhlasí. Jde především o snížení počtu dopravních nehod,“ prozradila uherskohradišťská policejní mluvčí Jitka Zámečníková. Návrh ministerstva dopravy se líbí také provozovateli jedné z autoškol na Slovácku Martinu Bukvicovi. „Já jsem jednoznačně pro schválení tohoto nápadu. Tyto podmínky platí i v dalších státech. Podle statistik přijde o řidičský průkaz nejvíce řidičů, kteří mají oprávnění jezdit teprve tři měsíce. V Rakousku je třeba mnohem těžší získat řidičák než u nás. Zatímco tady jej dostane devadesát až sto procent absolventů autoškoly, tam jsou kurzy daleko propracovanější a získání řidičáku je pro ně něco jako maturita,“ uvedl Martin Bukvic.

Podle něj je také získání řidičského oprávnění v Rakousku desetkrát dražší než v naší republice. A také tam záleží na lektorovi, kdy pustí adepty ke zkouškám. S jeho názorem souhlasí také majitelka další autoškoly na Slovácku Irena Růžičková. „Rozhodně se mi líbí, že ministerstvo nad tímto uvažuje. Už jsem o tom slyšela a vím, že jinde ve světě to funguje. Mladí, kteří dostanou řidičák, nemají odhad, chtějí se předvést a často to skončí vážnou nehodou. Líbí se mi také přísnější postihy. To si řada z nich uvědomí, že by měli být více opatrní a že by se také museli do autoškoly znovu vrátit. Nejvíce mladých řidičů bourá chvíli po autoškole,“ upozornila Růžičková s tím, že bodový systém údajně příliš nepomohl. Proto stejně jako její kolegové doufá v to, že toto opatření zabrání mnoha nehodám.

Zkušení šoféři také dávají ministerstvu svůj souhlas. „Čerství řidiči neumí předvídat, jezdí, jako by jeli na silnici sami. Je to hlavně o zkušenostech a vnímání celého provozu na komunikacích. Ještě se musí soustředit na to, jak ovládat auto a nestíhají reagovat na rychlé změny provozu,“ domnívá se Michal Kadlčík z Uherského Hradiště, který má podle svého odhadu najetých asi milion kilometrů. Tvrdí, že kromě nezkušených řidičů jsou i takzvaní nedělní „jezdci ve slamáku“, kteří už nezvládají rychle reagovat na momentální situaci na cestě.

PŘEČTĚT SI VÍCE ZPRÁV ZE SLOVÁCKÉHO REGIONU

Moje Slovácko Sport Kultura Podnikání Černá kronika Týdeník