„S kamarádkami jsme přijely v sedm hodin večer na akci do Klubu kultury. Na parkovišti před budovou jsem muži, který vybíral peníze, ukázala průkazku a trojúhelník, který mám v autě. On mi ale řekl, že ho to nezajímá a že musím zaplatit nebo pokud se mi to nelíbí, tak mám odjet jinam,“ uvedla Slezáková. „Protože chodím o holi a až z náměstí by pro mě byla cesta náročná, raději jsem zaplatila. Stálo mne to čtyřicet korun. Bylo to v sedm hodin večer. O půl deváté se šla kamarádka podívat před budovu a parkoviště už nikdo nehlídal. Platily jsme tedy za hlídané parkoviště, kde nikdo nebyl,“ zlobí se Slezáková, kterou přístup muže na parkovišti šokoval. „Průkaz ZTP mám dvacet let, ať už v Brně, Zlíně či Uherském Brodě, nikdy jsem nikde platit nemusela,“ řekla.

Jaké máte vy zkušenosti s tímto uherskohradišťským parkovištěm? Zapojte se do diskuze pod článekm, nebo hlasujte v anketě vpravo nahoře.

Se Slezákovou situaci zažila také Iva Ježková z Dolního Němčí. „Paní Slezáková byla dost překvapená, že po ní chce peníze. Mě zase velice zaskočila arogance toho pána,“ přiznala Ježková.

Parkoviště před Klubem kultury patří městu Uherské Hradiště. To jej však pronajímá soukromé osobě, a to Dobromile Foltýnové. „Místo pro invalidy by podle normy mělo na parkovišti být, stejně jako je tomu na městských parkovištích. Do kolika hodin musí lidé na tomto parkovišti platit, je čistě v kompetenci provozovatele. Ten si pravidla určuje sám,“ vysvětlila mluvčí uherskohradišťské radnice Petra Vaďurová Zemčíková.

Parkoviště před Klubem kultury skutečně jedno parkovací místo pro invalidy vyhrazené má. Dobromila Foltýnová ale tvrdí, že tam kromě invalidů přijíždí parkovat i řada lidí, kteří jezdí s průkazem prarodičů nebo mají jen za oknem trojúhelník s obrázkem vozíčku. „Paní má být ráda, že takovou průkazku vůbec vlastní a má díky ní jisté výhody,“ řekla Foltýnová.

„Máme na parkovišti hodně problémů, lidé nám tam parkují a nechtějí platit, najíždí tam zboku na chodník a jsme na ně krátcí. Před takovými podvodníky nemáme žádnou ochranu, městská policie nám tam totiž kontrolovat nechodí,“ snaží se bránit Foltýnová. Podle ní není dvacet korun za parkování velká suma. „Když se paní nelíbilo, měla jet zaparkovat jinam. Pokud je místo pro invalidy obsazené, další nemáme. Pokud tam přijedou opravdu vozíčkáři, rádi jim pomůžeme. U spousty lidí se ale jedná spíše o podvodníky, kteří chtějí ušetřit a mají cizí průkazku,“ doplnila.

Ředitel Klubu kultury Antonín Mach by lepší přístup a možnost parkování pro invalidy před budovou uvítal. „Je to věc provozovatele. My ale invalidy z našeho programu vyloučit nechceme. Máme nová sociální zařízení pro vozíčkáře a do budoucna plánujeme také mezietážový výtah,“ sdělil Mach.