Velmi mírné úpravy se dočká vstupné na Buchlov, jež u základních prohlídek zdraží pro jednotlivce o desetikorunu, vstup na hradní nádvoří bude ale stále volný. „Chceme tam otevřít vinotéku s širokým sortimentem a sommeliérskými akcemi, takže návštěvníci nebudou muset ani na prohlídku, ale třeba si jen posedět pod hradbami u vína,“ objasnil záměr kastelán hradu Rostislav Jošek.

Buchlov letos chystá například také spolupráci s nejnavštěvovanějším slovenským Oravským hradem. „V rámci příhraniční spolupráce by se měla v srpnu uskutečnit společná akce, kdy my přiblížíme Oravský hrad tady a na Oravě budou prezentovat zase Buchlov,“ naznačil kastelán Jošek. Z tradičních kulturních akcí se mohou návštěvníci těšit na Velikonoce na hradě příští víkend, buchlovské kování a pravděpodobně naposled také na noční prohlídky. Připravena je rovněž řada výstav. O velikonoční sobotě na hradě začíná výstava Panenky v kostýmech, na konci dubna bude potom k vidění expozice Hradní herbáře a čertova zahrádka.

Zámek Buchlovice bude v letošním roce vábit návštěvníky na různé kulturní akce, instalace na zámku se totiž měnit nebude. „Vypíchla bych asi výstavu fuchsií, která se bude konat už potřicáté. Poprvé se zapojíme do programu Klasika pod hvězdami. Zájemci tak budou moct 4. srpna vidět operu Carmen. Program bude následně ukončený ohňostrojem,“ prozradila správkyně zámku Ivana Syslová.

Dále jsou naplánovány tradiční akce jako je výstav tulipánů, která se uskuteční o velikonočním víkendu, nebo Týden otevřených zahrad druhý červnový týden.

Autor: Petra Kučerová a Blanka Malušová