Po úvodním slově starosty obce Miroslava Kováříka požehnal letošní úrodě zelených a modrých perel hroznů, loňskému vínu a koláčům velehradský kněz Ladislav Árvai. Poté se pod kapličkou představily děti ze souboru Modřánek, dechovka Buchlovjané, pěvci a muzikanti z domácí skupiny Lončáci, ale chybět nemohlo ani jejich úsměvné pásmo Zarážání hory.

„Od tejto chvíle je hora zaražená a nikdo nesmí pod trestem ruky useknutí do hory vstúpit, leda by to byla žena samodruhá anebo pocestný, který má velkú žízeň, ale to mosí na hotařa třikrát zavolat…" zaznělo mimo jiné ve scénce v podání strážců vinic.

Víno a burčák. Právě za těmito dvěma moky z hroznů se vydala od kapličky krojovaná chasa a občané, doprovázeni dechovou hudbou Buchlovjané, k místním vinařům. Na kvalitu jejich loňských vín se zaměřila neúplatná rada starších a zkušených degustátorů. „Museli jsme opět konstatovat, že vinice ve vesnici i kolem ní jsou řádně obhospodařované. Také kvalita předložených vín k hodnocení byla velice dobrá. Porotci tedy všem vinařům přiřkli právo k pěstování vína i v příštím roce," rozhlašoval po obchůzce obcí starosta Modré Miroslav Kovářík.

Tečku za Modřanským vinobraním udělal v sobotu večer tanec pod révou, a to za bedlivého dozoru hotařů, společenská zábava s dechovkou Buchlovjané a cimbálovou muzikou Dolňáci, dražba krále hroznů a vyhlášení šampiona vinobraní. Letos tento titul přiřkla odborná porota hned dvěma vinařům, a to Václavu Kováříkovi a Jiřímu Kubernátovi za Svatovavřinecké víno ročníku 2012.

Pochvalu vysekl starosta Modré vinaři Stanislavu Švecovi, který dal nejen porotcům ochutnat víno z Chrupky bílé. „Jde o jednu z nejstarších vinných odrůd světa, pocházející z Egypta, na Moravě rozšířené stolní víno chrupka bílá. Je vzácnou záležitostí udělat z něj kvalitní víno. A panu Švecovi se to daří," konstatoval starosta Modré.

Neskrýval radost z účasti hraběnky Markéty z Buchlova alias Markéty Hruškové a sto sedmdesáti hostů z družebních slovenských obcí Uhrovec a Soblahov. „Mám-li být upřímná, dnes mně u Křivánků na Modré zachutnal červený burčák. Dala jsem mu přednost před vínem," svěřila se starostka Uhrovce Zuzana Máčeková, s níž na Modrou přijelo 120 jejích spoluobčanů. Souhlasně jí přikyvovala Eva Ďuďáková ze slovenského Soblahova, kterou na vinobraní přijelo padesát lidí.