VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horolezce ze Slovácka pohřbila krutá Annapurna

DOLNÍ NĚMČÍ - Pamír, Andy, Himálaje, pralesy Nové Guineje, monumentální africké Kilimandžáro nebo tajemné horské město Inků Machu Picchu, to jsou oblasti, které navštívil, s vrcholy, jež zdolal, nebo se o to alespoň pokusil Jindřich Martiš, cestovatel, dobrodruh a jeden z nejúspěšnějších československých horolezců z konce minulého století.

9.11.2007
SDÍLEJ:

Jindřich MartišFoto: Antonín Martiš

Tento rodák zpod Javořiny, Dolněmčan s cestovatelskou touhou v srdci, by se letos dožil 55 let. V pondělí před deseti lety však zahynul v Himálajích. Paradoxem je to, že o svůj život přišel právě na úpatí Annapurny, hory, kterou jako jedinou z osmitisícovek zcela pokořil deset let předtím.

„Člověk vystupuje na vrcholy, aby viděl více do dálek i do hloubky, protože jenom rozhled a poznání mu umožňují více se přiblížit sám sobě.“ Toto rčení se stalo horolezci z Moravy mottem provázejícím jej nejen v mrazu při výpravách na majestátné vrcholy a na cestách nevyzpytatelnou džunglí, ale také při pobytu v jeho milovaných Vysokých Tatrách či zastávkách na rodném Slovácku.

„Jindru horská turistika lákala už od dětství. S nivnickým učitelem Jiřím Stojanem prochodil ve školských letech celé Bílé Karpaty i Chřiby. S opravdovým horolezectvím však začínal až v horolezeckém oddílu ve Starém Městě,“ vzpomíná Martišův nejstarší bratr Antonín. Jižní Morava však Jindrovi nemohla nabídnout štíty velehor, po jejichž zdolávání prahl ze všeho nejvíc. Ze Slovácka, základního tábora své životní pouti, proto míří do Vysokých Tater – někdejší Mekky československých horolezců. Tam se usazuje v horolezeckém oddílu a své sny se mu postupně daří proměňovat ve skutečnost. Ve svých 24 letech se v roce 1976 účastní expedice do francouzských Alp a na Kavkaz a o dva roky později už je členem československé výpravy do Himálaje. Zahajuje tak sérii, o které se mu možná ani nesnilo.

„Je potřeba ocenit zejména to, čeho Jindra v horolezectví dosáhl jako Moravák. Víte, ono nebylo vůbec snadné stát se ve skupině Slováků jedním z těch, kteří jsou vyvolení pokusit se o dobytí jakéhokoliv himálajského vrcholu. Než mohl být Jindra ve skupince finálních lezců, musel jako šerpa odedřít několik expedicí. Nic nedostal zadarmo. Minimálně šest výprav do Himálají absolvoval jako součást podpůrného týmu, který skupince těch finálních připravoval cestu, stavěl tábory, dopravoval materiál. Až když ukázal, že je dobrý, dostal příležitost a tu už nepustil. Od roku 1986 byl součástí většiny nejdůležitějších československých a později slovenských výprav do nejvyššího pohoří světa,“ vzpomíná jeho přítel a kamarád z Uherského Ostrohu Antonín Joch.

V dalších jedenácti letech je Martiš členem expedic na osmitisícovky Lhotce Šar, Dhaulágiri i na nejvyšší horu světa Mount Everest, jíž tamní domorodci neřeknou jinak než Čumulungma. Tři sta metrů pod vrcholem však musí výstup vzdát, neboť jeho dobytí je v té chvíli až příliš nebezpečné. „Byl člověkem se silně vyvinutým pocitem zodpovědnosti. Při výstupech zásadně neriskoval. Několikrát byl těsně pod vrcholem, ale poslední stovky metrů prostě odmítl jít, pokud si nebyl jistý, že to je bezpečné,“ poznamenává Joch. Zadostiučiněním se Martišovi dostává až v roce 1987, kdy prvovýstupem, kterého si ve své knize všímá i světový horolezecký guru Rainhold Messner, zdolává spolu s Josefem Nežerkou Annapurnu (8091 m).

„Hřeben je hrozně dlouhý. Za každou vyvýšeninou se objevuje další. Jsme už úplně otupělí a bez dechu, když náhle vzhlédnu. Ve chvíli, kdy zase popadnu dech, vidím, že se cesta svažuje dolů. Podívám se dozadu a je to stejné. Jsme na vrcholu!“ Tak podle záznamu v Messnerově knize zvládli Jindřich Martiš a Josef Nežerka obtížnou cestu na velehoru, když zkombinovali dvě staré trasy do nového prvovýstupu. Na Annapurnu se Martiš vypravil ještě jednou. Bylo to na jaře jemu osudného roku 1997. Po několika týdnech neúspěšného dobývání však musela expedice odcestovat s nepořízenou. Aby si horolezec ze Slovácka spravil svou omrznutou chuť, vydává se v létě téhož roku za zcela jiným dobrodružstvím. S fotografem Ladislavem Gulikem cestuje do zakázané zóny pralesů v okolí řeky Mamberama na Nové Guineji. Tam spolu hledají stopy po lidožroutských kmenech. V horku a vlhku absolvují bezmála tisícikilometrovou pouť pralesem a následně plavbu po nebezpečné řece. „Riziko a nebezpečí smrti si uvědomoval. Říkával ale, že mu na silnici, za volantem auta hrozí větší nebezpečí než na horách,“ poznamenává horolezcův bratr Antonín.

Na podzim téhož roku Jindřich Martiš odlétá do Himálaje, kde má za úkol jako vedoucí trekingové skupiny mimo jiné ukázat skupince turistů Annapurnu. Za několik dnů se jeho manželka, dcera Petra, syn Marek i jeho blízcí z tisku dozvídají zprávu o jeho smrti. Zemřel na trekingovém okruhu nad sedlem Thorung La u himálajské hory Annapurna ve výšce 5413 m. Při fotografování se s ním náhle utrhl svah a lavina z ledu a skalního masívu jej srazila dolů. Ačkoliv jeho tělo objevili až na jaře dalšího roku, bylo jasné, že spočine v Himálaji. „Říkával, že tak jako námořníci chtějí být pohřbeni v moři, pokud by se jemu něco stalo, chce zůstat pohřbený v horách,“ dodává na závěr jeho bratr Antonín.

 

životopisná data

• Jindřich Martiš se narodil v roce 1952 v Dolním Němčí. Ve Slováckých strojírnách Uherský Brod se vyučil zámečníkem.
• Jako horolezec se začal profilovat od roku 1974, kdy začal žít ve Vysokých Tatrách. Coby československý reprezentant se v roce 1976 účastnil expedice do francouzských Alp a výpravy na Kavkaz, v roce 1978 absolvoval výstupy ve švýcarských Alpách a v pohoří Pamíru.
• O rok později se zúčastnil expedicí do Himálaje na Jannu a na pamírské Pik Piotrovského a Pik Korženevskej. V roce 1980 vystoupil na africké Kilimandžáro.
• V roce 1984 byl členem expedice na Lhotse Šar (8400 m) a na Dhaulágiri (8167 m). Tehdy také získal titul Mistr sportu.
• V roce 1986 vystoupal na několik vrcholů v peruánských Andách. O rok později v expedici na Mount Everest (8848 m) dosáhl 8500 metrů.
• Rok poté byl v expedici do Ťan šanu, na Annapurnu (8091 m), jejího vrcholu dosáhl s Nežerkou.
• V letech 1994-95 pobýval v USA. Na jaře 1997 se účastnil výpravy na třetí nejvyšší horu světa 8598 metrů vysokou Káčaňdžungu.
• V létě téhož roku absolvoval tisícikilometrový pochod pralesem na Nové Guineji v expedici DRAP 97 - Mamberamo.
• Na podzim 5. listopadu 1997 tragicky zahynul při doprovodu turistické výpravy v Himálaji.

 

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 13 500 Kč

Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Broušení, čištění kovových výrobků výhodou. Zkušenosti se svařováním výhodou. Dobrý zdrav. stav, vysoké prac. nasazení. Kontakt telefonicky/e-mailem.. Pracoviště: Rair, s.r.o. - pracoviště, Nivnická, č.p. 1763, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Ngoc Minh Nguyen, +420 608 256 868.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 19 000 Kč

Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OPERÁTOR/KA PLASTOVÝCH VÝLISKŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 30. Poznámka: Obsluha poloautomatických strojů, fyzicky nenáročná práce pro automobilový průmysl. Čisté a moderní pracovní prostředí. Nástup ihned. Možnost kariérního růstu. Příspěvek na stravu, zdarma pracovní oblečení a lékařské prohlídky. Nadstanardní příplatky za směnný provoz. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Ascari s.r.o. - prac., Husova, č.p. 549, 687 71 Bojkovice. Informace: Simona Kňourková, +420 737 759 545.

Právo - Právo Advokátní a ostatní koncipient 18 100 Kč

Notářští koncipienti a kandidáti Notářský/á koncipient/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Prac. poměr na 1/2 roku, poté na dobu neurčitou, komplexní činnost notáře, předchozí praxe v notářské kanceláři výhodou (nikoli podmínkou), VŠ magist. vzděl. v oboru právo, příjemné vystupování, samostatnost, pečlivost, spolehlivost, rychlost a schopnost pracovat v kolektivu, nástup dle dohody, možno ihned, stravenky. Kontakt telefon (po-pá 8-18 h) nebo životopis na e-mail.. Pracoviště: Bohumil kunc, Stojanova, č.p. 1336, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Petra Kuncová, +420 731 921 549.

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 16 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Pracovník ostrahy + psovod. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Možnost Dohody o provedení práce, čistý TR, certifikát strážného výhodou, vlastní pes podmínkou - služ. plemeno nejlépe, denní i noční směny + víkendy, kontakt telefon (po-pá) nebo e-mail.. Pracoviště: Top security s.r.o. - prac., Průmyslová, č.p. 1141, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Lucie Červinková, +420 739 221 355.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

ilustrační foto

Revoluce na Moravě, vzniknou tři skupiny divize

Fotbalisté Slovácka. Ilustrační foto

Slovácko s Kadlecem zdolalo v přípravě Sereď

Počet cizinců v našem regionu roste. Přijíždějí za prací, ale i za zábavou

Stále více cizinců míří v posledních letech do našeho regionu. Někteří k nám zavítají pouze na dovolenou, jiní se zde usídlují natrvalo. Jedním z takových je například sympatický Angličan Andrew Napthine. Ten se na Slovácko přistěhoval už před pětadvaceti lety a s jednou přestávkou tam žije doposud.

Kráska z Peru, Austrálie nebo Evropy? Vyberte nejhezčí fanynku skupiny C

Fotbalové mistrovství světa v Rusku neprovázejí jen nádherné útočné akce a góly, ale i krásné ženy na tribunách či ve fanzónách. Do konce června vám budeme nabízet nejsympatičtější fanynky týmů z každé skupiny. Můžete hlasovat pro vaši favoritku, vítězky pak postoupí do finále, v němž se „utkají“ o pomyslný titul Miss šampionátu.

Hofmann se oženil na hradě Hněvín, Šimko měl obřad v kostele

Dva fotbalisté Slovácka, Stanislav Hofmann a Patrik Šimko, měli mimořádně našlapanou dovolenou. Oba se ženili. Zatímco stoper Stanislav Hofmann se oženil v letní pauze (9. 6.), tak u Patrika Šimka bylo všechno trošičku komplikovanější.

Porotci vyrazili hodnotit Velehrad na koloběžkách

Ve třiadvacetileté historii soutěže Vesnice roku v Programu obnovy venkova se do ní letos poprvé přihlásil Velehrad, jehož občané se jej snaží zvelebovat, rozvíjet místní tradice a aktivně se zapojovat do společenského a kulturního života poutní obce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT