VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horolezce ze Slovácka pohřbila krutá Annapurna

DOLNÍ NĚMČÍ - Pamír, Andy, Himálaje, pralesy Nové Guineje, monumentální africké Kilimandžáro nebo tajemné horské město Inků Machu Picchu, to jsou oblasti, které navštívil, s vrcholy, jež zdolal, nebo se o to alespoň pokusil Jindřich Martiš, cestovatel, dobrodruh a jeden z nejúspěšnějších československých horolezců z konce minulého století.

9.11.2007
SDÍLEJ:

Jindřich MartišFoto: Antonín Martiš

Tento rodák zpod Javořiny, Dolněmčan s cestovatelskou touhou v srdci, by se letos dožil 55 let. V pondělí před deseti lety však zahynul v Himálajích. Paradoxem je to, že o svůj život přišel právě na úpatí Annapurny, hory, kterou jako jedinou z osmitisícovek zcela pokořil deset let předtím.

„Člověk vystupuje na vrcholy, aby viděl více do dálek i do hloubky, protože jenom rozhled a poznání mu umožňují více se přiblížit sám sobě.“ Toto rčení se stalo horolezci z Moravy mottem provázejícím jej nejen v mrazu při výpravách na majestátné vrcholy a na cestách nevyzpytatelnou džunglí, ale také při pobytu v jeho milovaných Vysokých Tatrách či zastávkách na rodném Slovácku.

„Jindru horská turistika lákala už od dětství. S nivnickým učitelem Jiřím Stojanem prochodil ve školských letech celé Bílé Karpaty i Chřiby. S opravdovým horolezectvím však začínal až v horolezeckém oddílu ve Starém Městě,“ vzpomíná Martišův nejstarší bratr Antonín. Jižní Morava však Jindrovi nemohla nabídnout štíty velehor, po jejichž zdolávání prahl ze všeho nejvíc. Ze Slovácka, základního tábora své životní pouti, proto míří do Vysokých Tater – někdejší Mekky československých horolezců. Tam se usazuje v horolezeckém oddílu a své sny se mu postupně daří proměňovat ve skutečnost. Ve svých 24 letech se v roce 1976 účastní expedice do francouzských Alp a na Kavkaz a o dva roky později už je členem československé výpravy do Himálaje. Zahajuje tak sérii, o které se mu možná ani nesnilo.

„Je potřeba ocenit zejména to, čeho Jindra v horolezectví dosáhl jako Moravák. Víte, ono nebylo vůbec snadné stát se ve skupině Slováků jedním z těch, kteří jsou vyvolení pokusit se o dobytí jakéhokoliv himálajského vrcholu. Než mohl být Jindra ve skupince finálních lezců, musel jako šerpa odedřít několik expedicí. Nic nedostal zadarmo. Minimálně šest výprav do Himálají absolvoval jako součást podpůrného týmu, který skupince těch finálních připravoval cestu, stavěl tábory, dopravoval materiál. Až když ukázal, že je dobrý, dostal příležitost a tu už nepustil. Od roku 1986 byl součástí většiny nejdůležitějších československých a později slovenských výprav do nejvyššího pohoří světa,“ vzpomíná jeho přítel a kamarád z Uherského Ostrohu Antonín Joch.

V dalších jedenácti letech je Martiš členem expedic na osmitisícovky Lhotce Šar, Dhaulágiri i na nejvyšší horu světa Mount Everest, jíž tamní domorodci neřeknou jinak než Čumulungma. Tři sta metrů pod vrcholem však musí výstup vzdát, neboť jeho dobytí je v té chvíli až příliš nebezpečné. „Byl člověkem se silně vyvinutým pocitem zodpovědnosti. Při výstupech zásadně neriskoval. Několikrát byl těsně pod vrcholem, ale poslední stovky metrů prostě odmítl jít, pokud si nebyl jistý, že to je bezpečné,“ poznamenává Joch. Zadostiučiněním se Martišovi dostává až v roce 1987, kdy prvovýstupem, kterého si ve své knize všímá i světový horolezecký guru Rainhold Messner, zdolává spolu s Josefem Nežerkou Annapurnu (8091 m).

„Hřeben je hrozně dlouhý. Za každou vyvýšeninou se objevuje další. Jsme už úplně otupělí a bez dechu, když náhle vzhlédnu. Ve chvíli, kdy zase popadnu dech, vidím, že se cesta svažuje dolů. Podívám se dozadu a je to stejné. Jsme na vrcholu!“ Tak podle záznamu v Messnerově knize zvládli Jindřich Martiš a Josef Nežerka obtížnou cestu na velehoru, když zkombinovali dvě staré trasy do nového prvovýstupu. Na Annapurnu se Martiš vypravil ještě jednou. Bylo to na jaře jemu osudného roku 1997. Po několika týdnech neúspěšného dobývání však musela expedice odcestovat s nepořízenou. Aby si horolezec ze Slovácka spravil svou omrznutou chuť, vydává se v létě téhož roku za zcela jiným dobrodružstvím. S fotografem Ladislavem Gulikem cestuje do zakázané zóny pralesů v okolí řeky Mamberama na Nové Guineji. Tam spolu hledají stopy po lidožroutských kmenech. V horku a vlhku absolvují bezmála tisícikilometrovou pouť pralesem a následně plavbu po nebezpečné řece. „Riziko a nebezpečí smrti si uvědomoval. Říkával ale, že mu na silnici, za volantem auta hrozí větší nebezpečí než na horách,“ poznamenává horolezcův bratr Antonín.

Na podzim téhož roku Jindřich Martiš odlétá do Himálaje, kde má za úkol jako vedoucí trekingové skupiny mimo jiné ukázat skupince turistů Annapurnu. Za několik dnů se jeho manželka, dcera Petra, syn Marek i jeho blízcí z tisku dozvídají zprávu o jeho smrti. Zemřel na trekingovém okruhu nad sedlem Thorung La u himálajské hory Annapurna ve výšce 5413 m. Při fotografování se s ním náhle utrhl svah a lavina z ledu a skalního masívu jej srazila dolů. Ačkoliv jeho tělo objevili až na jaře dalšího roku, bylo jasné, že spočine v Himálaji. „Říkával, že tak jako námořníci chtějí být pohřbeni v moři, pokud by se jemu něco stalo, chce zůstat pohřbený v horách,“ dodává na závěr jeho bratr Antonín.

 

životopisná data

• Jindřich Martiš se narodil v roce 1952 v Dolním Němčí. Ve Slováckých strojírnách Uherský Brod se vyučil zámečníkem.
• Jako horolezec se začal profilovat od roku 1974, kdy začal žít ve Vysokých Tatrách. Coby československý reprezentant se v roce 1976 účastnil expedice do francouzských Alp a výpravy na Kavkaz, v roce 1978 absolvoval výstupy ve švýcarských Alpách a v pohoří Pamíru.
• O rok později se zúčastnil expedicí do Himálaje na Jannu a na pamírské Pik Piotrovského a Pik Korženevskej. V roce 1980 vystoupil na africké Kilimandžáro.
• V roce 1984 byl členem expedice na Lhotse Šar (8400 m) a na Dhaulágiri (8167 m). Tehdy také získal titul Mistr sportu.
• V roce 1986 vystoupal na několik vrcholů v peruánských Andách. O rok později v expedici na Mount Everest (8848 m) dosáhl 8500 metrů.
• Rok poté byl v expedici do Ťan šanu, na Annapurnu (8091 m), jejího vrcholu dosáhl s Nežerkou.
• V letech 1994-95 pobýval v USA. Na jaře 1997 se účastnil výpravy na třetí nejvyšší horu světa 8598 metrů vysokou Káčaňdžungu.
• V létě téhož roku absolvoval tisícikilometrový pochod pralesem na Nové Guineji v expedici DRAP 97 - Mamberamo.
• Na podzim 5. listopadu 1997 tragicky zahynul při doprovodu turistické výpravy v Himálaji.

 

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 14 900 Kč

Ostatní pokladníci a prodavači vstupenek a jízdenek. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Organizování prohlídek, prodej vstupenek a obch. zboží, bezúhonnost, znalost AJ a práce na PC výhodou, samostatnost, spolehlivost, svědomitost, stravenky, kontakt telefon (po-pá 8-16 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Národní památkový ústav-hrad buchlov, Polesí, č.p. 418, 687 08 Buchlovice. Informace: Jaroslav Šiler, +420 725 377 374.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 25 000 Kč

Pracovníci pro zpracování textů Obsahový specialista (Kreativec/Copywriter). Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: návrhy obsahové strategie a jejich realizace, návrhy účinné marketingové kampaně, správa FB stránek Twitteru, schopnost navrhovat témata a psát poutavé články, kreativní nápady na účinné marketingové kampaně, zkušenosti se správou profilu na soc. sítích, schopnost kumunikace s grafikem nebo programátory, podmínkou pracovní zkušenosti z on-linu, digitální agentury nebo off-line médií, výhodou vlastní blog a povědomí o SEO, stravenky, 23 dní dovolené, konference a školení, kontakt emailem. Pracoviště: Kupi.cz retail, s.r.o. - pracoviště, Stojanova, č.p. 508, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Lucie Petříková, .

Administrativa - Operátoři počítačů pro kontrolu dat Technická 30 000 Kč

Operátoři počítačů pro kontrolu dat Technická podpora / IT specialist/ka. Požadované vzdělání: úsv. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 50000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Podpora uživatelů se zaměřením na vnitropodnikové aplikace, testování aplikací a HW řešení, analýzy a změny dat v MS SQL databázích, správa serverů a IT infrastruktury, dokumentace IT insfrastruktury, řešení, návodů, manuálů, školení, atd., školení uživatelů, pokročilé znalosti práce na PC, přehled v oblasti softwaru (Windows, Windows Server, MS Office, SQL server, VMware), zkušenosti se správou stanic s Windows 7,8,10 a Windows server 2008, 2012 min. 3 roky, znalost Linux výhodou, asertivní chování, ŘP "B", AJ - tel. komunikace, vzdělávání zaměstnanců (AJ, odbor. znalosti, soft- skills), fir. notebook, telefon, klimatiz. kanceláře v zrekonst.budově, stravenky v hodnotě 100Kč, týden dovolené navíc, penz. připojištění, občerstvení na pracovišti, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Inf, s.r.o., Tř. Maršála Malinovského, č.p. 1262, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Zuzana Bělašková, +420 572 551 020.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků Skladník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Manipulace s materiálem, příjem a uložení zboží a materiálu, výdej materiálu do výroby, kontrola správnosti převzatého zboží dle dodac. listů, obsluha manipul. vozíku a řezací pilky, zpracování dokladů sklad. evidence s využitím výpočet. techniky, hmotná odpovědnost za svěřené hodnoty, oprávnění k řízení vysokozdviž. vozíků, praxe ve sklad. hospodářství, preciznost, zodpovědnost, samostatnost, komunikativnost, čas. flexibilita, dobrý zdr. stav, řádné vedení skladu, možnost prof. růstu, 5 týdnů dovolené, příspěvek na podnik. stravování, nástup možný ihned, kontakt telefon (po-pá 7-15:30 h) nebo e-mail.. Pracoviště: Mesit machining, s.r.o. - pracoviště, Sokolovská, č.p. 573, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Patrik Klaban, +420 572 522 686.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Loučení se zimou v Tupesích
21

V Tupesích upálili Mařenu a pootevřeli náruč jaru

Košt vín se konal ve Vlčnově popětačtyřicáté.
15

Košt vín doprovodila výstava katalogů od roku 1962

Jalubí je proslulé nejstarším koštem slivovice na světě

Kdo dnes v Jalubí koštuje slivovici a pálenky, nechává své starosti doma. I tak by mohlo znít motto 43. ročníku koštu slivovice v Jalubí, nejstarší na Slovácku, v Česku i na světě. V sobotu večer se uskutečnil v režii tamního sportovního klubu v sále jalubského kulturního domu.

Nivnický košt hub: nejvíc chutnaly zavařené hříbky

FOTOGALERIE / Při zavařování hub je důležité je nejprve chvíli povařit. "Pět minut stačí," vysvětluje Vlasta Ondrová, jedna ze spolupořadatelek koštu hub v Nivnici. Ten se v tamním kulturním domě Beseda konal v sobotu už pošesté.

Dolní Němčí, pohled do historie vesnice

Obec Dolní Němčí, s necelými třemi tisícovkami obyvatel, leží na úpatí Bílých Karpat v nadmořské výšce 256 metrů, 10 kilometrů od Uherského Brodu a 17 kilometrů od Uherského Hradiště.

Špatný rok "okradl" košt o třetinu vzorků

O třetinu vzorků méně než minulý rok posuzovalo 16 odborných komisařů před koštem slivovice v Havřicích. Ochutnat vítěznou pálenku a dalších 180 vzorků mohli zájemci v sobotu večer v havřické sportovní hale.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT