VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Horolezce ze Slovácka pohřbila krutá Annapurna

DOLNÍ NĚMČÍ - Pamír, Andy, Himálaje, pralesy Nové Guineje, monumentální africké Kilimandžáro nebo tajemné horské město Inků Machu Picchu, to jsou oblasti, které navštívil, s vrcholy, jež zdolal, nebo se o to alespoň pokusil Jindřich Martiš, cestovatel, dobrodruh a jeden z nejúspěšnějších československých horolezců z konce minulého století.

9.11.2007
SDÍLEJ:

Jindřich MartišFoto: Antonín Martiš

Tento rodák zpod Javořiny, Dolněmčan s cestovatelskou touhou v srdci, by se letos dožil 55 let. V pondělí před deseti lety však zahynul v Himálajích. Paradoxem je to, že o svůj život přišel právě na úpatí Annapurny, hory, kterou jako jedinou z osmitisícovek zcela pokořil deset let předtím.

„Člověk vystupuje na vrcholy, aby viděl více do dálek i do hloubky, protože jenom rozhled a poznání mu umožňují více se přiblížit sám sobě.“ Toto rčení se stalo horolezci z Moravy mottem provázejícím jej nejen v mrazu při výpravách na majestátné vrcholy a na cestách nevyzpytatelnou džunglí, ale také při pobytu v jeho milovaných Vysokých Tatrách či zastávkách na rodném Slovácku.

„Jindru horská turistika lákala už od dětství. S nivnickým učitelem Jiřím Stojanem prochodil ve školských letech celé Bílé Karpaty i Chřiby. S opravdovým horolezectvím však začínal až v horolezeckém oddílu ve Starém Městě,“ vzpomíná Martišův nejstarší bratr Antonín. Jižní Morava však Jindrovi nemohla nabídnout štíty velehor, po jejichž zdolávání prahl ze všeho nejvíc. Ze Slovácka, základního tábora své životní pouti, proto míří do Vysokých Tater – někdejší Mekky československých horolezců. Tam se usazuje v horolezeckém oddílu a své sny se mu postupně daří proměňovat ve skutečnost. Ve svých 24 letech se v roce 1976 účastní expedice do francouzských Alp a na Kavkaz a o dva roky později už je členem československé výpravy do Himálaje. Zahajuje tak sérii, o které se mu možná ani nesnilo.

„Je potřeba ocenit zejména to, čeho Jindra v horolezectví dosáhl jako Moravák. Víte, ono nebylo vůbec snadné stát se ve skupině Slováků jedním z těch, kteří jsou vyvolení pokusit se o dobytí jakéhokoliv himálajského vrcholu. Než mohl být Jindra ve skupince finálních lezců, musel jako šerpa odedřít několik expedicí. Nic nedostal zadarmo. Minimálně šest výprav do Himálají absolvoval jako součást podpůrného týmu, který skupince těch finálních připravoval cestu, stavěl tábory, dopravoval materiál. Až když ukázal, že je dobrý, dostal příležitost a tu už nepustil. Od roku 1986 byl součástí většiny nejdůležitějších československých a později slovenských výprav do nejvyššího pohoří světa,“ vzpomíná jeho přítel a kamarád z Uherského Ostrohu Antonín Joch.

V dalších jedenácti letech je Martiš členem expedic na osmitisícovky Lhotce Šar, Dhaulágiri i na nejvyšší horu světa Mount Everest, jíž tamní domorodci neřeknou jinak než Čumulungma. Tři sta metrů pod vrcholem však musí výstup vzdát, neboť jeho dobytí je v té chvíli až příliš nebezpečné. „Byl člověkem se silně vyvinutým pocitem zodpovědnosti. Při výstupech zásadně neriskoval. Několikrát byl těsně pod vrcholem, ale poslední stovky metrů prostě odmítl jít, pokud si nebyl jistý, že to je bezpečné,“ poznamenává Joch. Zadostiučiněním se Martišovi dostává až v roce 1987, kdy prvovýstupem, kterého si ve své knize všímá i světový horolezecký guru Rainhold Messner, zdolává spolu s Josefem Nežerkou Annapurnu (8091 m).

„Hřeben je hrozně dlouhý. Za každou vyvýšeninou se objevuje další. Jsme už úplně otupělí a bez dechu, když náhle vzhlédnu. Ve chvíli, kdy zase popadnu dech, vidím, že se cesta svažuje dolů. Podívám se dozadu a je to stejné. Jsme na vrcholu!“ Tak podle záznamu v Messnerově knize zvládli Jindřich Martiš a Josef Nežerka obtížnou cestu na velehoru, když zkombinovali dvě staré trasy do nového prvovýstupu. Na Annapurnu se Martiš vypravil ještě jednou. Bylo to na jaře jemu osudného roku 1997. Po několika týdnech neúspěšného dobývání však musela expedice odcestovat s nepořízenou. Aby si horolezec ze Slovácka spravil svou omrznutou chuť, vydává se v létě téhož roku za zcela jiným dobrodružstvím. S fotografem Ladislavem Gulikem cestuje do zakázané zóny pralesů v okolí řeky Mamberama na Nové Guineji. Tam spolu hledají stopy po lidožroutských kmenech. V horku a vlhku absolvují bezmála tisícikilometrovou pouť pralesem a následně plavbu po nebezpečné řece. „Riziko a nebezpečí smrti si uvědomoval. Říkával ale, že mu na silnici, za volantem auta hrozí větší nebezpečí než na horách,“ poznamenává horolezcův bratr Antonín.

Na podzim téhož roku Jindřich Martiš odlétá do Himálaje, kde má za úkol jako vedoucí trekingové skupiny mimo jiné ukázat skupince turistů Annapurnu. Za několik dnů se jeho manželka, dcera Petra, syn Marek i jeho blízcí z tisku dozvídají zprávu o jeho smrti. Zemřel na trekingovém okruhu nad sedlem Thorung La u himálajské hory Annapurna ve výšce 5413 m. Při fotografování se s ním náhle utrhl svah a lavina z ledu a skalního masívu jej srazila dolů. Ačkoliv jeho tělo objevili až na jaře dalšího roku, bylo jasné, že spočine v Himálaji. „Říkával, že tak jako námořníci chtějí být pohřbeni v moři, pokud by se jemu něco stalo, chce zůstat pohřbený v horách,“ dodává na závěr jeho bratr Antonín.

 

životopisná data

• Jindřich Martiš se narodil v roce 1952 v Dolním Němčí. Ve Slováckých strojírnách Uherský Brod se vyučil zámečníkem.
• Jako horolezec se začal profilovat od roku 1974, kdy začal žít ve Vysokých Tatrách. Coby československý reprezentant se v roce 1976 účastnil expedice do francouzských Alp a výpravy na Kavkaz, v roce 1978 absolvoval výstupy ve švýcarských Alpách a v pohoří Pamíru.
• O rok později se zúčastnil expedicí do Himálaje na Jannu a na pamírské Pik Piotrovského a Pik Korženevskej. V roce 1980 vystoupil na africké Kilimandžáro.
• V roce 1984 byl členem expedice na Lhotse Šar (8400 m) a na Dhaulágiri (8167 m). Tehdy také získal titul Mistr sportu.
• V roce 1986 vystoupal na několik vrcholů v peruánských Andách. O rok později v expedici na Mount Everest (8848 m) dosáhl 8500 metrů.
• Rok poté byl v expedici do Ťan šanu, na Annapurnu (8091 m), jejího vrcholu dosáhl s Nežerkou.
• V letech 1994-95 pobýval v USA. Na jaře 1997 se účastnil výpravy na třetí nejvyšší horu světa 8598 metrů vysokou Káčaňdžungu.
• V létě téhož roku absolvoval tisícikilometrový pochod pralesem na Nové Guineji v expedici DRAP 97 - Mamberamo.
• Na podzim 5. listopadu 1997 tragicky zahynul při doprovodu turistické výpravy v Himálaji.

 

9.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 13 000 Kč Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výroba a prodej zmrzliny a rychlého občerstvení (pizza, hamburgery, gyros apod.). Požadujeme 1 rok praxe v oboru a v obsluze stroje na výrobu zmrzliny. Kontakt telefon (všední dny 8:00 - 17:00) nebo osobně.. Pracoviště: Company venedik s.r.o., Prostřední, č.p. 42, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Redžepali Aslani, +420 774 422 111. Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 18 000 Kč Skladníci, obsluha manipulačních vozíků skladník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: příjem, výdej a evidence materiálu na zakázku a do výroby, účast na pravidelných inventurách, množstevní kontrola vydaného a přijatého zboží, ovládání stroj. vybavení skladu, technické myšlení, znalost PC, ŘP "B", kontakt telefonicky nebo e-mailem. Pracoviště: C.s.o. spol. s r.o., Velehradská, č.p. 1953, 686 02 Staré Město u Uher.Hrad.1. Informace: Pavol Škultéty, +420 608 713 084. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 18 000 Kč Strojírenští kovodělníci pomocný dělník kovovýroby. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 6. Poznámka: pomoc zámečníkům a svářečům (přidržování dílců, čištění, příprava pro montáž), zajištěné ubytování, popř. příspěvek na stravování, prémie. Pracoviště: Steel eco s.r.o. - pracoviště, 687 03 Babice u Uher.Hradiště. Informace: Petra Šnirchová, +420 777 155 221,777 040 221. Výroba - Výroba Montážní dělník 14 000 Kč Montážní dělníci výrobků z kombinovaných materiálů dělní ve výrobě (stolárna/montáž/lakovna). Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: těžší manuální práce vhodná pro muže, manuální zručnost, spolehlivost, pečlivost, zázemí stabilní výrobní společnosti, možnost dalšího vzdělávání a rozvoje, příspěvek na stravování, kontakt e-mailem. Pracoviště: Kovostal, s.r.o., Pivovarská, č.p. 457, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Jarmila Gajdošíková, +420 577 700 554.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Lidovou stavbou roku 2018 ve Zlínském kraji vyhlásili v pátek 21. září Dům č. p. 77 včetně stodoly, sloužící jako obecní muzeum v Bystřici pod Lopeníkem. Toto ocenění, které kraj již od roku 2008 uděluje za příkladnou obnovu stavby lidové architektury, v 

Muzeum v Bystřici pod Lopeníkem se stalo Lidovou stavbou roku 2018

Videosouhrn 22.–23. září 2018

Plavání s policejními želízky a vrhání slaměného balíku v sukni: videa víkendu

Zlínský kraj bude zasažen vichřicí kolem osmé hodiny večerní

Na Českou republiku se žene silný až velmi silný vítr. „Očekávají se velké škody a výpadky elektřiny,“ upozorňuje Meteo Včasné varování. Varování platí pro celé území republiky. Silný vítr by se měl objevit nad územím republiky ve 12 hodin v neděli 23. září a přetrvávat by měl do 18. hodiny v pondělí 24. září.

Stoper Slovácka Krejčí: Zápas v Boleslavi pro nás skončil ostudou

Ostuda, průšvih. Přesně pojmenoval pět branek ve vlastní síti zkušený stoper Slovácka Jiří Krejčí. Debakl v Mladé Boleslavi prodloužil nepříjemnou šňůru svěřenců trenéra Korduly. Nula bodů, čtrnáct inkasovaných branek a tři vstřelené.

Kordula se zlobil na Daníčka: Hrubá nedisciplinovanost!

FOTOGALERIE / Fotbalisté Slovácka dál padají ke dnu. Celek z Uherského Hradiště v posledních kolech sráží rozrůstající se marodka, hrubé chyby i nedisciplinovanost opor.

U rodinného domu vzplály přístřešky

FOTOGALERIE / Dva přístřešky se dřevem u rodinného domu v Hluku vzplanuly v sobotu 22. září v poledním čase.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT