O dva týdny dřív než v minulých letech čápi obsadili hnízdo na sloupu elektrického vedení uprostřed obce v Dolním Němčí. Letos přiletěl první ze dvojice dlouhonohých opeřenců už prvního dubna, druhý čáp se dostavil o pár dnů později. „Asi dvacetičlenné hejno čápů jsme pozorovali začátkem dubna na poli mezi Dolním Němčím a Nivnicí. Pak se rozletěli do okolí,“ prozradila svůj postřeh Dolněmčanka Ludmila Zemková, která sleduje čapí obyvatele hnízda naproti svého domu už pátým rokem.

Opeřenci se v těchto dnech usídlili také v Nivnici, a to na místě, kde je mohou pozorovat děti přímo ze školních lavic. „Čápi u nás hnízdí už řadu let, a to naproti školy. Bývají většinou dva a každý rok mívají mladé. Akorát v jezírku před školou už nemůžeme mít žádná zvířata, protože nám je tam loví,“ podotkl ředitel nivnické základní školy Josef Talaš.

Čápi jsou už dva týdny také v Uherském Ostrohu. Tamní raritou je dvojice jejich hnízd. „Vyskytují se na komíně bývalého mlýna v ulici Zámecká a také na stromech v ulici Dlouhá. Přilétají každý rok na stejné místo,“ sdělil místostarosta Uherského Ostrohu Vlastimil Kuřimský.

Hnízdo na bývalé pekárně je už týden obsazeno také v Bojkovicích. Tam se podle místostarosty Květoslavy Ogrodníkové pohledem na opeřence těší místní lidé rovněž již řadu let.

Do Drslavic se letos dostavili čápi velmi brzo, a to už 24. března. „Přiletěli docela včas, hnízdí na bývalém mlýnském komíně, kde mívají obvykle každý rok i mladé,“ řekl starosta Drslavic Milan Matyáš.

Hnízda v regionu: Dolní Němčí, Nivnice, Bojkovice, Uherský Brod, Babice, Drslavice, Šumice, Kostelany nad Moravou, Uherský Ostroh, Staré Město

Už čtrnáct dní se na čápy dívají lidé z autobusové zastávky v Kostelanech nad Moravou. Čápi si tam totiž postavili hnízdo kousek od ní, a to asi jen v šestimetrové výšce na sloupu. „Je to docela rarita, že jsou tak nízko, ale líbí se jim tam. Před dvěma lety měli dokonce čtyři mladé, před rokem tři. U nás je pro ně dostatek potravy v řece a rybnících,“ podotkl první muž kostelanské radnice Josef Bozděch.

V Šumicích se objevili čápi tento týden. „Vidíme je rádi, jsou dva a mívají u nás vždy mladé. Před dvěma lety jich měli dokonce pět,“ uvedl šumický starosta Josef Bartoš. Stejnou dobu jsou ptáci také v Babicích, kde sídlí na uměle vytvořeném hnízdě. Podle starosty Miloslava Maňáska bývá v Babicích čápů každý rok čtyři až pět.

V Uherském Brodě se čápi už objevili, ale zatím nezačali hnízdit.

Podle odborníků by měli ptáci obvykle přilétat na přelomu března a dubna. „Letošní přílet na některých místech ještě neproběhl a očekáváme týdenní, možná i čtrnáctidenní zpoždění,“ poznamenal Květoslav Fryšták z odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice.

Místem, kde na přílet čápů teprve čekají, je Staré Město. „Vidíme na ně z radnice a zatím je jejich útočiště pořád prázdné. Sídlí každý rok na vysokém komíně bývalé dřevovýroby, a také už řadu let na místní škole,“ řekla Alena Pluhařová z odboru životního prostředí staroměstské radnice.

Charakteristika

Čáp bílý je u nás jedním z největších žijících ptáků a v minulosti byl v Evropě spíše vzácností. S oblibou si staví hnízda v okolí rybníků, ale také v blízkosti lidských obydlí.
Za jeden den může čáp ulovit až čtyři desítky hrabošů, má tedy velký význam i pro zemědělství. Čápi žijí většinou v páru, který si je věrný po celý život. Dožívají se osmi až čtrnácti let. Populace čápů podle posledních ornitologických průzkumů roste.

Tereza Bičanová, Pavel Bohun

Rrozhovor s Květoslavem Fryštákem

z odboru životního prostředí uherskohradišťské radnice: ZDE