Přihlížející se zájmem sledovali ukázku historické techniky v podání jednotek z Tučap a Starých Hutí. Jejich staleté dřevěné stříkačky přivezlo k požáru makety domku koňské spřežení.

Soudobé zásahové prostředky se dostaly ke slovu při simulaci nehody osobního automobilu. Posádku z něj vystříhávala uherskohradišťská jednotka profesionálů, o život zraněného pak bojovala rychlá záchranná služba, které dokonce na pomoc přiletěla helikoptéra zdravotníků z Brna.

Hašení automobilu pěnou předvedla jednotka z Kunovic a finále v podobě ukázky zásahu na kulturním domě obstarali hasiči z Kostelan, Nedakonic, Polešovic a Ořechova za využití vysokozdvižné plošiny ze staroměstského Colorlaku.

„Po rekonstrukci nebo alespoň mírných úpravách hasičské zbrojnice bychom ještě se zpožděním uspořádali výstavu fotografií. Lidé se tak budou moci podívat do prostor, kam běžně nezavítají. Zkusíme to stihnout ještě letos na podzim, nebo v příštím roce na jaře," uvedl starosta obce a kostelanských hasičů v jedné osobě Pavel Duda.

Místní jednotka je v systému požární ochrany zahrnuta do páté kategorie, což znamená, že v naprosté většině případů zasahuje pouze na území své obce. Disponuje třiatřiceti členy, z toho je jich deset v zásahovém oddílu. Ve zbrojnici parkuje automobilovou cisternu RTHP 25 přezdívanou Mates, hasiči dále pracují se stříkačkou PPS 12, kalovým čerpadlem a elektrocentrálou.

Protože požáry ve vesnici nejsou příliš časté, mohou se ke své radosti věnovat spíše preventivní činnosti a pořádání kulturních akcí.

„Posledním velkým ohněm, ke kterému jsme jeli, byl požár lesa v Lískovci na Kroměřížsku," zavzpomínal Pavel Duda.