Podle některých médií pohrozil bývalý předseda Komunistické strany Čech a Moravy (KSČM) Miroslav Grebeníček tvůrcům snímku žalobou, bude-li jeho otec Alois, někdejší vyšetřovatel v uherskohradišťské věznici, ve filmu ztvárněn ve špatném světle. „Je to naprostý nesmysl,“ říká Grebeníček mladší v rozhovoru pro Slovácký deník. „Politicky motivovaná manipulace některých médií a triky těch, kteří mně cosi podsouvají a pak to rozvíjejí pro své potřeby a zviditelnění autorů vámi zmíněného filmu, to je vskutku trapný kolorit dnešního politického obludária,“ dodává komunistický poslanec. Silnými slovy pak nešetří ani v dalších odpovědích na otázky, které mu redakce zaslala e-mailem, neboť osobní setkání s Miroslavem Grebeníčkem nebylo z časových důvodů reálné.

Před uvedením filmu Klíček jste se nechal slyšet, že pokud se ve snímku objeví kompromitující údaje o vašem otci, budete se s filmaři soudit. Skutečně žalobu podáte?
Je to naprostý nesmysl. Politicky motivovaná manipulace některých médií a triky těch, kteří mně cosi podsouvají a pak to rozvíjejí pro své potřeby a zviditelnění autorů vámi zmíněného filmu, to je vskutku trapný kolorit dnešního politického obludária. Podobně vznikla i osmá epizoda ságy Na lavici obžalovaných, která vzešla z tvůrčí „žumpičky“ veřejnoprávní televize. Alois Grebeníček alias Klement Grobeček, jehož syn po listopadu 1989 zastával funkci předsedy parlamentní strany, měl zde účelově zosobňovat všechny nešvary minulého režimu. Nějaký angažovaný trouba byl tedy vyslyšen. Je ovšem skutečností, že z jeho deformovaného nitra a ubohých výmyslů vzešla jenom tuctová „havlovina“. Obdobně si dovolím charakterizovat i „dokument“ Kauza Uherské Hradiště. Od nedávno prezentovaného filmu Klíček neočekávám vůbec nic, neboť autoři uvedeného snímku jednoznačně prohlásili: „Rádi bychom s tím filmem šli ven před volbami, aby si lidé dobře rozmysleli, komu dají hlas.“ Uvedený film jsem zatím neviděl. V televizním zpravodajství jsem však zaznamenal následující diváckou reakci: „Jde o jakousi angažovanost. Moc se to nepovedlo.“ Názory se ovšem mohou různit.

Může uvedení filmu dva měsíce před sněmovními volbami ovlivnit výsledek KSČM?
Docela chápu, že minulost byla „nutným“ tématem prvních polistopadových voleb. Pokud však zůstává hlavním tématem volebních kampaní i dvacet let po pádu předlistopadového režimu, o něčem to svědčí. Zejména pak o neschopnosti nastolovat ty otázky, kterými společnost nyní opravdu žije. Jistě, ve volební kampani atavistická podstata politiky vyhřezne nejvíce. Vždyť jde o moc a požitky. A politika se tak stává „uměním“ uchopit horké železo cizíma rukama.

Před časem jste řekl, že váš otec je nevinný a že od Sboru národní bezpečnosti (SNB) odešel kvůli nesouhlasu s vyšetřovacími technikami. Řada vězňů přitom tvrdí, že Alois Grebeníček patřil mezi nejsurovější vyšetřovatele. Navíc podle dokumentů ze spisu ministerstva vnitra požádal tehdejšího ministra Rudolfa Baráka o znovupřijetí se slovy, že měl službu v SNB rád…
V roce 1990 vyšla kniha Budou-li mlčet oni, rozkvílí se kamení – Třetí odboj na Moravě, jež je psána důsledně z antikomunistických pozic. Píše se v ní, že „komisař Grebeníček nikdy nepoužíval násilí.“ V souvislosti s jeho odchodem z bezpečnostní služby autoři uvedené knihy dokonce napsali: „Zřejmě se jeho lidskost pro dané řemeslo nehodila.“ Po mém zvolení do vrcholných funkcí v komunistické straně se náhle všechno změnilo. Otec měl posloužit jako symbol zosobnění zločinů, které údajně přežívaly či přežívají i v KSČM. Patronem této podlosti byl Václav Benda, velký obdivovatel fašisty Pinocheta. „Svědectví“ pak pronášeli ti, kdo otce vůbec neznali, nebo účelově opakovali cosi, po čem zrovna byla politická objednávka. Konkrétním příkladem těchto křivých obvinění jsou zejména pánové Smékal a Hubačka.
V lednu 1996 jsem obdržel dopis, v němž jeho autor napsal: „Vašeho otce jsem znal osobně. Vadí mně, že je sprostě obviňován. Znám jej z Uherského Hradiště, kde jsem byl více než dva roky jako politický vězeň. Váš otec mně pomohl především psychicky. Rád bych mu vše oplatil. Je mi líto, je-li vážně nemocen, možná by jej potěšilo několik mých slov. Že žiji a že na něj rád vzpomínám.“ Ano, někteří političtí vězni na otce dokonce rádi vzpomínali. A on oplácel stejnou mincí. Dokonce v první polovině padesátých let jej opakovaně oslovili i někteří dřívější kolegové a zcela vážně s ním diskutovali o jeho možném návratu do služeb bezpečnosti. Ovšem jen někteří. Jiní zájem neměli.

Jak se žilo vám před rokem 1989? Zapojte se do diskuze pod článkem, vaše názory nás zajímají

Vaši verzi o působení Aloise Grebeníčka v uherskohradišťské věznici prý představíte ve své nové knize…
Člověk má na tomto světě vymezen jeden jediný život. A každý kandidát stáří se pak může lehce dopustit nějaké pošetilosti. Někdo se dá na politiku, jiný pěstuje vinnou révu. A někdo může dokonce napsat knihu. Ta moje má název Hradba vzdoru a vyjde koncem srpna letošního roku. Na moji maličkost si totiž brousili zuby mistři skandalizačních ptákovin řadu let. Když jim chyběla logika důkazů, začali vypouštět fámy a zamlžené signály, mající s realitou pramálo společného. Mám paměť školeného historika a z napsaného nebudou rádi zejména novodobí papaláši. Držím se totiž myšlenky Egona Bondyho: „Pějte si svoje oslavné ódy na sebe samé, stejně jako to dělali ti před vámi, ale nedivte se, že vám je nebudeme žrát.“

Zastáváte názor odborné sekce školství Ústředního výboru KSČM, že výuka o komunistickém režimu je v českých školách založena na lžích a polopravdách?
Chápu snahu o „vyrovnání se s nedávnou minulostí“, chápu i snahu o „poznání politických souvislostí oné doby“. Tvrdím však, že s minulostí se nelze vyrovnat, nelze ji zfackovat, či se s ní pomilovat, historie se dá jenom poznávat a pochopit. Nehodlám také suplovat roli vysněné učitelky někdejšího předsedy českého parlamentu Milana Uhdeho, která „jménem zákona“ žákům sděluje, co si mají povinně myslet. Jsem tedy pro seriózní hodnocení i té minulosti, která svým poselstvím pro živou současnost vyvolává jisté spory. To se ovšem bez úcty k faktům neobejde. Ne, nic nebylo věcí jakéhosi automaticky fungujícího společenského mechanismu. Vše bylo drsným lidským dílem, kdy mnozí mohli mít právem pocit, že dokonalost není z tohoto světa. Mnohé z té doby nelze v žádném případě ospravedlňovat. Nelze ale ani bez ztráty tváře účelově o historii lhát a pomocí politických zákonů a mediální reklamy mistrovat a cenzurovat dějiny. Proto si často kladu otázku: Stačí rozdělit občany České republiky na ty zlé, což v dnešní ideologické žvanírně jsou prý komunisté a jejich sympatizanti, a na ty dobré, což dnes zase jsou údajně antikomunisté? A nebo platí ono Masarykovo, že nic nemůže být veliké, co není pravdivé?

Měli by se komunisté znovu omluvit za svou minulost, jak nedávno řekl Vojtěch Filip, pokud by jim to otevřelo cestu do vlády?
Je ošidné komentovat něco mlhavého. Pokud by ale chtěl Vojtěch Filip přimět Jiřího Paroubka odkrýt karty a dohnat jej k přiznání, že sociální demokracie nechce a nebude po říjnových volbách dělat levicovou politiku a bude zase znovu spolupracovat s pravicí, včetně Občanské demokratické strany, nemohl by to udělat lépe. I on však považuje obchodní omluvy za nesmyslné. Nikdo z našich politických soupeřů ovšem o žádnou omluvu ve skutečnosti nestojí. Je to jen trapný prostředek ke zpochybňování skutečné levicové politiky. Velmi dobře však vím, že je nezbytně nutné studovat minulost, abychom neopakovali stejné chyby i v budoucnosti.

Čtěte také:

Vše o filmu Klíček a také jeho natáčení v Uh. Hradišti

Komentář šéfredaktora Slováckého deníku Pavla Bohuna