Po sovětské okupaci se nevrátil ze studijní cesty na západ a usadil se i s rodinou ve Švédsku. Slovácký folklor a lidová píseň mu v severské zemi chyběly, a tak založil s několika švédskými kamarády cimbálovou muziku Dunaj, již po řadu let vedl a s níž procestoval kus světa – pravidelně reprezentoval Moravu na zahraničních všesokolských sletech, na nichž se scházeli čeští emigranti z celého světa, ale na které se z východního bloku nikdo nedostal.

Po sametové revoluci se Jiří Holásek vrací na jižní Moravu, aby se znovu setkal s přáteli a s rodným krajem. Usazuje se v Sedleci u Mikulova, ve starobylém stavení s vinným sklepem a s výtvarným ateliérem, kde maluje obrazy. Je krajinář, který se snaží impresionisticky postihnout proměnlivé nálady krajiny jižní Moravy, krajiny obdařené vinohrady, sklepy, stodolami, lidskými obydlími. Ve většině jeho obrazů je patrný melancholický prvek, v němž se ozývá stesk po domově, který natrvalo vstoupil do duše – ztracený čas se nahradit nedá.

Jura Holásek je však současně společenský a bodrý člověk s moudrým nadhledem nad během světa, dobrý kamarád, výtečný zpěvák a temperamentní gajdoš. Tak ho také poznali návštěvníci loňského koncertu folklorních legend v Uherském Brodě.

Jiří Jilík